komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #84

The Amazing Spider-Man #84Numer: The Amazing Spider-Man #84
Tytuł: The Kingpin Strikes Back!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1970
Data wydania: Maj 1970
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: John Romita & John Buscema
Tusz: Jim Mooney
Kolory: Jim Mooney
Litery: Sam Rosen
Okładka: John Romita
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.15
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Za Schemera zostaje wyznaczona nagroda w wysokości $5000. Szybując po mieście, Spider-Man, który dowiedział się o tym z gazety, trafia na agenta tropiącego gang Schemera, a następnie jednego z “pracowników” przestępcy. Rzezimieszek nie wie jednak, gdzie ukrywa się jego szef.

Zawiedziony poszukiwaniami Peter odwiedza Gwen, która właśnie wyszła ze szpitala. Dziewczyna chce porozmawiać na temat wypadku oraz jej ratunku przez chłopaka. Peter, bojąc się, że jego sekretna tożsamość wyjdzie na jaw, upuszcza kubek z kawą i wykręcając się przeziębieniem, wychodzi z domu. George Stacy nabiera coraz większych podejrzeń co do chłopaka swojej córki.

Schemer wypełza ze swojej kryjówki (zmechanizowany samochód pokryty śniegiem) i atakuje gang Kingpina, zostawiając wiadomość dla ich szefa. Na wieść o tym Kingpin mówi Vanessie, że zabije Schemera.

Spider-Man zagląda do jednego z magazynów Kingpina. Przysłuchując się rozmowie jego zbirów, dowiaduje się o zmechanizowanym aucie Schemera. Spidey namierza uzbrojony po zęby samochód przestępcy i próbuje go zatrzymać. Schemer jednak daje radę uciec i kieruje się w stronę rezydencji Kingpina. Gdy próbuje zaatakować właściciela, drogę zagradza mu Vanessa, która wyczuwa w zamachowcy coś znajomego. W tym czasie do willi wpada Spider-Man i dochodzi do pojedynku Kingpin vs Pająk.

Zajęci walką przeciwnicy nie zauważają zniknięcia Schemera, który zabiera Vanessę. Zmartwiony nieobecnością żony, Kingpin znika w sekretnym tunelu. Pozbawiony tropów Spider-Man opuszcza jego willę.

Recenzja

Druga część intrygującej historii o Schemerze, człowieku pragnącym krwawej zemsty na Kingpinie. Komiks nie ujawnia nam zbyt wielu tajemnic i sekretów Schemera, ale jest w nim jedna scena, która powinna mocno przemówić do wnikliwego czytelnika. Kiedy Schemer staje do walki z Kingpinem, drogę zagradza mu Vanessa. Kobieta radzi mężczyznom powstrzymać się od walki, bo nie chce stracić żadnego z nich.

Dlaczego Vanessie zależy na Schemerze? Żona Kingpina tłumaczy to tym, że wyczuwa w Schemerze coś znajomego. Wystarczy skojarzyć jej przeczucie z informacjami o rodzinie Fiska z poprzedniego numeru, a tożsamość Schemera nie będzie dla nikogo zagadką ani tym bardziej zaskoczeniem. Szkoda, bo jak się okazuje, jest to postać trochę przekombinowana. Za to powinien spodobać się czytelnikom superwyposażony samochód Schemera. Marvelowski Batmobil, pełną gębą! Ciekawie też prowadzony jest watęk George’a Stacy’ego, który powoli domyśla się prawdziwej tożsamości Spider-Mana.

Co można jeszcze powiedzieć? Niezły komiks z ciekawymi zwrotami akcji, ale mało rozwiniętą intrygą i niedorzecznościami scenariusza – Spider-Man jest prawdziwym szczęściarzem, bo w ogromnym mieście, jakim jest Nowy York, szybko odnajduje samochód Schemera, czy jednego z jego zbirów. Dałbym trzy pajączki, ale za końcówkę dorzucę jeszcze jednego pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #84 The Amazing Spider-Man #84 The Amazing Spider-Man #84

The Amazing Spider-Man #84 The Amazing Spider-Man #84 The Amazing Spider-Man #84


Related Articles

About Author

Dawidos