komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #96

The Amazing Spider-Man #96Numer: The Amazing Spider-Man #96
Tytuł: …And Now, The Goblin!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1971
Data wydania: Maj 1971
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Gil Kane
Tusz: John Romita
Kolory: John Romita
Litery: Artie Simek
Okładka: Gil Kane & John Romita
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.15
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Peter wraca z Londynu do Nowego Yorku. Łapie taksówkę i jedzie do redakcji “Daily Bugle”. Tam wita się z Betty i zanosi Robertsonowi zdjęcia z walki Spider-Mana z terrorystami. Zachwycony Robbie zwraca uwagę na jego fart w pracy fotografa. Peter obawia się, że dziennikarz w końcu odkryje jego drugą tożsamość.

Nazajutrz. ESU. Spłukany Peter rozmawia z Harrym, który radzi mu skorzystać z propozycji pracy u jego ojca, Normana. Harry zaprasza go również na występ Mary Jane w teatrze. Peter, wspominając konflikt z Green Goblinem i jego amnezję, odwiedza Osborna w biurze i obiecuje zastanowić się nad jego ofertą. W drodze powrotnej wpada przypadkiem na ciocię May i Annę Watson, które miło spędzają popołudnie.

Szybując po mieście jako Spider-Man, Peter zauważa narkomana, który zrzuca się z dachu. W porę łapię odurzonego narkotykami chłopaka. Ten czyn wzbudza podziw u zgromadzonej na dole policji. Pod wieczór Parker udaje się do teatru, którego budynek posiadał kiedyś Norman Osborn. Przed wejściem flirtuje z nim MJ, co wzbudza zazdrość Harry’ego. Dołącza do nich Randy, który wdaje się w kłótnię z Normanem na temat narkotyków w mieście. Harry uspokaja ojca, któremu lekarz zalecił się nie denerwować.

Zaczyna się show. Swoim występem na scenie Mary Jane zdobywa sobie poklask publiczności. Jednak coś dziwnego zaczyna się dziać z Normanem Osbornem. Kiedy mężczyzna przechodzi koło drzwi z kłódką, czuje się bardzo spięty i kręci mu się w głowie. Na drzwi reaguje też pajęczy zmysł Parkera.

Po zmroku Norman wraca do teatru i otwiera kluczem tajemnicze drzwi. To samo robi Peter w kostiumie Spider-Mana, ponieważ ciekawi go, co znajduje się za drzwiami. Gdy je otwiera, jego oczom ukazuje się Green Goblin, który grozi mu słowami “Nie wyjdziesz stąd żywy Parker!”. Najczarniejsze sny Spider-Mana spełniły się – Norman Osborn odnalazł jedną ze swoich kryjówek i odzyskał pamięć Zielonego Goblina.

Recenzja

Komiks roku, rozpoczynający Green Goblin Reborn!, świetną trylogię z Green Goblinem jako przeciwnikiem Spider-Mana. Z wydaniem tego numeru wiąże się zresztą bardzo ciekawa historia.

Otóż ówczesny amerykański Departament Zdrowia, Edukacji oraz Opieki Społecznej poprosił Stana Lee o napisanie historii ostrzegającej przed narkotykami. Twórca wymyślił więc historię uzależnionego od tabletek przyjaciela Spider-Mana, rozpisaną na trzy zeszyty serii The Amazing Spider-Man (#96, #97 oraz #98). Organizacja Comics Code Authority sprzeciwiła się jednak jej publikacji, gdyż pokazywała ona, w jaki sposób zażywa się narkotyki. Mimo to Marvel wydał komiks, który z miejsca osiągnął kasowy sukces i przyniósł wydawnictwu nagrodę za “edukację społeczeństwa”. The Amazing Spider-Man #96 i dwa kolejne numery są więc jedynymi komiksami pozbawionymi na tamte czasy tzw. pieczęci Comics Code.

Autoryzowany czy nieautoryzowany, nie ma to jednak znaczenia, bo to świetny komiks przedstawiający powrót genialnego superłotra, czyli Zielonego Goblina. W tle rozgrywa się wątek Harry’ego Osborna, który staje się bardziej pełnokrwistą postacią. Wysmakowana wizualnie jest ostatnia strona komiksu. Gil Kane spełnił moje marzenie – znów zobaczyłem w pełnej krasie niebezpiecznego i szalonego Green Goblina.

Komiks zasługuje na 5 pajączków, ale za poważne potraktowanie problemu narkotyków (jak na ówczesny komiks amerykański) i słabość do Green Goblina wystawiam 6 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #96 The Amazing Spider-Man #96 The Amazing Spider-Man #96

The Amazing Spider-Man #96 The Amazing Spider-Man #96 The Amazing Spider-Man #96

The Amazing Spider-Man #96 The Amazing Spider-Man #96 The Amazing Spider-Man #96


Related Articles

About Author

Dawidos