komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #33

The Amazing Spider-Man #33 (#834)Numer: The Amazing Spider-Man #33 (#834)
Tytuł: Point Blank
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Styczeń 2020
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Patrick Gleason
Tusz: Patrick Gleason
Kolory: Matthew Wilson
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Patrick Gleason & Matthew Wilson
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Po upadku z wieżowca Miguel O’Hara odzyskuje przytomność. Przypomina sobie kryzys w swoim świecie i swoją ukochaną Tempest. Atakowany przez superżołnierzy z Roxxon, pyta Lylę, co się dzieje, ale holograficzna asystentka milczy. Spider-Man 2099 rzuca się do ucieczki i rusza odnaleźć Parkera.

Silver Sable trzyma Spider-Mana na muszce. Pistolet przystawia jej Teresa Parker. Kiedy Foreigner atakuje, agentka strzela, rozsadzając głowę Sable, która okazuje się robotem LMD. Na miejsce dociera furgonetka z prawdziwą Sable leżącą w łóżku. Poparzona niepełnosprawna kobieta wyznaje, że po ataku Rhino i rozbiciu statku Otto Otaviusa w oceanie doznała poważnych obrażeń. Foreigner znalazł ją i podarował jej awatara. Od tej pory ze światem pacjentka kontaktowała się przez sterowanego myślami androida.

Sable tłumaczy, że ta mistyfikacja była potrzebna, aby mogła zadbać o dobro Symkarii rozdartej między biedą a wojną, gdyż siedząca w areszcie domowym hrabina Karkov nadal myśli o powrocie do władzy, a władze Latverii drażni u sąsiada zbrojenie, jakie zapoczątkowali Karkov i Norman Osborn. Foreigner nie ukrywa, że Sable umiera, dlatego chce podać ukochanej Formułę Nieskończoności. Teresa przypomina, że to własność S.H.I.E.L.D., ale nie zamierza im przeszkadzać, gdyż zależy jej tylko na dorwaniu Chameleona.

Symkaria. Karkov rozmawia przez wideoterminal z Chameleonem, który informuje ją o sekrecie Sable. Hrabinie nie podoba się, że sprzedał rywalce remedium na jej kondycję. Czerpiący zyski z obu stron Chameleon twierdzi, że kuracja potrwa i nie jest pewna. Karkov postanawia przyspieszyć plan przejęcia władzy. Ma pomóc w tym broń, jaką Chameleon ukradł S.H.I.E.L.D., i wynajęty do jej obsługi Hitman.

Peter, który postanowił nie torpedować terapii Sable, wraca na uniwersytet. W auli Jamie zaprasza go na scenę. Na prezentacji, której przysłuchują się profesor Connors oraz studenci Kel i Derrick, przedstawia on swój wynalazek – Clairvoyant, który skanuje multiwersum, aby przewidywać wydarzenia. Jamie objaśnia, że na razie możliwości urządzenia są ograniczone, bo potrzebuje ono zasilania o większej mocy.

Betty Brant relacjonuje nadzwyczajną sesję ONZ. Przed siedzibą organizacji protestujący domagają się sankcji przeciwko Królestwu Latverii, choć większość światowych przywódców jest temu przeciwna. Podszywający się za ambasadora Wielkiej Brytanii Chameleon namawia decydentów do zdecydowanej reakcji. Przerywa mu delegat z Latverii, oskarżając o uprzedzenia i hipokryzję. Zapewnia, że wkrótce przybędzie jego władca. Z dachu budynku Hitman mierzy do limuzyny, którą podróżuje Doktor Doom.

Recenzja

W drugim rozdziale historii o powrocie Spider-Mana 2099 do uniwersum Earth-616 wciąż niewiele wiadomo o powodzie wizyty futurystycznego przybysza ani też o genezie kryzysu teraźniejszości i przyszłości, choć pojawia się pewna wskazówka co do przyczyny czasoprzestrzennego kataklizmu. Scenariusz, zamiast na tym wątku, skupia się na zawirowaniach polityczno-społecznych w Symkarii, kontynuując spektakl, którego aktorami są Silver Sable, Foreigner, Karkov i Chameleon.

Po raz kolejny Nick Spencer postanowił “odkręcić” decyzję, jaką swego czasu podjął Dan Slott. Mowa o przypadku Silver Sable, którą poprzedni scenarzysta przywrócił do żywych średnio wiarygodnym tłumaczeniem. Wprawdzie obecny autor nie oddał superbohaterki z Symkarii z powrotem w ręce Kostuchy, to jednak wymyślił bardziej przekonującą historię jej przeżycia. Choć przez to jej udział w obaleniu opresyjnego reżimu Karkov i Osborna stracił nieco ze swego blasku (The Amazing Spider-Man #2528), to koniec końców bilans zysków i strat tego retconu wypada na korzyść tych pierwszych.

Wiele wskazuje na to, że Silver Sable i tak wkrótce stanie na nogi, więc wyjdzie na to samo. Powrót jej rywalki, hrabiny Karkov, dowodzi zaś, że scenarzysta nie schodzi ze ścieżki, którą podążają szanujący ciągłość wydarzeń twórcy. Niżej podpisany przepada w ogóle za mniej lub bardziej zakulisowymi walkami o władzę na politycznej mapie Marvela, więc z zaciekawieniem podchodzi do konfliktu, na którym dorabia się Chameleon. Obiecująco rysuje się perspektywa wciągnięcia do niego monarchy w stalowej masce.

Motyw Clairvoyant, wynalazku przepowiadającego przyszłość, czyli takiej współczesnej kuli do wróżenia, być może łączy się z problemem, jaki sprowadził Spider-Mana 2099 do 2019 roku. A może okaże się receptą na jego rozwiązanie? Ten pomysł obarczony jest jednak wadą już na samym początku. Rzecz tyczy się twórcy tego urządzenia. Wiadomo, że w Marvelu trzeba przyjąć konwencję, że Reed Richards czy Tony Stark wymyślają na poczekaniu naukowe cuda, ale gdy czyni to nawet najzdolniejszy na uczelni student, to już gruuuba przesada. Chyba że… Jamie nie jest tym, za kogo się podaje? 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #33 (#834) The Amazing Spider-Man #33 (#834) The Amazing Spider-Man #33 (#834)

The Amazing Spider-Man #33 (#834) The Amazing Spider-Man #33 (#834) The Amazing Spider-Man #33 (#834)

The Amazing Spider-Man #33 (#834) The Amazing Spider-Man #33 (#834) The Amazing Spider-Man #33 (#834)


Related Articles

About Author

Dawidos