komiksy: 1381 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #42

The Amazing Spider-Man #42 (#843)Numer: The Amazing Spider-Man #42 (#843)
Tytuł: True Companions, Part Two
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Maj 2020
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Ryan Ottley
Tusz: Cliff Rathburn
Kolory: Nathan Fairbairn
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ryan Ottley & Nathan Fairbairn
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Nowy York. W kanałach Spider-Man i Boomerang unikają miażdżących ciosów Goga. Pająk zastanawia się, jak stwór wrócił na Ziemię, skoro po epizodzie w Sinister Six słynący z lojalności kosmita został zmniejszony przez Reeda Richardsa i odesłany do własnego wymiaru, aby wieść lepsze życie.

Retrospekcja, planeta Haizlip. Należący do rasy Tsiln mały Gog zostaje podarowany rodzinie królewskiej przez wdzięcznych dygnitarzy i trafia pod opiekę młodziutkiego księcia. Chłopiec zaprzyjaźnia się z pupilem. Niestety, pewnego dnia planeta zostaje zaatakowana przez flotę wrogiej frakcji. Podczas ewakuacji rozdzielony ze swoim panem Gog trafia na pokład frachtowca, który zostaje zestrzelony na orbicie.

Ostatecznie statek towarowy z Gogiem rozbija się w Savage Land na Ziemi. Kosmitę przygarnia Kraven. Ziemskie warunki, wpływając na metabolizm Tsilna, sprawiają, że ten rośnie do gigantycznych rozmiarów. Podczas pierwszej walki ze Spider-Manem potwór wpada w ruchome piaski i tonie. Tymczasem jego były właściciel wraca z matką na ojczystą planetę, gdzie przy grobie ojca i siostry wspomina przyjaciela.

W końcu Gog zostaje uwolniony z piasków przez Plunderera, a następnie trafia pod skrzydła Doktora Octopusa, stając się członkiem reaktywowanej Sinister Six. Po pokonaniu drużyny superłotrów Spider-Man prosi Richardsa, by pomógł Gogowi wrócić do domu. Reed zmniejsza stwora przy użyciu cząsteczek Pyma i odsyła go statkiem na Haizlip, która okazuje się znów pogrążona w wojnie domowej. Stworek ląduje w samym środku krwawej bitwy, gdzie wśród żołnierzy z rasy Haizli dostrzega swojego ukochanego pana. Ratuje mu życie, ale zanim szczęśliwy rzuca się w jego ramiona, książę ginie w eksplozji.

Po bitwie ranna matka chłopaka, jedyna ocalała z rzezi, zauważa przy zwłokach syna zrozpaczonego Goga. Królowa pokazuje mu Tabliczkę Życia i Czasu, która miała pomóc im odzyskać świat, a przyniosła tylko śmierć. Kobieta roztrzaskuje ją i prosi Tsilna, by zabrał jej fragmenty tam, skąd do nich przybyła, i ukrył je w różnych miejscach, a jeden z nich osobiście strzegł, aby nie wpadł w niepowołane ręce.

Recenzja

Środkowy rozdział historii o powrocie Tabliczki Życia i Czasu, potężnego artefaktu o cudownych właściwościach, okazuje się pod względem formy sporym zaskoczeniem. Otóż, zamiast klasycznej kontynuacji wydarzeń z poprzedniego numeru, komiks proponuje czytelnikom lekturę retrospekcji. I to wcale nie Spider-Mana czy współpracującego z nim Boomeranga, czy desperacko poszukującego tabliczki Kingpina, ale… Goga, stwora, którego w latach 70. powołał do życia świętej pamięci Stan Lee.

Po dwóch stronach kadrów przedstawiających walkę Spider-Mana i Boomeranga z Gogiem w nowojorskich kanałach scenarzysta przechodzi do opowieści o historii życia pozaziemskiego przybysza z rasy Tsiln. Cofamy się do czasów, gdy był on słodkim stworkiem podarowanym młodemu księciu z niebieskórzego ludu zamieszkującego planetę Haizlip. W oczach tego chłopca mały Gog stał się tym, kim na Ziemi często jest dla człowieka pies – ukochanym pupilem, a zarazem najlepszym przyjacielem.

Sielankowe sceny – trzeba przyznać, że świetnie zilustrowane przez Ryana Ottley’a – zostają szybko jednak wyparte przez wspomnienia tragicznych wydarzeń, za jakie na pewno można uznać krwawą wojnę domową, która doprowadziła do rozdzielenia Goga z jego właścicielem. W tym miejscu warto pochwalić autora, który jak zwykle świetnie odrobił pracę domową, przypominając burzliwe przygody kosmity (“adopcja” przez Kravena, zaproszenie przez Doktora Octopusa do Sinister Six) na ziemskim padole.

Wreszcie, komiks odkrywa losy Goga po jego odesłaniu z Ziemi, a także wyjaśnia, dlaczego stwór wrócił na planetę ludzi i jaki jest jego związek z Tabliczką Życia i Czasu, która również sporo namieszała w jego życiu. Bitwa na Haizlip, opowiedziana głównie ilustracjami, a nie tekstem, to chyba najmocniejszy punkt tego numeru. Są powody do wzruszeń, a Ryan Ottley oczywiście staje na wysokości zadania.

Z oceną tego komiksu można mieć niemały problem. Z jednej strony trzeba docenić oryginalną formułę (wybór na głównego bohatera postaci pobocznej, niezbyt znanej i uznawanej – niesłusznie – za kierującego się instynktem złoczyńcę), pełną dynamicznych zwrotów akcji retrospekcję oraz świetną oprawę graficzną. Z drugiej nie jest to historia, która porwie czytelnika swoją magią. Nie wszyscy będą też zadowoleni, płacąc za komiks, w którym Spider-Man ustępuje miejsca Gogowi. Niech będą – 4 pajączki (1 za odwagę autora).

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #42 (#843) The Amazing Spider-Man #42 (#843) The Amazing Spider-Man #42 (#843)

The Amazing Spider-Man #42 (#843) The Amazing Spider-Man #42 (#843) The Amazing Spider-Man #42 (#843)

The Amazing Spider-Man #42 (#843) The Amazing Spider-Man #42 (#843) The Amazing Spider-Man #42 (#843)


Related Articles

About Author

Dawidos