komiksy: 1934 komiksy polskie: 187 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #69

The Amazing Spider-Man #69 (#870)Numer: The Amazing Spider-Man #69 (#870)
Tytuł: Chameleon Conspiracy, Part 3
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Sierpień 2021
Scenariusz: Nick Spencer & Ed Brisson
Rysunki: Ze Carlos, Carlos Gomez & Marcelo Ferreira,
Tusz: Ze Carlos, Carlos Gomez & Wayne Faucher
Kolory: Morry Hollowell & Andrew Crossley, Brian Reber
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

The Hiding Place, Symkaria. Teresa Parker odmawia współpracy z Finisherem i obiecuje go zabić. Karl Fiers odpowiada, że rozumie jej gniew, ale tylko dzięki niemu może poznać całą prawdę o sobie.

Empire State University. Spider-Man odpiera ataki Foreignera, Chance’a, Slyde’a i Jack O’Lanternów, po czym wyprowadza na zewnątrz Jamiego trzymającego zminiaturyzowany reaktor The Catalyst. Podczas próby ucieczki zostaje postrzelony z broni laserowej Foreignera i walka zostaje wznowiona. Jamie, zamiast uciekać, przygląda się potyczce. Nieoczekiwanie razi Pająka promieniem ze skradzionego reaktora, paraliżując superbohatera. Przestępcy i wyraźnie zasmucony Tolentino odchodzą ze zdobyczą.

The Hiding Place. Finisher opowiada o tym, jak Spider-Man polował na niego i doprowadził do wypadku, w którym rzekomo zginął (The Amazing Spider-Man Annual #5). Fiers jednak przeżył i wylądował w szpitalu z najlepszą możliwą opieką. Tam codziennie doglądał go jego najlepszy uczeń – Chameleon!

Empire State University. Spider-Man odzyskuje przytomność, gdy podbiega do niego Lizard, który informuje go o ucieczce napastników. Superbohater postanawia zwrócić się o pomoc do Neda Leedsa. Ten przebywa w mieszkaniu Betty, która martwi się, że jej mąż przypomina Petera, jeśli chodzi o nagłe zniknięcia. Ned zapewnia żonę, że tym razem wrócił na dobre i ich życie się zmieni. Rozmowę małżonkom przerywa pukający w okno Spider-Man, którego „przysłał” Peter. Po wysłuchaniu relacji z wydarzeń na uczelni Ned decyduje się pomóc superbohaterowi, przy czym obiecuje Betty, że wróci do niej cały i zdrowy.

The Hiding Place. Korzystając z zaawansowanej holotechnologii, Fiers zmienia swoją celę, której wcześniej nadał wygląd własnego mieszkania, w pokój narad. Wpatrując się w ekran, na którym widać statek-kasyno Foreignera i Chance’a, legendarny zawodowy zabójca wyjaśnia Teresie, że od lat przygotowywał się na to, co nadejdzie, i dlatego pragnie z nią teraz porozmawiać o przyszłości.

The Palace, nad Manhattanem. Na pokładzie okrytego kamuflażem statku Jamie tłumaczy swoim mocodawcom zasadę działania The Clairvoyant, zasilanego energią z The Catalyst. Kiedy Foreigner i Chance snują wizję zarobienia fortuny na urządzeniu, grupa Jack O’Lanternów nagle przypuszcza na nich atak. W zamieszaniu nielojalni najemnicy wykradają wynalazek i porywają Tolentino. Okazuje się, że zdrajcy pracują dla Finishera, tak samo jak połowa gości obecnych w podniebnym kasynie.

The Hiding Place. Finisher pokazuje Teresie i Chameleonowi miejsce, do którego ten drugi niegdyś uczęszczał, co było dla niego traumatycznym doświadczeniem. Naprzeciwko Teresy nagle pojawia się… grupa Chameleonów! Fiers wyjaśnia, że muszą wspólnie skonfrontować się z demonami przeszłości i jest to idealny moment, by porozmawiać o prawdziwym pochodzeniu agentki Parker!

Epilog. W sekretnym laboratorium Doktor Octopus kończy pracę nad konfiguracją swojej najnowszej maszyny. Dzięki niej zamierza sprowadzić kogoś, kto wcale nie jest martwy, lecz egzystuje w środowisku w bezpostaciowej, niewidocznej formie. Po uruchomieniu urządzenia materializuje się Electro. Max Dillon odzyskuje ludzką postać i powraca do materialnego świata. Z takiego rozwoju wydarzeń cieszy się Kindred.

Kontynuacja wydarzeń w Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy.

Recenzja

Ostatni na łamach głównej serii rozdział historii Chameleon Conspiracy jest zdecydowanie najmniej interesujący, zwłaszcza jeśli porówna się stopień rewelacji, jakimi uraczono czytelników w poprzednich częściach komiksu. Należy jednak pamiętać, że opowieść o spisku Chameleona, genezie Teresy Parker, powrocie Neda Leedsa i walce o panowanie nad komputerem do przewidywania przyszłości znajdzie swój finał w specjalnym wydaniu Amazing Spider-Mana, więc tego odcinka nie należy traktować jako zakończenia.

Wątek przewodni nie posuwa się za bardzo do przodu. Autor cały czas „krąży” nad pochodzeniem siostry Spider-Mana, coś tam sugerując, ale nie udzielając żadnych konkretnych odpowiedzi. Przynajmniej wyjaśnia, dlaczego morderca rodziców Parkerów nadal żyje. Nie jest to jednak powalające wyjaśnienie. Zbytnio ocieka banałem, a po scenarzyście, który słynie z wyrafinowanych retconów, należało spodziewać się czegoś bardziej spektakularnego. Rozczarowanie łagodzi nieco cliffhanger z wizją… no właśnie kim są te postacie?

W porównaniu z poprzednim rozdziałem opowieści natężenie akcji w tym komiksie jest zdecydowanie wyższe. Główna w tym zasługa kontynuacji wydarzeń na uczelni ESU, gdzie Spider-Man w obronie Jamiego Tolentino i jego wynalazku The Clairvoyant mierzy się w pojedynkę z Foreignerem, Chancem, ich armią Jack O’Lanternów oraz wynajętym przez nich Slydem. Ta walka wizualnie prezentuje się nieźle, a jej rangę podnosi scena, w której Spider-Manowi zostaje wbity nóż w plecy.

Zaskakującym zwrotem akcji okazuje się „rebelia” na pokładzie statku-kasyna. Chyba mało kto spodziewał się takiej wolty, ale definitywnie wyjaśnia ona, jak łączą się ze sobą wszystkie kluczowe wątki całej historii. W finale, zaplanowanym jako komiks w formacie Giant-Size, najprawdopodobniej czytelników czeka walka „wszystkich ze wszystkimi”, a także team-up Spider-Mana i Neda Leedsa, któremu do twarzy w roli superbohatera – pozostaje trzymać kciuki, że tym razem jego związek z Betty „wypali”, bo fajna z nich para.

Tak jak poprzednio, komiks oferuje kolejną część epilogu wprowadzającego do Sinister War, widowiskowej historii wieńczącej pracę Nicka Spencera nad głównym tytułem komiksowym o Spider-Manie. Tym razem dwustronicowy dodatek z rekrutującym Doktorem Octopusem i komentującym Kindredem przynosi nie tylko kolejny udany werbunek do reaktywowanej drużyny Sinister Six, ale także dowód na to, że pewien klasyczny przeciwnik Spider-Mana doświadczył nie takiej śmierci, jaka się wszystkim wydawała. 3,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #69 (#870) The Amazing Spider-Man #69 (#870) The Amazing Spider-Man #69 (#870)

The Amazing Spider-Man #69 (#870) The Amazing Spider-Man #69 (#870) The Amazing Spider-Man #69 (#870)

The Amazing Spider-Man #69 (#870) The Amazing Spider-Man #69 (#870) The Amazing Spider-Man #69 (#870)

The Amazing Spider-Man #69 (#870) The Amazing Spider-Man #69 (#870) The Amazing Spider-Man #69 (#870)


Related Articles

About Author

Dawidos