komiksy: 1438 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy

Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon ConspiracyNumer: Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy
Tytuł: Chameleon Conspiracy: Conclusion
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Sierpień 2021
Scenariusz: Nick Spencer & Ed Brisson
Rysunki: Marcelo Ferreira, Carlos Gómez, Ze Carlos & Ig Guara
Tusz: Wayne Faucher, Carlos Gómez, Ze Carlos & Ig Guara
Kolory: Andrew Crossley, Morry Hollowell & Rachelle Rosenberg
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $5.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Kontynuacja wydarzeń z The Amazing Spider-Man #69.

Manhattan. Spider-Man i Ned Leeds odnajdują zakamuflowany statek The Palace. Kiedy przedostają się na pokład mobilnego kasyna, trafiają w sam środek walki między organizacją Foreignera a zdrajcami na usługach Finishera. Ned rusza załatwić prywatne porachunki, tymczasem Spider-Man uwalnia Jamiego z rąk jednego z Jack O’Lanternów. Okazuje się, że poza oryginalnym superłotrem wszyscy “dyniowi” najemnicy oraz walczący po ich stronie goście kasyna to agenci o wyglądzie… Chameleona. Strzelający do przeciwników Foreigner obiecuje siedzącemu obojętnie Slyde’owi podwójną zapłatę za odbicie Tolentino.

The Hiding Place, cela Finishera. Teresa Parker ogląda holograficzną rekonstrukcję dzieciństwa Chameleona, który jako chłopiec dręczony w rodzinie Kravinoffów został oddany pod opiekę starszego brata Karla, Gustava Fiersa i jego żony, nie żegnając się z nikim, nawet ze swoim bratem Sergeiem. Po opuszczeniu rodzinnej rezydencji Dmitri Smerdyakov trafił do szkoły szkolącej dzieci na doskonale zakonspirowanych agentów.

The Palace. Prawdziwy Jack O’Lantern rusza do walki po stronie frakcji Foreignera, aby zmazać winę za stworzenie armii, która okazała się piątą kolumną. Chance sprowadza na pokład statku The Clairvoyant i The Catalyst, z którymi usiłowała odlecieć dwójka Chameleonów. Wydającemu mu polecenia Foreignera atakuje znienacka Ned. Spider-Man odstawia Jamiego w bezpieczne miejsce. Naukowca sprzed nosa Grizzly Chameleona sprząta Slyde. Finisher zdalnie rozkazuje agentowi w stroju niedźwiedzia “zamknąć to miejsce”.

The Hiding Place. Teresa rozpoznaje dzieci ze szkoły Chameleonów jako te, z którymi dorastała. Karl zauważa, że może jej się tak tylko wydawać, w końcu z tych dzieci wyrośli tytani przemysłu, liderzy państw i podwójni agenci. Fiers tłumaczy, że mogą być różne wersje pochodzenia Teresy – może jest ona córką Parkerów, ocaloną z wraku samolotu i zabraną do jego szkoły, a może znalazł ją w sierocińcu i wpoił takie przekonanie, a może jest dzieckiem dwóch Chameleonów, którzy zabili Parkerów i podszyli się pod nich. Teresa krzyczy, że kłamią i manipulują nią. Karl odpowiada, że takiej opcji też nie można wykluczyć. Siostra Spider-Mana wspomina o zdjęciu, na którym matka tuli ją po porodzie w szpitalu. Chameleon ripostuje, że może same je sobie podrzuciła albo ktoś podszył się za Nicka Fury’ego i przekazał jej ten “dowód”.

Okazuje się ostatecznie, że cela Finishera jest pusta, a on tylko przemawiał do Chameleona i Teresy jako hologram. Na odchodne Karl obiecuje agentce, że pozna prawdę o sobie, jeśli wykradnie dla niego The Clairvoyant. Po jego zniknięciu Chameleon przekonuje Parker, że gra jest warta świeczki, bo urządzenie może pomóc jej spojrzeć w przyszłość, a więc odkryć też przeszłość bez pomocy Finishera.

The Palace. Sabotażyści Finishera uszkadzają system zasilania statku, który zaczyna lecieć bezwładnie w stronę Manhattanu. Spider-Man, po przejęciu The Clairvoyant i The Catalyst od Chance’a, nokautuje Slyde’a przetrzymującego Jamiego. Tymczasem Ned pokonuje w walce na gołe pięści Foreignera i masakruje mu twarz z zemsty za zrujnowane życie. Pająk temperuje Leedsa, powstrzymując go przed zatłuczeniem wroga na śmierć. Z pomocą The Clairvoyant bohaterowie odkrywają sposób, jak ocalić siebie, statek i mieszkańców miasta. Tolentino podłącza reaktor The Catalyst do sieci zasilania kasyna, gdy Ned zapewnia mu ochronę, a Spider-Man nokautuje blokującego drzwi Jacka O’Lanterna, wchodzi do kokpitu, chwyta za drążek i podnosi statek do góry. W rezultacie pojazd rozbija się w parku nad wodą, a nie w centrum Manhattanu.

Po awaryjnym lądowaniu skruszony Jamie postanawia oddać swój wynalazek Spider-Manowi, aby nigdy więcej nie wpadł on w ręce ludzi o złych intencjach. Policja aresztuje pokonanych superłotrów z wyjątkiem Foreignera i jego najbliższych współpracowników, którzy dali radę uciec. Szczęśliwy Ned wraca do domu i pada w ramiona ciężarnej Betty. Tymczasem Spider-Man przekazuje urządzenie do przewidywania przyszłości swojej siostrze, aby ukryła go w bezpiecznym miejscu. Teresa, która zostawiła Chameleona żywego w celi, postanawia zniszczyć The Clairvoyant, aby nie drążyć prawdy o sobie, która mogłaby złamać jej ducha. Agentka zamierza skupić się na odszukaniu Finishera.

Symkaria. Silver Sable wynajmuje prywatny samolot odrzutowy, by wraz z grupą Wild Pack odbyć podróż do Nowego Yorku w sprawach finansowych, które zmierzają w dobrym kierunku, bo środki z funduszy skarbowych zaczęły być już odzyskiwane. Tymczasem Foreigner, przy którym pozostali Chance, Slyde i Jack O’Lantern, wścieka się, że jego konta bankowe zostały opróżnione. Aby zemścić się na Spider-Manie i Leedsie, rekrutuje do swojej organizacji najlepszych w fachu najemników: Taskmastera i Black Anta.

The Hiding Place. Leżącego w celi Chameleona odwiedza Kindred. Demon zgłasza się po kolejną dawkę serum, prawdopodobnie służącą do zmiany wyglądu. Więzień odpowiada, że mogą dobić kolejnego targu, bo z Osbornem zawsze miło jest mu robić interesy.

Savage Land. Doktor Octopus, któremu towarzyszą Sandman i Electro, rekrutują polującego na dinozaura “Kravena”. Klon oryginalnego Kravena Łowcy zgadza się dołączyć do ich drużyny w zamian za obietnicę łowów na Lizarda, który notabene ma być kolejnym rekrutem do reaktywowanej Sinister Six.

Kontynuacja wydarzeń w The Amazing Spider-Man #70.

Recenzja

Na stronach tego specjalnego wydania Amazing Spider-Mana dobiega końca historia opowiadająca o spisku Chameleona i jego mocodawcy, których ofiarą padli nie tylko siostra Petera Parkera, ale także konkurencyjna organizacja Foreignera, co pociągnęło za sobą udział Spider-Mana, Neda Leedsa i Jamiego Tolentino. Ów komiks o ponadprzeciętnej objętości jasno wyłuszcza, jak łączą się ze sobą historie wszystkich bohaterów, tych dobrych i tych niedobrych. Niestety, cierpi on na przypadłość, która drastycznie obniża jego ocenę.

Pod względem akcji komiks odgrywa idealnie rolę przewidzianą dla zakończenia polityczno-szpiegowskiej historii, czyli serwuje czytelnikom widowiskową finałową bitwę między głównymi uczestnikami wydarzeń. W tym przypadku mowa nawet o trójstronnym konflikcie. Rysunki Carlosa Gomeza robią swoją robotę, a scenarzysta, robiąc użytek z każdej postaci, nawet takiego Slyde’a czy Jack O’Lanterna, dba o to, by zwroty akcji utrzymywały zainteresowanie widza od samego początku do samego końca batalii na statku-kasynie.

Kolejnym walorem, który sprawia, że komiks zasługuje na uwagę, jest rozbudowa historii pochodzenia klasycznego przeciwnika Spider-Mana (Chameleona) o nieznane wcześniej fakty. Czy można mówić tu o retconie? Raczej nie, bo nakreślona tu wersja nie tyle zmienia wydźwięk poprzednich wydarzeń, ile uzupełnia brakujące elementy układanki. Pomysł z placówką szkolącą przyszłych Chameleonów ma potencjał i aż prosi się, by kolejni twórcy komiksów korzystali z niego, dekonspirując tych “uśpionych” agentów.

Natomiast komiks okazuje się gigantycznym rozczarowaniem, jeśli oceniać go przez pryzmat “zakończenia” wątku genezy Teresy Parker. Przez całą historię obiecywano odkrycie prawdy o siostrze Spider-Mana, a tymczasem… nic ostatecznie się nie wyjaśniło. Jeśli szukać najlepszej analogii do opisania obecnego stanu rzeczy, można powiedzieć, że scenarzysta wszedł nieproszony do życia tej postaci, narobił dużego bałaganu, nie posprzątał i wyszedł, jak gdyby nigdy nic. Jaki był w takim razie sens podejmowania tego tematu? Tylko niepotrzebnie postawiono pod znakiem zapytania pokrewieństwo bohaterki, którą większość fanów Spider-Mana i tak zaakceptowało już jako bliską krewną swojego ulubionego superbohatera.

Końcówka zaskakuje za to niespodziewanym pojawieniem się Kindreda, który, jak widać, interesy prowadzi również z najlepszym mistrzem kamuflażu. W ten sposób nawet demoniczny prześladowca Spider-Mana znalazł dla siebie miejsce w tej sensacyjno-szpiegowskiej historii. O jakie serum chodzi uciekinierowi z piekła? I do czego jest mu ono potrzebne? Ot, kolejny element układanki, kolejna zagadka, która powinna zostać rozwiązana, zanim Nick Spencer odda stery flagowego tytułu o Spider-Manie w ręce innych autorów.

Ocena komiksu byłaby wyższa, ale za brakoróbstwo przy historii siostry Spider-Mana ten one-shot kończy “test” z wynikiem jedynie 3 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy

Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy

Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy

Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy

Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy

Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy

Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy Giant-Size Amazing Spider-Man: Chameleon Conspiracy


Related Articles

About Author

Dawidos