komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #33

Numer: Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #33
Tytuł: Night Of the Iguana!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1979
Data wydania: Sierpień 1979
Scenariusz: Bill Mantlo
Rysunki: Jim Mooney
Tusz: Frank Springer
Kolory: Bob Sharen
Litery: Jim Novak
Okładka: Al Milgrom
Redaktor: Al Milgrom
Redaktor naczelny: Jim Shooter
Cena: $0.40
Przedruk PL: brak

Streszczenie

Spider-Man staje na wprost Iguany, która stara się unikać światła z jego pasa. Potwór mówi Pająkowi, że ma pamięć po Connorsie i żyje tylko po to by zabijać. Leżący na posadzce Curt budzi się. Widzi walkę i mówi, że potwór ma te same moce co Lizard. Tymczasem w innej części ZOO, Marcy Kane, nie czekając na powrót Petera i Connorsa, rozpoczyna oprowadzać klasę, gdy nagle szyby akwarium pękają i wydostają się z nich przeróżne gady. Ludzie zaczynają uciekać, a jaszczurki i węże kierują się w stronę Iguany, która korzysta z mocy Lizarda do kontrolowania ich. Pająk łapie Connorsa i ucieka w stronę przełącznika oświetlenia. W chwili, gdy zapala światło Iguana ucieka. Spider-Man łapie wszystkie gady pajęczyną, zostawia Connorsa i odlatuje na sieciach, by po chwili jako Peter dołączyć do reszty uczniów.

Później. Peter odwiedza Connorsa, by dowiedzieć się czegoś o Iguanie. Curt przypomina Pająkowi jak eksplozja w czasie której przywracał mu siły, po tym jak zabrał je Kingpin (Amazing Spider-Man #164), spowodowała późniejszy powrót Lizarda. Mówi także o walce ze Stegronem (Amazing Spider-Man #166). Opowiada jak później zaproponowano mu, by kontynuował pracę nad zdolnością regeneracji kończyn u gadów na ESU. W chwili, kiedy myślał, że wreszcie udało mu się odtworzyć swoją rękę, ponownie zaczął zmieniać się w Lizarda. W panice wpadł w maszynę (Enervator), która go całkowicie zmieniła. Nieprzytomny czuł jak jego jaszczurza strona została przeniesiona na Iguanę. To spowodowało, że maleńkie stworzenie zwiększyło swoje rozmiary oraz zostało obdarzone wszystkimi mocami, myślami i pamięcią Lizarda, a także nienawiścią do jego ludzkiej strony. Coś powstrzymało potwora przed zabiciem go, jednak ten zahipnotyzował Curta i wymazał mu to wydarzenie z pamięci. Connors obawia się, że teraz Iguana, wiedząc, iż on o wszystkim pamięta, podąży za jego rodziną. Spider-Man rusza na sieciach do rodziny doktora. Nie wie, że to jak odlatywał, zauważyła Marcy Kane. Connors postanawia za pomocą maszyny zmienić się w Lizarda, by móc ochronić rodzinę.

Spider-Man widzi zniszczony taras do mieszkania Curta. W środku zastaje Iguanę gotową, by rzucić się na żonę i syna doktora. Pająk rozpoczyna walkę z potworem, jednak nie daje jemu rady. Nagle pojawia się Lizard wyzywający Iguanę do walki. Spider-Man obawia się, że jeśli Jaszczur przejmie całkowitą kontrolę nad Connorsem wszyscy będą zgubieni.

Recenzja

Drugi numer z dziwną Iguaną przed nami. Z początku zastanawiałem się jak ten stwór w ogóle nauczył się mówić, bo historia jego narodzin była do przewidzenia. Może trochę głupio brzmi, że wraz z mocami Lizarda Iguana otrzymała jego pamięć, a także nienawiść do Connorsa. Jednak to tłumaczy dlaczego stwór mówi i myśli w miarę logicznie. Jednak dziwi mnie decyzja doktora o zmianie samego siebie w Lizarda dla ratowania rodziny, bo skoro ten nowy Jaszczur ma te same moce co stary to przecież Pająk sobie z nim poradzi, tak jak radził sobie wcześniej z samym Lizardem. Od strony graficznej komiks również prezentuje się całkiem dobrze, chociaż czasami Mooney zapomina o cieniach jakie rzucają postaci. W efekcie czego na jednym kadrze Pająk rzuca cień, z kolei na następnym go nie ma, po to by na kolejnym ponownie rzucić na ziemię odrobinę swojego cienia. Jest to szczegół nie rzucający się w oczy, tak więc nie warto nim sobie zawracać głowy.

Jako podsumowanie, mogę powiedzieć, że mimo iż scenariusz jest umiarkowanie dobry, to ten numer nie należy do moich ulubionych, ale to tylko dlatego, że Lizard nigdy nie należał do mojej listy najlepszych przeciwników Pająka.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #33 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #33 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #33


Related Articles

About Author

Majk