komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Man – 1×01 – The Power of Dr Octopus/Sub-Zero For Spider

Spider-Man (1967) 1x01 Serial: Spider-Man
Sezon: 1
Odcinek: 1×01
Tytuł 1: The Power of Dr Octopus
Tytuł 2: Sub-Zero For Spider
Produkcja: Grantray-Lawrence Animation
Data emisji USA: 9 wrzesień 1967
Data emisji PL: Brak
Czas trwania: 25 minut
Stacja TV: ABC
Scenariusz: Phil Babet, Al Bertino, Lin Carter, Dick Cassarino
Producent: Robert L. Lawrence, Ray Patterson, Ralph Bakshi, Grant Simmons
Reżyseria: Clyde Geronimi, Sid Marcus, Grant Simmons, Ray Patterson

Streszczenie

The Power of Dr Octopus

Spider-Man - 1x01 - The Power of Dr Octopus/Sub-Zero For SpiderPeter Parker otrzymał od Jamesona zadanie sprawdzenia pogłosek dotyczących dziwnych błysków. Jadąc na miejsce samochodem zostaje zmuszony zboczyć z trasy, gdy na środek drogi spada wielki głaz. Auto ląduje na pobliskim drzewie wystającym z urwiska. Peter przebiera się za Spider-Mana i przy pomocy sieci sprowadza wóz bezpiecznie na ziemię. Tam zauważa źródło światła wydobywające się pomiędzy kamieniami. Za nimi odkrywa kryjówkę Doktora Octopusa, który chwyta go w sieć. Szalony naukowiec wyjawia przed intruzem swój plan zniszczenia Nowego Yorku. Tymczasem w redakcji Daily Bugle, wydawca gazety J. Jonah Jameson czyta ostrzeżenie nadesłane przez Doc Ocka. Przebywająca w biurze szefa Betty Brant (sekretarka JJJ) zaczyna martwić się o Petera.

Pająk podejmuje próbę ucieczki, ale Ock uniemożliwia mu to, zamykając go w klatce. Betty jedzie w to samo miejsce, co Peter i znajduje na drodze należący do niego samochód. Szukając kolegi z pracy natrafia na funkcjonariusza policji, który prosi ją o ostrożność, ponieważ mają tu miejsce dziwne wypadki. Kobieta, idąc dalej, trafia do jaskini będącej kryjówką Doktora Octopusa, gdzie zostaje złapana i zakuta w kajdanki. Złoczyńca zaczyna tłumaczyć, w jaki sposób wysadzi miasto. Gdy jest zajęty realizacją tego planu Spider-Man pociąga siecią za dźwignię i otwiera klatkę, w której jest uwięziony. Doc Ock próbuje unieszkodliwić zbiega, korzystając ze swojego sprzętu i udaje mu się to, gdy Pająk zahacza siecią o wentylator, po czym spada na ziemię i traci przytomność.

Daily Bugle. Jameson, martwiąc się o Betty i Petera, dzwoni na policję. Tymczasem skuty Spider-Man otwiera siecią kajdanki Betty i każe wezwać jej pomoc. Gdy dziewczyna wybiega z jaskini, Spider-Man staje do pojedynku z Octopusem i tym razem odnosi zwycięstwo. Następnie, już jako Peter, znajduje Betty, która składa zeznania. Przesłuchujący ją policjant znajduje przy związanym przestępcy kartkę z pozdrowieniami od Spider-Mana. Później, w redakcji Jameson nie jest zadowolony z tego, co mają mu do powiedzenia Peter i Betty na temat Spider-Mana.

Sub-Zero For Spider

Spider-Man - 1x01 - The Power of Dr Octopus/Sub-Zero For SpiderW mieście panuje straszny upał. Peter wychodzi z domu doktora Smartera, któremu asystuje w pracy. Idąc chodnikiem nagle zauważa, że wszystko dookoła zamarza. Fotografuje to dziwne zdarzenie, po czym słyszy wołanie o pomoc. W kostiumie Spider-Mana przybiega do domu doktora i przegania lodową istotę. Smarter mówi, że nie ma pojęcia, kim lub czym był napastnik. Spider-Man zaczyna śledzić nieznajomego, ale traci go z oczu, gdy ten niszczy wieżę, z której go obserwował.

Daily Bugle. W biurze Jamesona rozdzwaniają się telefony w sprawie fali mrozów i zlodowaceń. Peter przynosi kilka fotek, lecz szef każe mu zrobić zdjęcia góry lodowej na przystani.

Na szczycie Statuy Wolności Spider-Man, fotografując górę lodową, dochodzi do wniosku, że doktor Smarter jest kluczem do rozwiązania całej zagadki. Po raz drugi składa mu więc wizytę. Naukowiec dzieli się z nim swoimi przypuszczeniami, jakoby istota, która go odnalazła, była przedstawicielem jakieś rasy, być może pochodzącej z Plutona. Po chwili pokój, w którym rozmawiają, pokrywa się lodem. Teoria doktora częściowo potwierdza się, gdy dwóch identycznych lodowych osobników niszczy ścianę, po czym zamraża zarówno gospodarza jak i Spider-Mana. Obcy wynoszą zamrożonego Smartera z domu i zabierają go do swojej kryjówki w górze lodowej.

Po roztopieniu się lodu Spider-Man udaje się do domu na Forest Hills, by wprowadzić kilka ulepszeń do swojego kostiumu i sieci, chcąc, aby walka z kosmitami była wyrównana. Następnie znajduje wejście do góry lodowej, jednak wewnątrz musi poradzić sobie z kilkoma pułapkami. Ze wszystkich wychodzi jednak bez szwanku i przybywa do laboratorium obcych w momencie, gdy ci rozmrażają Smartera. Naukowiec powstrzymuje Pająka przed walką, mówiąc, że przybysze są przyjaźnie nastawieni. Oddaje głos ich przywódcy, który tłumaczy, że pochodzą z Plutona, ale zlądowali na Ziemi, by dokonać naprawy statku, lecz teraz mają problem z powrotem. Smarter dopowiada, że kosmici potrzebują jego pomocy, a dokładniej jego wynalazku, nad którym pracuje. Test urządzenia przynosi skutek i przybysze wracają do domu statkiem ukrytym w górze lodowej.

Daily Bugle. Peter przynosi zdjęcia statku, lecz Jameson uważa, że cała ta historia wystawi ich na pośmiewisko. Betty zaczyna flirtować z Parkerem.

Recenzja

Spider-Man to pierwsza kreskówka, w której pojawił się niesamowity Człowiek-Pająk. Jej odcinki, składające się na trzy sezony, były emitowane na stacji ABC w latach 1967-1970. Patrząc na współczesne dokonania w świecie animowanych seriali telewizyjnych, kreskówka ta wydaje się być dinozaurem i to mocno podstarzałym. Spotkamy więc tu bardzo prostą animację, nieskomplikowane dialogi, stereotypowe postacie i opowieści z dużą dozą infantylizmu i cudacznymi pomysłami. Na obronę należy powiedzieć, że serial miał bardzo niski budżet, a jego produkcja napotkała liczne trudności na czele z bankructwem studia, które wyprodukowało jej pierwszy sezon. Mimo wszystkich niedoskonałości w oczach wielu wiernych fanów jest to serial wręcz kultowy, rozpoznawalny głównie za motyw muzyczny i tekst piosenki lecące na początku każdego odcinka. Będę więc starał się spojrzeć na niego z “niewspółczesnej” perspektywy, tak aby sprawiedliwie go ocenić, bez z góry niekorzystnego porównywania z najnowszymi produkcjami telewizyjnymi.

Pierwszy odcinek składa się z dwóch, niezależnych od siebie opowieści, trwających ponad 11 minut. Każdą z nich ocenię indywidualnie i wystawię końcową notę, wyciągając średnią.

The Power of Dr Octopus, jak sama nazwa wskazuje, to telewizyjny debiut Doktora Octopusa. W tym odcinku jest on stereotypowym szalonym naukowcem z przerośniętym ego i złowieszczym śmiechem. Brakuje sekwencji przedstawiającej jego historię narodzin, ale za to bardzo szybko poznajemy jego plan zniszczenia miasta. Jest to więc typowa opowieść z gatunku Spider-Man kontra Super-Złoczyńca. Już na samym początku mogę stwierdzić, że wspólnym mianownikiem tej kreskówki jak i innych seriali, jest niezastąpiony humor Spider-Mana, który ironicznymi tekstami komentuje, przede wszystkim, zachowanie swojego przeciwnika. Dowcip to jedna sprawa, druga to działalność superbohatera, a tu Spider-Man nie wypadł najlepiej, bo aż dwa razy dał się złapać! Dość słabo jak na debiut. Zawsze jednak może liczyć na swoją pajęczą sieć, która ratuje go z każdej opresji. W tej kreskówce syntetyczna sieć to podręczny MacGyver, gdyż Spider-Man może nią zrobić dosłownie wszystko! Patrząc chłodnym okiem można powiedzieć, że to główny element, który pozwalał twórcom na częste chodzenie na skróty, zwłaszcza, gdy brakowało im pomysłów, środków i czasu na wybawienie głównego bohatera z tarapatów. W historii tej debiutują też Betty Brant i Jonah Jameson i są to postaci bardzo wiernie przeniesione ze stron komiksów. Oceniam na 4 pajączki.

Sub-Zero For Spider prezentuje się znacznie gorzej. Jest to bardzo dziwna opowieść, odstająca od pozostałych epizodów pierwszego sezonu, którego wzorcem były klasyczne komiksy o Spider-Manie. Przeciwnicy, którzy w tej historii stają na drodze Spider-Mana, są wyciągnięci z kosmosu i to dosłownie jak i w przenośni! Co prawda zakończenie jest nieco zaskakujące, ale zupełnie nie trzyma się logiki. Nawet akcja stoi na niskim poziomie. Zapewniam, że każdy, kto obejrzy tą część odcinka, szybko o niej zapomni. Po prostu to klimaty dalekie postaci Spider-Mana. Już bardziej pasuje tu Fantastyczna Czwórka. 2 pajączki.

Po wyciągnięciu średniej wychodzą 3 pajączki. Jak na początek mogło być znacznie lepiej, ale tragicznie nie jest.

Ocena:

Autor: Dawidos

Spider-Man (1967) 1x01 Spider-Man (1967) 1x01


Related Articles

About Author

Majk