komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Man – 1×02 – Where Crawls The Lizard/Electro The Human Lightning Bolt

Spider-Man (1967) 1x02Serial: Spider-Man
Sezon: 1
Odcinek: 1×02
Tytuł 1: Where Crawls The Lizard
Tytuł 2: Electro The Human Lightning Bolt
Produkcja: Grantray-Lawrence Animation
Data emisji USA: 16 wrzesień 1967
Data emisji PL: Brak
Czas trwania: 25 minut
Stacja TV: ABC
Scenariusz: Phil Babet, Al Bertino, Lin Carter, Dick Cassarino
Producent: Robert L. Lawrence, Ray Patterson, Ralph Bakshi, Grant Simmons
Reżyseria: Clyde Geronimi, Sid Marcus, Grant Simmons, Ray Patterson

Streszczenie

Where Crawls The Lizard

Spider-Man (1967-1970) - 1x02 - Where Crawls The Lizard/Electro The Human Lightning BoltFloryda Everglades. Potwór o wyglądzie jaszczura (Lizard), przegania z bagien wędkarzy i zapowiada, że wkrótce będzie rządził całym światem. Nowy York. Spider-Man dowiaduje się z gazety Daily Bugle o terrorze sianym przez Jaszczura z Florydy. Postanawia przyjrzeć się tej sprawie, by jednak zdobyć pieniądze na wyjazd, udaje się do redakcji i przy pomocy Betty przekonuje Jamesona do swojego pomysłu, obiecując mu ekskluzywne zdjęcia Jaszczura.

Po przylocie samolotem Peter melduje się w hotelu, przebiera w kostium i wyrusza na mokradła, gdzie zauważa znak, który wskazuje drogę do laboratorium niejakiego Doktora Curtisa Connersa, specjalisty od gadów. Spider-Man postanawia zasięgnąć u niego rady. Lizard, śledząc cały czas intruza, decyduje się w końcu na interwencję i wciąga Pająka pod wodę. Spidey daje radę się wyrwać i rusza w dalszą drogę. Dociera do domu Connersa, gdzie poznaje jego żonę, Marthę i synka, Billy’ego. Okazuje się, że naukowiec zniknął w tajemniczych okolicznościach, zostawiając krótki list z ostrzeżeniem dla swojej rodziny, by jak najprędzej opuściła to miejsce. Podczas rozmowy Spider-Mana z panią Conners, będący poza domem Billy spotyka Lizarda. Spidey rusza chłopcu na ratunek. Jaszczur, słysząc krzyk Marthy Conners, ucieka. Dziwi to bardzo Spider-Mana, który pyta matkę chłopca, czym zajmował się jej mąż. Okazuje się, że pracował nad serum, które miało wyleczyć krętkowicę.

Superbohater udaje się do laboratorium zaginionego naukowca. Poddaje tam analizie serum Connersa i znajduje w nim materiał biologiczny pochodzący od jaszczura. Jego obawy potwierdzają się, więc szybko przystępuje do pracy nad stworzeniem antidotum. Po pewnym czasie w laboratorium zjawia się Lizard. Potwór wykrada serum, które zamierza wykorzystać do stworzenia armii jaszczurów, która przejmie władzę nad światem. Po jego ucieczce Spider-Man wyjaśnia rodzinie Connersów, co planuje Lizard, po czym wyrusza na poszukiwania potwora. Dzięki pajęczemu zmysłowi odnajduje go w starym, hiszpańskim forcie w towarzystwie dwóch krokodyli. Pająk robi mu kilka zdjęć, ale po chwili jego obecność zostaje odkryta. Nie tracąc czasu na walkę z gadami, Spider-Man rusza za ich panem do wieży, gdzie siłą wlewa mu do gardła antidotum i Lizard przemienia się w Curtisa Connersa. Pająk odprowadza naukowca do jego rodziny, która dziękuje mu za pomoc.

Po powrocie do Nowego Yorku, Peter udaje się do redakcji. Jameson rezygnuje z przyjęcia jego zdjęć, mówiąc, że opowieść o grasującym jaszczurze okazała się elementem kampanii reklamowej filmu, który ma być kręcony na Florydzie.

Electro The Human Lightning Bolt

Spider-Man (1967-1970) - 1x02 - Where Crawls The Lizard/Electro The Human Lightning BoltDeszczowa noc. Spider-Man zauważa błyskawice wystrzeliwane z domu Jamesona. Przez okno dostrzega zamaskowanego złoczyńcę (Electro) włamującego się do sejfu. Spidey robi mu zdjęcia, jednak przestępca odkrywa jego obecność i atakuje go elektrycznymi pociskami. Pająk unika strzałów, chowa się za biurkiem i siecią uruchamia alarm od sejfu. Próbuje potem odciąć Electro drogę ucieczki, jednak złoczyńca niszczy jego sieć i znika z łupem. Przyjeżdża policja, która zastaje Spider-Mana wyskakującego z okna.

Następnego dnia w redakcji Daily Bugle, Betty mówi Peterowi, że Jameson obwinia Spider-Mana o włamanie się do jego domu i zniszczenie jego mienia. Peter pokazuje szefowi zdjęcie świadczące o winie Electro, jednak JJJ, będąc głuchy na merytoryczną argumentację, wyrzuca je do kosza. Peter postanawia w inny sposób udowodnić swoją niewinność.

Noc. Spider-Man odnajduje Electro, który planuje kolejny napad, i daje radę podrzucić mu pajęczy nadajnik, gdy ten ucieka. Nieco później Electro podczas okradania sklepu jubilerskiego, zauważa na ramieniu nadajnik Spider-Mana. Złoczyńca włącza alarm, porzuca “pluskwę” w sklepie i opuszcza miejsce przestępstwa. Tymczasem Spider-Man, kierując się pajęczym zmysłem, dociera do sklepu w chwili, gdy zjawia się policja. Superbohater uświadamia sobie, że po raz drugi został wrobiony i nie pozostaje mu nic innego, jak nie dać się aresztować.

Następnego dnia Electro podlicza łup w swojej kryjówce na terenie lunaparku. Tymczasem Peter udoskonala swoją sieć, by była ona odporna na pociski Electro, oraz konstruuje urządzenie pozwalające namierzyć złoczyńcę. Dzięki niemu dociera do parku rozrywki, gdzie znajduje kryminalistę. Tym razem Electro nie jest w stanie zniszczyć sieci Spider-Mana. Po zrobieniu małej dywersji z udziałem sztucznych ogni wybiega ze swojej kryjówki i ukrywa się w Domu Rozrywki. Tam wykorzystuje niektóre urządzenia do walki ze swoim przeciwnikiem, po czym chowa się w Gabinecie Luster. Spider-Man wchodzi do środka i gdy Electro rozbija lustra, zarzuca na niego swoją sieć.

Superbohater podrzuca złapanego złoczyńcę pod okno biura Jamesona wraz ze skradzionymi kosztownościami i kartką z pozdrowieniami. JJJ rezygnuje z oszczerczego artykułu, który chciał wydrukować o Spider-Manie, i zaczyna grzebać w koszu, by znaleźć zdjęcie Parkera, które wcześniej odrzucił. Jego sekretarka, Betty wykazała się jednak przezornością – wyjęła zdjęcia i przechowała je u siebie, wiedząc, że szef zmieni w końcu zdanie.

Recenzja

Kolejny odcinek podzielony na dwie historie (notabene charakterystyczny podział 1 i 3 sezonu serialu), ale tym razem w obu występują klasyczni przeciwnicy Spider-Mana.

Historia Where Crawls The Lizard jest dość wierną ekranizacją komiksu The Amazing Spider-Man #6, z jedną istotną różnicą, która dotyczy postaci Curtisa Connersa (nie Connorsa, choć i w niektórych komiksach możemy spotkać się z taką pisownią jego nazwiska). W tej opowieści poczciwy naukowiec ma obie, sprawne ręcę, a jego badania dotyczą wynalezienia lekarstwa na chorobę bakteryjną. Ciężko odpowiedzieć na pytanie, czemu twórcy zdecydowali się nieco odejść od komiksowego pierwowzoru. Może dla oryginalności, aczkolwiek o wiele bardziej przekonująca i poruszająca jest historia Curta Connorsa, jaką przedstawił Stan Lee w The Amazing Spider-Man #6. Co do postaci Lizarda…cóż…jego wygląd nie powala na kolana, jest po prostu komiczny, nawet jak na tamte lata. Najbardziej zabawna jest jego głupkowata mimika. Głos Jaszczura z bagien Florydy też nie należy do przerażających. Mimo tych niedoskonałości, jest to jednak niezła historia, porządnie przeniesiona ze stron komiksu. Jest w niej heroiczny Spider-Man, jest w niej człowiek, który nieświadomie staje się złoczyńcą, jest też przeżywająca dramat rodzina oraz tradycyjny, szukający sensacji Jonah Jameson. Ogólnie 4 pajączki, ale trochę naciągane.

Druga historia (Electro The Human Lightning Bolt) również sięga po wzorce z przygód Spider-Mana autorstwa Stana Lee, nawiązując w pewnym stopniu do The Amazing Spider-Man #9. Jest to opowieść, w której Spider-Man nie tylko musi powstrzymać złoczyńcę, ale również oczyścić swoje dobre imię. Jak zwykle rewelacyjny jest Jonah Jameson, który w tej kreskówce jest taką postacią, jaką widział ją sam Stan Lee. Electro także został wiernie przeniesiony z komiksu na szklany ekran. Denerwuje tylko mocno jego głos, tak irytujący, ale to chyba dolegliwość powszechna wśród czarnych charakterów tego serialu. Działanie złoczyńcy odpowiadało mi do momentu, gdy postanowił ukryć się w Gabinecie Luster. Na zdrowy rozum, to chyba tylko utrudniło mu realizację celu, czyli zniszczenie Spider-Mana. Podobnie jak w pierwszym odcinku, zabrakło opowiedzenia historii narodzin złoczyńcy, nawet nie pada ani razu jego prawdziwe imię i nazwisko (Max Dillon). Pewnie twórcom najbardziej zależało na tym, by w jak największym stopniu wykorzystać skąpy czas trwania odcinka na czystą akcję. Oczywiście, nie zabrakło w tym epizodzie cudotwórczej mocy pajęczej sieci. I tak jak w pierwszej części odcinka, Spider-Man wykorzystał intelekt, by pokonać przeciwnika. Zatem również 4 pajączki.

Ogólnie z prostej matematyki wynika, że odcinek otrzymuje 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

Spider-Man (1967) 1x02 Spider-Man (1967) 1x02 Spider-Man (1967) 1x02


Related Articles

About Author

Majk