komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Man – 1×04 – The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah Jameson

Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah JamesonSerial: Spider-Man
Sezon: 1
Odcinek: 04
Tytuł 1: The Sky Is Falling
Tytuł 2: Captured By J. Jonah Jameson
Produkcja: Grantray-Lawrence Animation
Data emisji USA: 30 wrzesień 1967
Data emisji PL: Brak
Czas trwania: 25 minut
Stacja TV: ABC
Scenariusz: Phil Babet, Al Bertino, Lin Carter, Dick Cassarino
Producent: Robert L. Lawrence, Ray Patterson, Ralph Bakshi, Grant Simmons
Reżyseria: Clyde Geronimi, Sid Marcus, Grant Simmons

Streszczenie

The Sky Is Falling

Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah JamesonPeter rozmawia z Jamesonem i Betty w gabinecie wydawcy Daile Bugle, gdy nagle za oknem dostrzegają chmarę ptaków, na czele których leci mężczyzna ubrany w kostium ze skrzydłami – Vulture. Jonah każe Parkerowi udać się na dach i zrobić mu kilka zdjęć. Chłopak przebiera się za Spider-Mana w schowku na narzędzia, po czym opuszcza budynek redakcji. Okazuje się, że Vulture kontroluje ptaki za pomocą swojego kasku. Złoczyńca z łatwością strąca Spider-Mana z dachu i odlatuje.

Później. Peter przychodzi do redakcji z podbitym okiem i dowiaduje się, że Vulture zażądał od miasta dwóch milionów dolarów. Jameson podejrzewa jednak, że latający złoczyńca jest w zmowie ze Spider-Manem. Jego gazeta drukuje odmowną odpowiedź burmistrza skierowaną do szantażysty. W odwecie Vulture atakuje plac budowy, lecz na drodze staje mu Spider-Man. Podczas ich walki konstrukcja budowanego gmachu zostaje uszkodzona. Złoczyńca daje radę ponownie uciec.

Później. W redakcji Peter jest świadkiem, jak Betty informuje Jonaha, że czyściciele okien nie chcą dalej pracować, gdyż boją się sprowokować Vulture’a do ataku. Chłopak postanawia więc zwabić złoczyńcę, udając czyściciela okien. Vulture wpada w pułapkę Spider-Mana i gdy szala zwycięstwa zaczyna przechylać się na stronę jego przeciwnika, przyzywa sępy, które przeganiają Spider-Mana.

Później. Jameson informuje Parkera, że burmistrz zgodził się spełnić żądania Vulture’a i chłopak ma zrobić zdjęcia z przekazania pieniędzy, które ma odbyć się w pobliżu wieży obserwacyjnej Empire State Building. Tym razem Spider-Man postanawia podszyć się za kuriera. Gdy Vulture przybywa odebrać zapłatę, Pająk daje się pokonać i pozwala mu zrzucić się z dachu, dzięki czemu przez moment ma możliwość nałożyć mu nadajnik na jego kask oraz zabrać mu banknoty. Vulture rusza za nim w pogoń i gdy uruchamia swój kask, włącza też nadajnik podłożony przez Spider-Mana. W rezultacie agresywne sępy atakują jego samego. Spanikowany Vulture poddaje się.

W redakcji Jameson budzi się z koszmaru. Betty pokazuje mu, że za oknem Spider-Man zostawił przesyłkę zawierającą banknoty, z liścikiem, w którym prosi o zwrot pieniędzy należytym właścicielom.

Captured By J. Jonah Jameson

Szybując po mieście Spider-Man napotyka nieznanego robota, który próbuje go schwytać. Spidey robi mu zdjęcie, po czym maszyna oddala się od niego. Sterujący nią naukowiec jest zadowolony z wyników testu i stwierdza, że po kilku poprawkach będzie mógł sprzedać swój wynalazek Jamesonowi.

Daily Bugle. Peter chce sprzedać wydawcy gazety zrobione przez siebie zdjęcie. Do gabinetu przychodzi Henry Smythe, twórca robota. Zapewnia, że jest w stanie złapać Spider-Mana. Jonah uważa go za kolejnego naciągacza, jednak Smythe daje mu możliwość przetestowania robota. Peter wychodzi z redakcji, obawiając, że wynalazek naukowca może go jakoś namierzyć.

Na ulicy obawy Petera potwierdzają się, gdy zauważa, że robot (z twarzą Jamesona na monitorze) zmierza w jego kierunku. W zaułku chłopak zmienia ubranie na kostium i decyduje się na konfrontację z robotem. Szybko okazuje się, że maszyna jest odporna na jego sieć, potrafi wspinać się po powierzchniach, skakać po dachach, a nawet pływać. Na plaży robot łapie wyczerpanego ciągłym uciekaniem Spider-Mana.

Daily Bugle. Betty postanawia pomóc Spider-Manowi i umyślnie wyjmuje kabel od sterowni robota z gniazdka. Jameson, myśląc, że to nieszczęśliwy wypadek, każe jej wziąć sobie dzień wolny od pracy. Po ponownym podłączeniu do prądu zauważa, że Pająk uciekł. Podejmuje się więc wznowienia pościgu. W międzyczasie Betty, chcąc przerwać to szaleństwo, dzwoni anonimowo na policję.

Spider-Man jest już bardzo zmęczony zabawą w kotka i myszkę, przez co ponownie zostaje złapany. Robot zamiera, trzymając go w żelaznym uścisku. Jonah pragnie bowiem osobiście zdemaskować superbohatera.

Spider-Man wykorzystuje swój intelekt i grzebiąc w panelu kontrolnym robota wywołuje jego zwarcie. Gdy Jameson i Smythe docierają na miejsce, odkrywają, że zamiast prawdziwego Spider-Man robot trzyma kukłę przebraną w jego kostium. Jameson, upokorzony i oszukany, rezygnuje z dalszych usług Smythe’a. Naukowiec zabiera robota ze sobą. Jonah czyta kartkę z pozdrowieniami, przypiętą przez Spider-Mana do kukły. Gdy na dach wchodzi policjant, Jameson wypłakuje mu się w rękaw nad swoim nieszczęśliwym losem.

Później. Peter przychodzi do redakcji, chcąc porozmawiać z szefem. Dowiaduje się jednak od Betty, że Jameson wziął tygodniowy urlop z powodu ostatnich wydarzeń.

Recenzja

Powracamy do formuły – dwie opowieści w jednym odcinku. W pierwszej z nich otrzymujemy serialowy debiut następnego klasycznego złoczyńcy, zaś w drugiej niestrudzony J. Jonah Jameson podejmuje się niełatwego zadania schwytania Spider-Mana.

Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah JamesonOpowieść The Sky is Falling skupia się na Vulture – złoczyńcy, który panuje nad dzikimi sępami i terroryzuje nimi miasto. W komiksach postać ta średnio przypadła mi do gustu, lecz w tym serialu wypadła jeszcze gorzej. Kreskówkowy Vulture jest w gruncie rzeczy bardzo nieciekawy i odpychający. Oczywiście, tak samo jak w przypadku Doktora Octopusa czy Electro, zdecydowano się na pominięcie originu złoczyńcy. Z własnych obserwacji mogę tylko powiedzieć, że tak naprawdę bliżej mu pod względem wyglądu do Blackiego Drago (Vulture II) niż do Adriana Toomesa, czyli oryginalnego Sępa. Muszę też uprzedzić, że ta część odcinka trąciła straszną monotonnią – ciągłe utarczki Pająka i Sępa, w których próżno szukać spektakularnego widowiska, były nudne jak flaki z olejem. Dobre były, jak zwykle, teksty Jonaha Jamesona, oraz sposób pokonania Sępa przez Spider-Mana, w którym postawiono na intelekt głownego bohatera. Przyznaję 2 pajączki.

Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah JamesonDruga część odcinka (Captured By J. Jonah Jameson) jest adaptacją Amazing Spider-Man #25, skądinąd komiksu o przezabawnej fabule. Niestety czasem to, co sprawdza się na papierze, nie wypada dobrze na ekranie, i tak jest w tym przypadku. Robot Smythe’a, ze względu na niemrawą animację, budzi wyłącznie politowanie. Warto jednak zaznaczyć, że okazuje się godnym przeciwnikiem Spider-Mana, nie dającym mu nawet chwili wytchnienia. Z pewnością swoją “rolę życia” zagrał tutaj niesamowicie komiczny Jonah Jameson, będący z pewnego punktu widzenia czarnym charakterem tej opowieści. Muszę jeszcze wspomnieć o pozytywnej roli, jaką odegrała Betty, która wiele zaryzykowała, ratując Spider-Mana. Reasumując, ta część odcinka jest lepsza od poprzedniej, ale też ma swoje wady. 3 pajączki.

Całościowo wystawiam 2,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah Jameson Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah Jameson Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah Jameson

Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah Jameson Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah Jameson Spider-Man - 1x04 - The Sky Is Falling/Captured By J. Jonah Jameson


Related Articles

About Author

Majk