komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Avengers, Tom 1

Avengers, Tom 1Numer: Avengers, Tom 1
Tytuł: Siedmiu Wspaniałych
Wydawnictwo: Egmont 2019
Data wydania: Luty 2019
Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Mahmud Asrar & Adam Kubert
Tusz: Mahmud Asrar & Adam Kubert
Kolory: Sonia Oback, Dave McCaig, Frank Martin
Litery: Dariusz Zach
Okładka: Alex Ross
Redaktor: Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Marcin Surowiecki
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Marek Starosta oraz Tomasz Sidorkiewicz (fragmnty)
Cena: 39,99 zł

Opis

Umarli Avengers… Niech żyją Avengers!

Iron Man. Thor. Kapitan Ameryka. Vision. Herosi, którzy od dawna działają w pojedynkę, muszą się zjednoczyć, aby ocalić świat przed wrogiem z kosmosu. Pomagają im Nova, Ms Marvel i Miles Morales – młodzi poszukiwacze przygód, którzy zrobią wszystko, żeby zasłużyć na miano największych ziemskich bohaterów. Czy nowi Avengers zdołają pokonać dzielące ich różnice? Kto będzie musiał opuścić drużynę… i kto naprawdę pociąga w niej za sznurki?

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach All-New All-Different Avengers #1-6, Avengers #0, Free Comic Book Day 2015 (Avengers) #1, a następnie w tomie All-New All-Different Avengers vol. 1: The Magnificent Seven ze scenariuszem Marka Waida i rysunkami Mahmuda Asrara oraz Adama Kuberta.

Zawartość

 

Dodatki

• Galeria okładek (5 stron)
• Zapowiedź Avengers Impas: Atak na Pleasant Hill (1 strona)

Recenzja

Avengers wskutek wydarzeń z Tajnych Wojen rozpadli się, ale to nie pierwszy ich rozpad. W Marvelu nic na stałe nie ginie (no może poza Gwen Stacy i wujkiem Benem). Avengers również po Secret Wars budzą się do życia w nowej odsłonie, a my mamy możliwość przeczytać ich przygody dzięki wydawnictwu Egmont.

Komiks jest całkiem spory, zawiera dużo materiału. Oprócz pierwszych sześciu numerów All-New All-Different Avengers otrzymujemy także jedną z historii z numeru zerowego the Avengers i połowę wydania Free Comic Book Day Avengers z 2015 roku. Fanów Spider-Mana szczególnie powinna zainteresować ta seria z uwagi na to, że w drużynie znalazła się nowa wersja naszego Pajączka, która po Secret Wars istnieje teraz w głównym uniwersum równocześnie z Peterem Parkerem. Nie da się ukryć, że Marvel chciał ocalić popularną (a w szczególności dochodową) postać z uniwersum Ultimate przed niebytem. I razem z równie młodymi i popularnymi postaciami tworzy skład Avengers. Można szczerze powiedzieć, że jest to zbiór herosów drugich wersji: Spider-Man, Ms. Marvel, Nova, Thor, Kapitan Ameryka – wszyscy są następcami oryginałów poza Iron Manem i Vision, choć i tych da się zastąpić nowymi, młodszymi i politycznie poprawnymi odpowiednikami.

Nowi Avengers formują się po wspólnej walce z Warbringerem. A ich pierwsze poważne zagrożenie to Kang w nowej odsłonie. Warto wspomnieć, że nowa drużyna nie ma takiego szczęścia jak poprzednia: nie mają super siedziby i przeogromnych środków finansowych. Ulokowali się w hangarze i na wyposażeniu mają jeden Quinjet. Nawet Jarvice, zdaje się, że nie chce pracować w takich warunkach.

Nie da się ukryć, że komiks czyta się przyjemnie, aczkolwiek zbyt surowe podejście drugiego Kapitana Ameryki do młodych adeptów jest irytujące i jakoś do tej postaci nie pasujące. A może były Falcon już taki jest? Dialogi między młodymi herosami są bardzo fajnie napisane i starannie przetłumaczone.

Strona graficzna komiksu jest bardzo fajna. Wyrazisty styl zarówno Adama Kuberta jak i Mahmuda Asrara to jest coś co mi odpowiada, choć przydałoby się trochę więcej dynamiki – w końcu to komiks akcji. Spójrzmy jeszcze na okładkę. Upiększeniem tej serii zajęła się supergwiazda wśród rysowników, Alex Ross. Tu nie ma co komentować. Nazwisko mówi za siebie.

Jestem zadowolony z faktu, że Egmont podjął się tej serii. Co prawda mógł przetłumaczyć pełen tytuł na „Całkiem nowi, całkiem inni Avengers”, ale w sumie tak też jest dobrze. Fabuła jest dobra, rysunki również, więc i ocena końcowa będzie dobra: 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Avengers, Tom 1 Avengers, Tom 1 Avengers, Tom 1


Related Articles

About Author