komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #5

The Amazing Spider-Man #5 (Axel Springer)Numer: Dobry Komiks 5/2005 – The Amazing Spider-Man 5/5
Tytuł: Drażliwe kwestie
Tytuł 2: Dawne Sprawy
Tytuł 3: Nieoczekiwany Zwrot Wydarzeń
Wydawnictwo: Axel Springer Polska Sp. z o.o.
Data wydania: Marzec 2005
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: John Romita Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp
Litery: Jacek Tukendorf
Okładka: Kaare Andrews
Redaktor: Maciej Kunda & Maria Lipszyc
Redaktor naczelny: Krzysztof Papliński
Wydawca: Wiesław Podkański
Tłumacz: Michał Nowakowski
Cena: 6,90 zł

Opis

Nowy przeciwnik i ginące z ulicy bezdomne dzieci.

Zawartość

 

Recenzja

Po trudnej rozmowie Petera z May przechodzimy do codzienności. Warto zauważyć, że na nasze nieszczęście wydawca pominął jeden numer The Amazing Spider-Mana, a mianowicie #39. A szkoda bo wzbogaciłby obecny zeszyt, bo tutaj fabularnie nie wyszło najlepiej.

Pomimo, że Straczynski należy do moich ulubionych scenarzystów, to tutaj mam mu trochę do zarzucenia. Na samym początku rozkręcił fabułę i zabrał się za trudny temat, po czym już przy drugiej części odniosłem wrażenie jakby śpieszno mu było do końca. Pojawiły się naiwne wydarzenia, a także duże skróty fabularne. Podam kilka przykładów, żeby nie rzucać słów na wiatr. Spider-Man prosi o pomoc porucznika pobliskiego komisariatu w poszukiwaniu Shade’a, (którego ksywkę w jakiś magiczny sposób sam wydedukował), a jedyny rysopis jaki podaje to tatuaż na szyi. Warto wspomnieć też, że wydedukował, że jego przeciwnik na pewno siedział w więzieniu. Nie trwało to długo a policjant wytypował podejrzanych. No dobra, nie kilku, a jednego podejrzanego! Tak, tylko jedna osoba pośród osadzonych mieściła się w rysopisie „tatuaż na szyi”.

Podobnych kwiatków jest więcej, ale nie brnijmy w to. Grunt, że Straczynski poszybował do zamknięcia wątku tak szybko jak to było tylko możliwe, czyniąc finałowy pojedynek mało interesującym, krótkim i bez polotu.

Tylko graficznie trzymany jest wysoki poziom, jednakże komiks to połączenie fabuły i rysunków, dlatego ogólnie słabo wyszło. Na dodatek, aż dziwnie, że jako okładkę tego numeru wybrano The Amazing Spider-Mana, którego pominięto.

Ten numer Dobrego Komiksu zawiera w sobie pełną historię Shade’a, składającą się z trzech zeszytów The Amazing Spider-Mana, za co należy się plus. Jednakże to ostatni numer spod tego szyldu. Wielka szkoda, bo był zarówno w przystępnej cenie jak i zawierał dobry materiał źródłowy. Może trochę przeszkadzał na okładce wielki czworokąt podkreślający cenę komiksu, jednakże Axel Springer nie specjalizuje się w wydawaniu komiksów (i niestety przez brak doświadczenia i wiedzy, Dobry Komiks szybko zakończył swój żywot).

Oczywiście sam fakt wydania w Polsce takiego zeszytu to wielki plus, jednakże z fabułą trochę gorzej. Za całokształt tego wydania dam 4 pajączki, bo czytałem dużo gorsze historie.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

The Amazing Spider-Man #5 (Axel Springer) The Amazing Spider-Man #5 (Axel Springer) The Amazing Spider-Man #5 (Axel Springer)


Related Articles

About Author