komiksy: 1381 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6Numer: The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6
Tytuł: School Daze, Part 1
Wydawnictwo: Marvel Comics 2017
Data wydania: Czerwiec 2017
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Ryan Stegman
Tusz: Ryan Stegman
Kolory: Jesus Aburtov
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ryan Stegman & Sonia Oback
Asystent redaktora: Allison Stock
Redaktor: Darren Shan
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Banshee, który odkrył tożsamość zdrajcy w szeregach X-Men, ucieka przed Brotherhood of Evil Mutants. W brooklińskich dokach ginie jednak zmiażdżony kontenerem z rąk Magneto, któremu towarzyszą Blob, Toad, Mist Mistress i Crucible. Tymczasem Peter Parker zostaje zaskoczony przyjęciem urodzinowym wyprawionym dla niego w butiku żony w Soho. Kiedy on i Mary Jane wspominają nieżyjące ciotki, May i Annę, zjawia się prof. Charles Xavier, który zaprasza Parkerów i ich córkę do swojej szkoły.

Nazajutrz Parkerowie stawiają się w Xavier’s School for Gifted Youngsters, szkole dla mutantów w Westchester. Witają ich Xavier, dyrektorzy ds. edukacji, Jean Grey i jej mąż Wolverine, oraz ich córka Kate vel Shine. Dorośli udają się do gabinetu profesora, który prosi Jubilee, aby oprowadziła Annie Parker i Kate po kampusie. Przewodniczka wygaduje się, że być może Spiderling zacznie chodzić do ich szkoły, bo jej miejsce jest wśród nich. Kiedy ta protestuje, ma atak super-pajęczego zmysłu – widzi, jak ktoś strzela do jej ojca i Wolverine’a.

W gabinecie dyrektora Xavier, Logan i Jean przekonują Parkerów, że Annie ze względów bezpieczeństwa powinna zostać przepisana do ich szkoły. Peter skłania się ku temu pomysłowi, jednak Mary Jane stanowczo oponuje, nie chcąc, aby ich córka żyła w izolacji od rodziny i przyjaciół. Zdenerwowana wychodzi z pokoju. Na zewnątrz Annie wyznaje Jubilee, że miała wizję. Dołącza do nich zmartwiony Beast, który po chwili pada od strzału w pierś. Jak spod ziemi wyrastają Brotherhood of Evil Mutants. Magneto każe Mist uśpić Annie i Kate.

Na korytarzu rezydencji Mary Jane spotyka Cyclopsa, nauczyciela etyki w relacjach ludzi-mutantów. Choć chwali on wizję Xaviera, przyznaje, że profesor zaprosił córkę Parkerów do szkoły również z powodu obowiązku autokontroli, na którą on i Avengers kiedyś zgodzili się, negocjując z rządami alternatywę wobec grożącego wybuchem wojny domowej międzynarodowego Aktu Rejestracji Nadludzi. Scott żali się, że tamte decyzje Xaviera kosztowały go miłość Grey. W tym czasie Charles, Peter, Logan i Jean zostają uśpieni przez gaz Mist.

Cerebro. Annie i Kate budzą się w pomieszczeniu z urządzeniem, które pozwala zlokalizować wszystkich mutantów na Ziemi. Stojący przy nim Magneto zamierza użyć go, by ostatecznie rozwiązać kwestię, kto przetrwa w starciu ludzie-mutanci. Dołącza do niego Jubilee, dzięki której jego banda przedostała się do szkoły i zdobyła kody do Cerebro. Okazuje się, że to ona zdradziła X-Men.

Recenzja

Stęsknieni za klasycznymi przygodami bardziej przyziemnego Człowieka-Pająka, który nie zarządza wartym miliardy dolarów megakoncernem? 6 numer tej serii podtrzymuje zasłużoną opinię, że jest ona idealną alternatywą dla czytelników wypatrujących superbohatera odzianego w takie właśnie szaty. Conway wystartował z kolejną barwną historią, a chwytający ponownie za ołówek Stegman zgrabnie przelał ją na strony komiksu.

Lektura rozpoczyna się wiejącą grozą dosyć drastyczną sekwencją. Ktoś, kto odkrył przerażającą prawdę, zostaje zamordowany, zanim wychodzi ona na światło dzienne. To alternatywne uniwersum, w takich realiach można więc pozwolić sobie na więcej. Po tej scenie dla kontrastu następuje przejście do radosnego wydarzenia, jakim jest przyjęcie urodzinowe Petera. Wymownymi zwrotami i drobnymi gestami autor wlewa tu tyle ciepła i nostalgii w relacje Petera i Mary Jane, że szlag trafia, iż w głównym nurcie nie są już oni małżeństwem.

Kreślony tu świat, mimo nawiązań do bardziej cukierkowej ery w dziejach Marvela, nie jest jednak czarno-biały. Peter i MJ nie we wszystkim się zgadzają, czego dowodzi debata w gabinecie Xaviera, gdy waży się edukacja Annie. Postacie z krwi i kości, w których więcej naturalności niż sztucznie pompowanych emocji. Co do odcieni szarości, widać je szczególnie w pozornie idealnej społeczności X-Men – hojna oferta profesora ma drugie dno, nie wszyscy mutanci wierzą całym sercem w oficjalnie głoszone idee, a wśród nich kryje się zdrajca (z 2 najpewniejszych kandydatów dało się wytypować na podstawie małej poszlaki tego właściwego).

Uniwersum, w którym rozgrywa się akcja tego tytułu, ma jeszcze tę jedną zaletę, że niezwykle fascynującym zajęciem staje się odkrywanie jego kulis. Niniejszy komiks zdradza alternatywny przebieg wydarzeń osnutych wokół motywu Civil War. Kto wie, czy z wykreowanego tu status quo nie zrodzi się jakiś dramatyczny konflikt, którego podłożem będzie chociażby brak zaufania. W tej rzeczywistości uwidaczniają się też znaczące różnice jak np. małżeństwo Jean Grey z Wolverinem, a nie Cyclopsem, z córeczką na dodatek. Obsada drugoplanowa, jak widać, stale powiększa się, a na bazie aż 3 głównych postaci można nią naprawdę fantastycznie pokierować.

Kolejny udany utwór w kronice rodzinnego Spider-Mana. Piąteczka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #6


Related Articles

About Author

Dawidos