komiksy: 1436 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #7

Numer: The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #7
Tytuł: School Daze, Part 2
Wydawnictwo: Marvel Comics 2017
Data wydania: Lipiec 2017
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Ryan Stegman
Tusz: Ryan Stegman
Kolory: Jesus Aburtov
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ryan Stegman & Jesus Aburtov
Asystent redaktora: Allison Stock
Redaktor: Darren Shan
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Instytut Xaviera, Westchester, Nowy York. Sprawdzając przytomność leżących na podłodze osób, Mist Mistress odkrywa, że Wolverine ma na ustach maseczkę z sieci. Po chwili zostaje ogłuszona, gdy uderza nią o regał Spider-Man, którego z kolei przed jej gazem ochronił filtr w masce. Peter i Logan ruszają zatrzymać Magneto. Tymczasem Cyclops tłumaczy Spinneret, że Jean odeszła od niego, bo lękając się swojej wielkiej mocy poparła ideę kontroli mutantów. Przed drzwiami szkoły obojgu zagradza drogę Blob.

Cerebro. Magneto ku zaskoczeniu Jubilee sprowadza Emmę Frost, królową Hellfire Club i znaną morderczynię, aby ta użyła urządzenia do przejęcia kontroli nad umysłami wszystkich mutantów. Spiderling usiłuje przekonać Jubilee, która straciła cierpliwość do obietnic profesora Xaviera o lepszym świecie, że wspiera złych ludzi i krzywdzi swoich przyjaciół. Na swoim przykładzie (kłótni z rodzicami o to, kiedy może zostać superbohaterką) udowadnia, że warto poczekać i słuchać innych.

Kiedy Cyclops, Spinneret, Iceman i Nightcrawler rozprawiają się na dworze z Blobem, a Spider-Man i Wolverine pokonują na korytarzu Toada i Crucible, w pokoju z Cerebro mała Katie zaczyna głośno płakać, wyzwalając oślepiającą moc. Pozwala to Annie Parker ukradkiem zwiać z dziewczynką na plecach do szybu wentylacyjnego. Magneto każe Jubilee znaleźć dzieciaki i w razie konieczności zabić małych zbiegów.

Po przejściu przez Danger Room Peter i Logan wpadają w windzie na Jubilee. Ta razi ich swoimi kinetycznymi fajerwerkami tak jak w wizji Annie. Spiderling, widząc to przez kratkę, wyskakuje z szybu i powala dziewczynę. Na miejsce docierają Cyclops, Nightcrawler i Spinneret. Jubilee żałuje, że do tego doszło, ale mówi, że potrzebują zmiany. Logan, wyciągając Kate z szybu, odpowiada, że zmiana wymaga czasu, a rewolucja, do której przystąpiła, oznacza tylko przelew krwi. Nagle wszyscy mutanci z bólu padają na ziemię.

Parkerowie, prowadzeni przez córkę, ruszają do Cerebro, aby ocalić X-Men. Po drodze Peter przyznaje, że może Annie nie powinna chodzić do tej szkoły, ale Mary Jane, zmieniając wcześniejsze zdanie, uważa, że to dobre miejsce dla ich dziecka, bo uczniowie dbają tu o siebie nawzajem. Na widok intruzów Emma każe Magneto zająć się Pająkami. Peter radzi Annie, by wraz z mamą ewakuowała się stąd niezwłocznie, ale w czasie dyskusji ojca z córką Mary Jane absorbuje moce męża, po czym jednym ciosem nokautuje i Magneto i Frost.

Później. Służby zabierają skutych członków Brotherhood of Evil Mutants, w tym Jubilee, do Raft. Jean uważa, że to nie miejsce dla nastolatki. Cyclops dodaje, że profesor nie pozwoli jej długo posiedzieć w więzieniu i sprowadzi ją z powrotem. Peter jest pod wrażeniem tego miłosierdzia. Grey tłumaczy, że przebaczenie i nadzieja to największe wartości tej szkoły. Peter i Mary Jane decydują się odłożyć na później rozmowę o posłaniu tu Annie.

Central Park South, Manhattan. Liz Allan dostaje od Ms. January zdjęcia Spiderling z kamery Spider-Mana, w której posiadanie wszedł jej syn Norman. Po rozwodzie z mężem i jego śmierci kobieta z powodu emancypacji syna straciła nad nim kontrolę rodzicielską. Mimo to nie zamierza patrzeć bezczynnie na jego obsesję na punkcie Pająka. Przyglądając się fotografii Spinneret, podnosi pojemnik z symbiontem i deklaruje, że jako matka gotowa jest na wszystko.

Recenzja

Starcie Spider-Family & X-Men z Brotherhood of Evil Mutants – runda 2! W drugim rozdziale opowieści o wizycie Parkerów w słynnej szkole dla mutantów, poza większym naciskiem na sekwencje akcji, nie sposób jeszcze nie docenić troski twórców o wyrazistość bohaterów i żywe dialogi. W tę godną pochwały konwencję wpisuje się zarówno wywód Annie o znaczeniu cierpliwości, jak i lekcja na temat zmiany udzielona Jubilee przez Wolverine’a czy końcowa przemowa Jean Grey o przebaczeniu i nadziei.

Spośród Parkerów tytuł największego badassa tego komiksu należy się Spinneret. Mary Jane wciela bowiem w życie zasadę, że zamiast wdawać się w długie dyskusje o najlepszej możliwej strategii, czasami lepiej zadziałać szybko i zdecydowanie, rozwiązując problem za pomocą jednej pięści. Każdy, kto oczekuje od rudowłosej ukochanej Spider-Mana przywiązania do wartości rodzinnych, a zarazem dużej niezależności, trafił niewątpliwie pod właściwy adres.

Kreowany na potrzeby tego tytułu świat czerpie przede wszystkim z klasyki Marvela. Dlatego niektóre postacie, które w głównym nurcie przeszły radykalną metamorfozę, zachowały, a nawet ugruntowały swoje pierwotne role. Dajmy na to Magneto, który w imię swojej ideologii gotów jest pozabijać nawet dzieci. Z kolei Emma Frost ”cieszy się” wizerunkiem bezlitosnej morderczyni. Odwrotna sytuacja dotyczy zaś debiutującej w finale Liz Allan (coraz więcej znajomych twarzy!), w której sercu nie brakuje mroku.

W sumie bardzo ciężko wskazać, w jakim punkcie komiks mógłby być bardziej dopracowany. Może jedynie nagła zmiana zdań rodziców w kwestii posłania Annie do szkoły (Spider-Man jest teraz na ”NIE”, a Mary Jane na ”TAK”) nie wypadła nad wyraz przekonująco, chociaż warto docenić intencje autora, któremu chyba nie tyle zależało na meritum sprawy, ile na umocnieniu małżeńskich relacji Petera i Mary Jane.

Czas na razie rozstać się z mutantami. Dwuczęściowa historia z występem X-Men dobiegła końca. Trochę szkoda, że tak szybko, za to w przyszłym numerze cyklu rusza opowieść, która sprowadzi jedną z największych zmor Spider-Mana. Podpowiedź: jest czarny, maziowaty i zaborczy wobec ludzi. Zgadza się, nadchodzi Venom, ale w całkiem świeżym wydaniu! Więcej zachęt chyba nie potrzeba?

Ocena:

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Dawidos