komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Free Comic Book Day 2009: Avengers

Free Comic Book Day 2009: AvengersNumer: Free Comic Book Day 2009: Avengers
Tytuł: The Way Things Are…
Wydawnictwo: Marvel Comics 2009
Data wydania: Maj 2009
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Jim Cheung
Tusz: Mark Morales
Kolory: John Rauch
Litery: VC’s Cory Petit
Okładka: Jim Cheung & Laura Martin
Pomocnik redaktora: Jeanine Schaefer
Redaktor: Tom Brevoort
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $0
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Spider-Man, patrolując Nowy Jork, dziwi się, co robi na ulicach śnieg w maju. Nagle po dziwnym huku u stóp Pająka ląduje pobity Thor, który ostatkiem sił informuje bohatera o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Do Spider-Mana dołączają New Avengers, aby pomóc zażegnać zagrożenie, którym okazuje się być śnieżny gigant, który jakoś przedostał się do tego wymiaru. Ms. Marvel zabiera Thora w bezpieczne miejsce. Wolverine przy pomocy Luke’a Cage’a próbuje swoich sił, jednak nie udaje mu się pokonać giganta.

Na pole bitwy docierają Dark Avengers. Ares rozpoznaje w olbrzymie Ymira i przyznaje, że skoro taka elementarna siła zjawia się na Ziemi, to nic nie mogą zrobić. Stworzenie dostrzega Aresa i atakuje go. Obie drużyny Avengers wstają i rzucają się sobie do gardeł. Sytuację przy pomocy Sentry’ego opanowuje Iron Patriot, który nad osobistymi potyczkami stawia wyższy cel. Ares zauważa, że świat bogów i ludzi staje się jednym, a oni znaleźli się w miejscu pomiędzy nimi. By przywrócić równowagę, muszą odnaleźć The Twilight Sword (Miecz Zmierzchu). Osborn przestrzega wszystkich przed walkami między sobą.

Avengers stają przed fortecą Ymira, skąd wylatują hordy oskrzydlonych stworów, które atakują bohaterów. Podczas gdy większość walczy z potworami, Ares, Spider-Man, Iron Patriot, Luke Cage i Sentry dostają się do środka twierdzy. Odnajdują miecz, który syn Zeusa uwalnia z lodowej bryły. Miecz użyty przez Aresa przywraca równowagę między światami i obie drużyny wracają do Nowego Yorku.

Iron Patriot chce skorzystać z okazji i aresztować New Avengers. Ci jednak nie zamierzają dać za wygraną. Zjawia się Thor, który nie dopuszcza do walki. Ares oddaje mu Miecz Zmierzchu. Bóg piorunów przestrzega Osborna, by tym razem sobie odpuścił, gdyż pozna jego gniew. Chwilę po jego odlocie Iron Patriot wycofuje swoją drużynę, a Spider-Man wie, że w przyszłości będą musieli powstrzymać Osborna, co nie będzie łatwe.

Recenzja

Czytaliście The New Avengers #50? Kto czytał i poczuł się zawiedziony? Ja bardzo, ale na szczęście wydano ten one-shot. Co więcej, wydano go przy okazji Free Comic Book Day, co oznacza, że ten komiks jest całkowicie darmowy! A to nie wszystko! Czego chcieć jeszcze? Może, by scenarzystą była osoba odpowiadająca za serie The New Avengers i Dark Avengers? Jest! No to może jeszcze przydałby się porządny rysownik? Też jest! No to brakuje jeszcze, by historia dotyczyła Uniwersum 616? I jak twierdzi Marvel – też jest! Jeszcze tylko do pełni szczęścia brakuje rewelacyjnej fabuły, tak? Nie brakuje takowej!

Kto czytał 50 zeszyt The New Avengers, licząc na walkę Dark z New Avengers, mocno się rozczarował. Na szczęście ten komiks w pełni wynagradza nam tamten niezbyt udany numer. Dostajemy dwie drużyny i mimo, iż ze sobą wprost porządnie nie walczą, to fabuła jest mocno wciągająca, a dialogi na najwyższym poziomie (jak to u Bendisa).

Sama fabuła to zamknięta historia, bez kontynuacji czy zerkania wstecz. Bardzo mi się podoba zestawienie dwóch reprezentantów oddzielnych religii. W tych rolach Thor i Ares. Co jeszcze bardziej cieszy, to rola Spider-Mana w całym komiksie. Otóż Bendis ustawił go w roli narratora! To z kolei oznacza świetne i zabawne monologi w myślach Pajączka. Warto jeszcze wspomnieć o smaczku dla fanów Logana, a mianowicie Fastball Special, czyli rzut w przeciwnika Wolverinem. Tu w roli młociarza Luke Cage.

Za stronę graficzną odpowiada Jim Cheung, a to z kolei oznacza rozpoznawalną, czytelną kreskę. Bardzo mi się podoba jego styl, a tu mocno się popisał. Dynamika i ruch widoczny jest na każdej stronie. Nie mam czego zarzucić temu rysownikowi.

Podsumowując, warto zapoznać się z tym one-shotem, a nawet go posiadać, mimo iż znacząco nie wpływa na historię dwóch drużyn Avengers. Świetna fabuła i rysunki. Pełne sensownych i zabawnych dialogów strony plus drobne smaczki. Cud, miód i orzeszki. I to wszystko za darmo w ramach Free Comic Book Day! 6 pajączków!

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Free Comic Book Day 2009: Avengers Free Comic Book Day 2009: Avengers Free Comic Book Day 2009: Avengers

Free Comic Book Day 2009: Avengers Free Comic Book Day 2009: Avengers Free Comic Book Day 2009: Avengers


Related Articles

About Author

Dawidos