komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn

Amazing Spider-Man: The Sins of Norman OsbornNumer: Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn
Tytuł: The Sins of Norman Osborn
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Listopad 2020
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Federico Vicentini
Tusz: Federico Vicentini
Kolory: Edgar Delgado
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ryan Ottley & Nathan Fairbairn
Asystent redaktora: Tom Groneman
Pomocnik redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Kontynuacja wydarzeń z The Amazing Spider-Man #48.

Dach budynku nieopodal szpitala Ravencroft. Madame Web (Julia Carpenter) oznajmia swoim rozmówcom (Spider-Man II, Spider-Woman, Spider-Girl, Ghost-Spider, Silk), że muszą powstrzymać Spider-Mana przed ratowaniem Normana Osborna, na którego poluje Sin-Eater i jego armia. Przekonuje, że Sieć Życia i Przeznaczenia, zsyłając ich szóstce wizje śmierci Petera Parkera, życzy sobie, by połączyli siły dla tej misji.

Instytut Ravencroft. W najechanym przez zwolenników Sin-Eatera szpitalu Pająk odnajduje Normana Osborna, który mimo jego wysiłków na rzecz ratowania mu życia, cały czas od niego ucieka. Osborn twierdzi, że nie potrzebuje jego pomocy, lecz Spider-Man domyśla się, że dyrektor szpitala coś ukrył w tym miejscu i chce tam dotrzeć bez niego. Superbohater zapewnia, że nie pozbędzie się jego towarzystwa.

Na zewnątrz instytutu wysłannicy Sieci dziwią się decyzji Spider-Mana, który nie chce pozwolić Sin-Eaterowi “oczyścić” Osborna, czyli zabić go, a następnie wskrzesić jako dobrego człowieka. Ghost-Spider (Gwen Stacy z Earth-65) rozmyśla, czy Sin-Eater i stojące za nim siły niż są jeszcze gorsze od Osborna.

Ravencroft. Sin-Eater, przemierzając szpitalne korytarze, przypomina sobie, jak modlił się w bazie armii do swojego wskrzesiciela, by ten dał mu jakiś znak, i wówczas przyszedł do niego Martin Li z prośbą o oczyszczenie. Po uwolnieniu mężczyzny od grzechów Mister Negative’a zyskał jego moce. Posługując się teraz korumpującym dotykiem, zmienia jednego ze strażników Ravencroft w swojego wyznawcę.

Podziemia szpitala. Osborn zaprowadza Spider-Mana do swojej dawnej celi, która okazuje się przejściem do tajnego pomieszczenia z centrum sterowania, monitoringiem i sekretnymi planami dotyczącymi uniwersytetu Empire State. Dyrektor zamierza uwolnić pacjenta, który ma stać się ich superbronią w walce z Sin-Eaterem i jego akolitami, lecz odkrywa, że jego cela jest otwarta i pusta. Nagranie ujawnia, że Sin-Eater skorumpował Doktor Ashley Kafkę, a ta jako jedyna oprócz Osborna osoba z dostępem do celi specjalnego więźnia, otworzyła ją, uwalniając… Juggernauta, którego mściciel oczyścił, zyskując jego supermoce.

Na zewnątrz Madame Web tłumaczy towarzyszom, że nie wyjawiła całej prawdy Spider-Manowi, bo musiał on podążyć swoją drogą. Teraz Sieć oczekuje od nich decyzji. Wszyscy wyrażają zgodę – choć Spider-Gwen bez większego przekonania – by powstrzymać Spider-Mana przed ratowaniem Osborna. Julia ogłasza narodziny Order of the Web. Gdy szóstka rusza do akcji, Miles pyta liderkę, co ona zobaczyła w swojej wizji. Madame Web, wspominając śmierć Petera Parkera z rąk Kindreda, odpowiada, że coś jeszcze gorszego.

Ravencroft. Spider-Man wścieka się na Osborna za to, że przez niego Sin-Eater zdobył siłę Juggernauta. Zaatakowany Norman zdradza, że chciał się przygotować na nadejście Kindreda i dodaje, że jeśli chcą przeżyć, muszą połączyć siły. Za uszkodzoną ścianką Pająk zauważa zbrojownię Green Goblina.

Kontynuacja wydarzeń z The Amazing Spider-Man #49.

Recenzja

Drugi już komiks uzupełniający do historii Sins Rising okazał się miłym zaskoczeniem. Tytuł sugerował, że szykuje się lektura poświęcona grzesznemu życiu Normana Osborna, a więc oparta na retrospekcjach z arcywrogiem Spider-Mana w roli głównej. Tymczasem ten dodatkowy zeszyt stanowi pełnoprawną kontynuację wydarzeń z 48 numeru aktualnego tomu flagowej serii, a także przedsmak przed powrotem Green Goblina w wyczekiwanym 49 numerze będącym zarazem 850 numerem całej serii.

Przede wszystkim ten niby poboczny komiks zdradza mnóstwo tajemnic, którymi czytelnicy byli zasypywani od momentu sprowadzenia Sin-Eatera przez Kindreda. Kim jest pacjent Ravencroft, przetrzymywany w superceli jako tajna broń Osborna? Jaka jest tożsamość mężczyzny, który dobrowolnie zgłosił się na “terapię” u Sin-Eatera, pragnąc oczyszczenia ze swoich licznych grzechów? Tu wszystko zostaje podane na tacy, a zarazem rozwiązania tych zagadek wznoszą całą historię na jeszcze wyższy poziom widowiska.

Głównym złoczyńcą w tej opowieści, wbrew tytułowi, pozostaje Sin-Eater, który niczym postać z gry sieciowej z gatunku RPG rozwija swoje umiejętności, zgarniając najlepsze power-upy. Staje się przez to naprawdę wymagającym przeciwnikiem. Świetna jest retrospekcja, gdy modli się on do swojego pana (Kindreda). Oczywiście nie można zapominać o Normanie Osbornie, którego niecodzienne okoliczności zmuszają do współpracy ze Spider-Manem, co nie przeszkadza mu jednak myśleć głównie o swoim interesie.

Komiks jest też oficjalnym debiutem Order of the Web, grupy 6 pajęczych totemów pod przewodnictwem Madame Web, która zostaje powołana, by zapobiec przepowiedzianej śmierci Spider-Mana. To, co ją wyróżnia spośród wcześniejszych pajęczych ekip, to niewątpliwie fakt, że gotowa jest hamować heroiczne zapędy Petera Parkera (a więc wejść z nim nawet w konflikt), byleby ocalić jego życie.

Co ważne, komiks odkrywa, co każdy z członków tej nowo zawiązanej grupy zobaczył w swojej wizji i kto z nich jako jedyny ujrzał w zesłanym śnie oblicze Kindreda (The Amazing Spider-Man #44). Grupa teoretycznie służy Sieci Życia i Przeznaczenia, ale wydaje się, że jest marionetką w rękach zabandażowanego demona z piekła rodem. Koniec końców, ten komiks to lektura obowiązkowa dla czytelników śledzących aktualne wydarzenia z życia Spider-Mana. 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn

Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn

Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn

Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn

Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn Amazing Spider-Man: The Sins of Norman Osborn


Related Articles

About Author

Dawidos