komiksy: 1642 komiksy polskie: 114 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Man #1

Spider-Man #1 (#157)Numer: Spider-Man #1 (#157)
Tytuł: End of the Spider-Verse – Part One: The One and Only-ish
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Grudzień 2022
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Mark Bagley
Tusz: John Dell
Kolory: Edgar Delgado
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley i Alejandro Sanchez Rodriguez
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Peter po kontakcie ze swoim nowym szefem, Normanem Osbornem, przebiera się w swój naszpikowany elektroniką, nowoczesny kostium. Chwile później ratuje cywilów przed rozpędzoną, skradzioną ciężarówką. Z rozbitego wozu wychodzą bandyci gotowi zastrzelić bohatera. Ten bez problem ich powstrzymuje.

Całe zajście obserwuje Shatra przebywająca w Loomworld (Ziemia-001). Towarzyszy jej zmieniona w owada Nestling (Anna-May Parker). Przyznaje, że skorumpowała wiele Pajęczych odpowiedników z innych światów. Nkazuje swojemu podwładnej, by otworzyła portal do głównej ziemi, a następnie wypuszcza z ust mnóstwo owadów.

Pajęcze Sanktuarium ukryte gdzieś w Spider-Versum. Arana (Anya Corazon), Madame Web (Julia Carpenter) i Spider-UK (Zarina Zahari) rozmawiają o posiłkach, które zbierają (Edge of Spider-Verse vol. 2). Czują, że Shatra uderzy w Pająka z Ziemi-616.

Tymczasem Spider-Man zabawia pieszych, gdy nagle nad głowami otwiera się portal z mnóstwem owadów. Pojawia się również drugi portal przez, który przechodzi Morlun. Pająk nie czekając przechodzi do ataku na wapirycznego przeciwnika. Atak trwa do chwili, gdy Morlun zmęczony działaniami Petera przechodzi do kontrataku. W chwili, gdy Spider-Man leży w uszkodzonym kostiumie, bez maski zjawia się drugi Spider-Man (Miles Morales) i Silk (Cindy Moon), by powstrzymać Morluna przed zadaniem kolejnego ciosu. Zjawia się również Spider-Woman (Jessica Drew), która przechodzi od razu do zadawania ciosów przeciwnikowi.

Podczas bijatyki otwiera się kolejny portal przez który wpada Spider-Man Noir, który niepostrzeżenie przebija sztyletem Spider-Woman. Morlun atakuje mordercę, a następnie wyjaśnia, że Spider-Versum upada, a on jest tu by temu zapobiec, bo czeka ich walka większa niż z Inheritors. Niepostrzeżenie owady gryzą Petera i Milesa, a maska Spider-ManNoir zmienia się w owadzią. Zmieniony Pająk tłumaczy, że ma wielu przyjaciół i, że wszyscy byli ukłóci żądłami, co znaczy, że zmienią stronę wojny. Za jego plecami pojawiają się portale, a wychodzą z nich zmienieni w owady: Ghost-Spider (Gwen Stacy, Spider-Gwen), Spider-Punk (Hobie Brown), Spider-Woman (Mayday Parker). Spider-Man Noir informuje pozostałych, że to są teraz ich wrogowie.

Recenzja

Pierwszy numer nowego on-goingu ze Spider-Manem w roli głównej startuje z nowym wydarzeniem typu Spider-Verse. Na początek kilka informacji.

Serią zajął się Dan Slott, a to dobrze nie wróży. Ten scenarzysta, w moim odczuciu, pracując nad The Amazing Spider-Manem przez lata nie pokazał się z najlepszej strony. Masa głupich historii, gdzie Peter ukazywany był w bardzo infantylny sposób.

Istotną informacją jest powrót Shatry. I tu zaczynają się moje ogromne obawy. Dan Slott zniszczył już postać Morluna, który z założenia żywił się totemami. Przerobił go na członka wampirzej, między wymiarowej rodziny, która poluje TYLKO na Pająki (czyli zaprzeczył komiksom Straczynskiego ignorując wiele wydarzeń z pamiętnych The Amazing Spider-Man #30#35). A skoro już przy Morlunie jesteśmy, to jeśli mnie pamięć nie myli, to na sam koniec cała rodzinka została odmłodzona do roli niemowlaków i przekazana pod opiekę Spider-Ma’am (Spider-Geddon #5). Teraz zjawia się jak gdyby nigdy nic i chce pomóc w nowej między wymiarowej pajęczej wojnie? Mam nadzieję, że to zostanie szybko wyjaśnione.

Wracając do Shatry. Jest stworzeniem z wymiaru astralnego i polowała na Spider-Mana, by posilić swoje dzieci, a została najprawdopodobniej zjedzona przez Pająki (The Amazing Spider-Man #46#48). Jak Dan Slott przerobi tą postać na między wymiarową modłę? Czy znów zignoruje świetne komiksy Straczynskiego? Jak to wszystko się będzie trzymało kupy? Już teraz widzimy zmiany w tej postaci. Chociażby korumpowanie Spider-Manów, a nie karmienie nimi swoich dzieci. Czy wypuszczanie całej hordy owadów z ust. Warto wspomnieć, że wypadałoby zapoznać się z mini-serią Edge of Spider-Verse, bo tam zaczęła się korupcja poszczególnych Pajęczych bohaterów.

Jestem bardzo ciekaw jak Dan Slott poprowadzi fabułę, żeby wszystko miało ręce i nogi. Jedno jest pewne, już w tym numerze dialogi są płytkie i w ogóle mnie nie wciągają. Przy historii trzyma mnie tylko pytanie: jak to połączy z historią Straczynskiego – czy nie zmarnuje jego dorobku?

No dobra, jest coś jeszcze co trzyma mnie przy tej historii. Rysownik: Mark Bagley. Jeden z moich ulubionych rysowników zajął się tą serią, co jest ogromnym plusem. Jego prace znane są z the Amazing Spider-Mana, czy ponad stu numerów Ultimate Spider-Mana. Tu również czuć jego klimat. Świetne rysunki i pełne profesjonalnej kreski tła. Do tego dynamika podczas walk.

Właściwie możemy przejść do podsumowania. Otóż mam nadzieję, że nie dostaniemy gniotu zapakowane w ładne opakowanie (rysunki). Czas jednak pokaże. Wstępnie nie zapowiada się t najlepiej. W ramach jakiegoś kredytu zaufania (choć Slott raczej na niego nie zasłużył) i możliwości zrehabilitowania się w moich oczach, ocenię komiks na 3 pajączki z nadzieją, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Spider-Man #1 (#157) Spider-Man #1 (#157) Spider-Man #1 (#157)

Spider-Man #1 (#157) Spider-Man #1 (#157) Spider-Man #1 (#157)

Spider-Man #1 (#157) Spider-Man #1 (#157) Spider-Man #1 (#157)

Spider-Man #1 (#157)

Spider-Man #1 (#157) Spider-Man #1 (#157) Spider-Man #1 (#157)


Related Articles

About Author