komiksy: 1831 komiksy polskie: 148 seriale animowane: 112 biografie: 59

Gold Goblin #5

Gold Goblin #5Numer: Gold Goblin #5
Tytuł: brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2023
Data wydania: Maj 2023
Scenariusz: Christopher Cantwell
Rysunki: Lan Medina
Tusz: Lan Medina
Kolory: Antonio Fabela
Litery: VC’s Joe Sabino
Okładka: Taurin Clarke
Asystent redaktora: Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Queen Goblin próbuje zwrócić Osbornowi grzechy atakując go. Temu jednak udaje się wydostać z samochodu wprost na ruchliwą drogę. Ucieka do tunelów ściekowych, gdzie ma swoją tajną kryjówkę z rzeczami Green Goblina i lotnią. Zastanawia się czy przywdziać kostium.
Nagle do kryjówki wpada Queen Goblin. Widząc wahania jest pewna, że Norman powinien ulec pokusie. Uderzając go przyznaje, że wie wszystko o nim wszystko. Próbuje użyć swoich hipnotycznych mocy, by Norman ujrzał swoje grzechy, jednak nie przypuszczała, że jego grzechy zostały wymazane i jedyne co w nim zobaczyła to swoje odbicie. Osborn wykorzystuje moment na kontratak a następnie ucieczkę. Tymczasem Ashely zostaje nawiedzona przez ducha Gwen, który jest jej wyrzutami sumienia. Queen Goblin nie daje się jednak i niszczy nawiedzające go duchy ofiar Osborna twierdząc, że moralność została w niej zabita.

Osborn trafia do mieszkania Petera Parkera. Opowiada mu co miało miejsce, a następnie obaj są świadkami jak w telewizji Ashley Kafka udziela wywiadu, w którym przyznaje, że morderca, Norman Osborn stracił zmysły i jest niebezpieczny. Przebierając się w strój Spider-Mana, Peter wyjmuje z szafy kostium Gold Goblina.

Przemawiającej przed kamerami doktor Kafce przerywa pojawienie się Spider-Mana wraz z Gold Goblinem. Kobieta zadaje pytanie, czy Osborn również ją zabije. Dostrzega jednak w jego masce swoją twarz, a Goblin przypomina jej, że jego grzechy są również jej grzechami. Kobieta nie wytrzymuje i przemienia się w Queen Goblin. Bohaterowie ratują cywili i rozpoczynają walkę podczas której Osborn zostaje przybity lotnią Ashley, która przerzuca swoje zainteresowanie na nacierającego Pająka. Szala zwycięstwa przechyla się ku Queen Goblin i ta rozpoczyna hipnotyzować bohatera. Tymczasem Gold Goblin ostatkiem sił oswobadza się i znienacka atakuje kobietę oplatając jej łańcuch wokół szyi. Zabija ją. Osborn stara się wytłumaczyć się, że musiał to zrobić, jednak wie i przyznaje ze łzami w oczach, że nie musiał. Poczucie winy wróciło.

Recenzja

Doszliśmy do finałowego zeszytu tej pięcioczęściowej mini-serii, w której to Norman Osborn, w swoim nowym wcieleniu walczy o odkupienie swojej duszy.

Cieszy fakt, że scenarzysta wciąż wraca i bazuje na przeszłości. Dzięki temu może ukazać jak skomplikowaną postacią jest Osborn i jak bardzo prawdziwie dąży do odkupienia. Oczywiście w ferworze walki o swoją duszę stary Norman daje o sobie znać.

Gościnny występ zalicza Spider-Man, gdzie wspólnymi siłami pokonują Doktor Kafkę znaną obecnie jako Queen Goblin. Cała mini-seria skupia się na okupieniu grzechów Normana, a walka z nią jest tak naprawdę tego nieznaczną częścią. Punktem kulminacyjnym jest to jak Osobrn reaguje na to co zrobił. Czy przybliży go to do powrotu do szaleństwa, a co za tym idzie, do powrotu do bycia Zielonym Goblinem? Jakby nie było, był bliski założenia kostiumu podczas ucieczki.

Akcji w numerze nie brakuje. Jest ucieczka, jest walka. Jednak brakuje mi dynamiki. Całość wydaje się być trochę sztywna. Poz tym rysunki są całkiem spoko. Są kadry na których można zawiesić oko.

Przejdźmy do podsumowania. Nie zawiodłem się na tej mini-serii. Liczyłem na potraktowanie jej właśnie w sposób ukazujący skomplikowaną naturę Osborna. Po cichu liczyłem, że zobaczę jak znów Norman ubierze się na zielono, po czym narobi zamieszania (coś na kształt Thunderbolts #120 – wspominałem o tym w recenzji pierwszego numeru). Może to i dobrze, skoro jego przemiana i odkupienie mają być wiarygodne. Jak dla mnie 4 i pół pajączka.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Gold Goblin #5 Gold Goblin #5 Gold Goblin #5


Related Articles

About Author