komiksy: 1831 komiksy polskie: 148 seriale animowane: 112 biografie: 59

Gold Goblin #2

Gold Goblin #2Numer: Gold Goblin #2
Tytuł: brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2023
Data wydania: Luty 2023
Scenariusz: Christopher Cantwell
Rysunki: Lan Medina
Tusz: Lan Medina
Kolory: Antonio Fabela
Litery: VC’s Joe Sabino
Okładka: Taurin Clarke
Asystent redaktora: Kaeden McGahey
Redaktor: Albert Banaszak
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Po stoczonej walce z Chasmem, Osborn budzi się w swoim laboratorium obok Liz i swojej sekretarki. Kobiety sugerują mu odpoczynek. Liz zapewnia, że Normie i Stanley są bezpieczni, a nie chce by po stracie ojca stracili również dziadka.

W szpitalu Owen Ward (Jack O’Lantern) widząc swój rentgen doskonale wie jakich obrażeń doznał sugerując lekarce swoje medyczne wykształcenie. Kobieta stara się do niego dotrzeć.

Osborn wraz z Liz i sekretarką pędzą samochodem ulicami. Nagle Norman dostrzega psa. Próbując go wyminąć uderza w drzewo. Wychodząc z pojazdu rozpoznaje w nim swojego psa z dzieciństwa. Pies jednak przemawia do niego ludzkim głosem wyrzucając mu, że zabił go kijem mając siedem lat (the Spectacular Spider-Man Annual #14). Mężczyzna przyznaje, że zrobił to by ochronić go przed złym światem, gdyż był słabym psem i tym samym wyświadczył mu przysługę. Liz i kobieta wychodzą z rozbitego pojazdu, a pies nagle znika.

Tymczasem Owen ucieka ze szpitala.

Budynek Alchemax. Do stojącego na dachu Osborna dołącza doktor Kafka. Norman oczekuje od niej pomocy. Chce, by tak jak u Chasma, tak u niego zastosować wymazanie pamięci, gdyż nie może poradzić sobie z winą i swoimi grzechami. Kobieta przestrzega go, że to właśnie ta operacja zmieniła Bena w potwora. Osborn uważa, że wspólnymi siłami mogą dopracować tę metodę, a następnie to na nim przetestować. Kafka zadaje mu pytanie, czy wie co stało się z jego grzechami, po czym zmienia się w Queen Goblin. Kobieta wyrzuca mu, że może przed nią uciekać, jednak ona nie jest wstanie uciec przed bólem. Zamierza zwrócić mu jego grzechy. Osborn wskakuje na swój ślizgacz i rozpoczyna walkę. Pojedynek utrudniają mu duchy osób, które zabił, przez co traci kontrolę nad sobą i spada. Ledwo żywy wstaje i próbuje skontaktować się z Peterem. Nagrywając się na sekretarce upomina go mu, że nie uprzedził go o transformacji dr Kafki. Udaje się do kryjówki, gdzie zamierza odnaleźć ją jako pierwszy, tam jednak znów staje przed swoimi demonami. Pozbywając się ducha Gwen i swojego psa siada na biurku i zasypia.

Owen w swojej kryjówce zakłada na siebie kostium Jack O’Lanterna.

Recenzja

Druga część mini-serii prezentująca Normana Osborna jako herosa przenosi nas do ery Dark Web krótko po pojedynku z Chasmem , który miał miejsce w one-shocie rozpoczynającym ten event (Dark Web: Dusk). Warto wspomnieć, że Osbornowi pomógł Spider-Man, a te wydarzenia z kolei znajdziejmy w (The Amazing Spider-Man #15).

Pierwszy numer dawał nadzieję, że ta mini-seria to będzie coś więcej, coś głębszego. Tutaj jednak pod tym względem stoimy w miejscu. Grzechy Osborna z duchów zaczęły się materializować w postaci Queen Goblin, a także nadchodzącej zemsty Jack O’Lanterna. Na pewno mogę dać plusa za sięganie do dalekiej historii Osborna – zabicie psa. Tu warto zwrócić uwagę, jak Osborn się zaczął tłumaczyć. To dowodzi tego, że jego odkupienie jest bardzo dalekie i wciąż bliżej mu do powrotu do Zielonego niż pozostanie Złotym. Proszę, więcej tego typu wywodów Osborna świadcząca o starym dobrym Normanie.

Rysunkowo też nie ma jakichś rewelacji. Raczej bez poprawy. Brakuje mi w pojedynku między Goblinami dynamiki. Za co można pochwalić rysownika, to całkiem dobrze wyglądają pierwsze strony – sen Osborna. Fajnie dobrana do tego została kolorystyka.

Ogólnie szału nie ma. Czyta się całkiem dobrze, jednak liczę na jakiś rozwój postaci (albo wręcz zielony regres). Póki co stoimy pod tym względem w miejscu. Może to wina tego, że mini-seria stała się spin-offem do Dark Web zamiast dokończyć temat w samodzielnej formule. Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie. Jak na razie 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Gold Goblin #2 Gold Goblin #2

Gold Goblin #2 Gold Goblin #2 Gold Goblin #2


Related Articles

About Author