komiksy: 1340 komiksy polskie: 46 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Mary Jane #2

The Amazing Mary Jane #2Numer: The Amazing Mary Jane #2
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Styczeń 2020
Scenariusz: Leah Williams
Rysunki: Carlos Gomez
Tusz: Carlos Gomez
Kolory: Carlos Lopez
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Humberto Ramos & Edgar Delgado
Redaktor: Kathleen Wisneski
Redaktor wykonawczy: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Przebrana w kostium superbohaterki Mary Jane gra na scenie, gdy nagle zdjęcia przerywa Quentin Beck/Cage McKnight. Reżyser zauważa, że ekipa wywozi z planu sprzęt. Wspólnie z asystentką Mallorie i Mary Jane zagaduje Noah. Właściciel wypożyczalni tłumaczy, że od miesięcy nie uiszczają opłat za użyczone urządzenia. Cage dziwi się temu zarzutowi, skoro mają tak duży budżet na produkcję filmu.

Po odjeździe ekipy i utracie narzędzi pracy Mallorie sprawdza konto na wydatki, które okazuje się puste. Dzwoni do producenta, ale nikt nie odbiera. Cage i MJ wyruszają więc znaleźć inwestora. Wszędzie spotykają się jednak z odmową. Kiedy McKnight wścieka się, Watson przypomina mu, że okłamał producentów co do autorskiej wizji filmu, więc ci zakręcili im kurek z pieniędzmi.

Cage zmienia się w Mysterio i pod osłoną iluzji ze superzłoczyńcami, wyznaje, że film miał pomóc mu w uzyskaniu przebaczenia. Mary Jane rozumie go, ale prosi, by przestał straszyć ludzi sztuczkami. Aktorka stwierdza, że jego wybuch na planie też zniechęcił inwestorów, i stylizuje go na bad boy’a. We dwójkę udają się do pana Canelo, właściciela sieci warsztatów samochodowych Canelo’s Auto and Body. Po płomiennej przemowie McKnighta o sztuce inwestor zgadza się wypisać im czek. Mają więc fundusze, ale muszą nakręcić film za 1/4 poprzedniego budżetu i to w ciągu trzech, a nie sześciu miesięcy.

Później. Ekipa Noah wraca na plan ze sprzętem. Pojawia się jednak nowy problem – z obsady odchodzi Ken Gullapalli, aktor grający Mysterio, który z powodu alimentów nie może pozwolić sobie na niższe honorarium. MJ i Mallorie proponują, by to Cage zagrał główną rolę. Reżyser zgadza się, aby obniżyć koszty. Kiedy dziękuje Watson za wiarę w niego, plan zdjęciowy atakują Vulture i jego Savage Six.

Recenzja

Drugi zeszyt o nowych przygodach Mary Jane Watson w Hollywood skupia się na kryzysach, jakie wybuchają na planie zdjęciowym filmu biograficznego o Mysterio. Quentin Beck/Cage McKnight i znająca prawdziwą tożsamość reżysera MJ muszą wspólnie gasić pożary związane z brakiem funduszy, utratą sprzętu i odejściem z obsady głównej gwiazdy. Komiks pokazuje w krzywym zwierciadle kulisy branży, stawia na humor i satyrę, a zatem luźne podejście do realiów przemysłu filmowego za oceanem.

Komediowa konwencja widoczna jest również w dialogach między Beckiem a Mary Jane. Udawanego reżysera wystylizowano na przewrażliwionego indywidualistę, wygłaszającego pompatyczne mowy, szybko wpadającego w gniew z powodu piętrzących się trudności i zachowującego się niekiedy jak obrażona primadonna. W duecie z nim rudowłosa aktorka wykazuje się optymizmem, bystrością, opanowaniem i zaradnością – z takiej serdecznej i empatycznej MJ czytelnik może się tylko cieszyć.

W relacjach tej dwójki doskwiera jednak brak nawiązań do intrygi Kindreda – to nie kto inny jak demon, który wskrzesił Mysterio, wręczył Beckowi scenariusz filmu, co było częścią jego tajemniczego planu zemsty na Spider-Manie. Praktycznie nie ma tu monologów, a przecież byłyby one idealnym i bezpiecznym sposobem na wzmianki o demonie i mocodawcy Mysterio. Ktoś, kto nie śledzi Amazing Spider-Mana Nicka Spencera mógłby pomyśleć, że Mysterio tylko dla samego siebie postanowił nakręcić ten film.

Zakończenie zwiastuje, że w kolejnym numerze miniserii, którą tak na marginesie zadowolony ze sprzedaży wydawca zdecydował się wydłużyć do 10 numerów, doczekamy się akcji na miarę historii z rasowymi superbohaterami. O tym komiksie można w telegraficznym skrócie powiedzieć tak: uroczy, zabawny i ładny, ale nic ponadto. Sprawiedliwą oceną wydaje się 3,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Mary Jane #2The Amazing Mary Jane #2 The Amazing Mary Jane #2

The Amazing Mary Jane #2 The Amazing Mary Jane #2 The Amazing Mary Jane #2

The Amazing Mary Jane #2 The Amazing Mary Jane #2 The Amazing Mary Jane #2


Related Articles

About Author

Dawidos