komiksy: 1340 komiksy polskie: 46 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Mary Jane #1

The Amazing Mary Jane #1Numer: The Amazing Mary Jane #1
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Grudzień 2019
Scenariusz: Leah Williams
Rysunki: Carlos Gomez
Tusz: Carlos Gomez
Kolory: Carlos Lopez
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Humberto Ramos & Edgar Delgado
Redaktor: Kathleen Wisneski
Redaktor wykonawczy: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Los Angeles. Mary Jane kręci reklamę filmu biograficznego o Mysterio. W przerwie pyta Mallorie o Cage’a McKnighta, reżysera i autora scenariusza. Chce z nim porozmawiać o swojej roli, która jest słabo napisana. Druga reżyserka, idąc do przyczepy z Charliem, aktorem grającym Spider-Mana, mówi, by popytała na planie, na którym roi się od skazanych superprzestępców takich jak Kangaroo. Na widok MJ poszukiwany McKnight zaczyna… uciekać. Watson węszy jakiś przekręt i grozi odejściem.

W końcu McKnight ściąga kamuflaż i ujawnia się jako Quentin Beck/Mysterio. Wyjaśnia, że film ma być zwieńczeniem jego dobiegającego końca żywota i wielkim dziełem, a Mary Jane gra kogoś, komu chce zadośćuczynić za wyrządzone krzywdy. Dodaje, że tylko udając szanowanego filmowca, mógł pozyskać środki na produkcję obrazu. Chcąc uspokoić aktorkę, pokazuje jej dowód, że prawdziwy McKnight ma się dobrze, kręcąc film dokumentalny o pingwinach na Falklandach.

Ostatecznie Mary Jane zgadza się dalej grać pod warunkiem, że napisze na nowo niektóre sceny z jej udziałem. Podczas wycieczki po planie wylicza mu, jak powinien poprawić jej rolę (ukochanej Mysterio). Kiedy ekscytuje się sugestią o solowym filmie, jeden z członków ekipy niewybrednie komentuje jej angaż i relacje z reżyserem. McKnight, krzycząc, że kręcą tu sztukę, chwyta mężczyznę i zwalnia go na oczach paparazzi. Gdy rozmowa schodzi na temat efektów specjalnych, MJ przeczuwa niezłą zabawę.

Wieczorem Watson dzwoni do Petera, który jako Spider-Man walczy z robo-ośmiornicą. Parker wypytuje o reżysera filmu i jego intencje. Zapewnia, że ufa MJ, ale nie ukrywa, że martwi się o nią z powodu wszystkich historii, jakie dzieją się w Hollywood. Pyta, co by było, gdyby znalazła się w otoczeniu drapieżców albo prawdziwych złoczyńców. MJ, ukrywając prawdę o tożsamości reżysera, zapewnia go, że sobie poradzi.

Kryjówka Savage Six. Vulture ogląda w internecie zdjęcia, jakie wyciekły z planu filmu McKnighta. Swoim kompanom (King Cobra, Stegron, Rhino, Tarantula, Scorpion) oznajmia, że wybierają się do Los Angeles.

Recenzja

Pierwsza solowa seria o Mary Jane Watson, na którą czekali liczni wielbiciele rudowłosej ukochanej Spider-Mana, doczekała się wreszcie premiery. Komiks przedstawia ciąg dalszy perypetii tytułowej bohaterki po wyjeździe z Nowego Yorku w The Amazing Spider-Man #29. Fabuła skupia się na jej wznowionej karierze aktorskiej w Hollywood i występie w filmie kręconym w Los Angeles przez… Mysterio! Jak widać, wstępne założenia fabuły brzmią interesująco.

Do komiksu opowiadającego historię z pierwszoplanową rolą kobiecą zaangażowano również kobietę. Jak Leah Williams poradziła sobie z pierwszym numerem o przygodach MJ na zachodnim wybrzeżu USA? Do poziomu dialogów nie ma co się przyczepić – są naturalne, lekkie, momentami zabawne, a przy tym nieraz nawiązują do wydarzeń z przeszłości Spider-Mana i Mary Jane. Główną bohaterkę sportretowano jako osobę silną i pewną siebie, a zarazem zachowującą się na luzie.

Scenariusz kuleje natomiast pod względem zachowania postaci. Ku zaskoczeniu czytelników Mysterio od razu demaskuje się przed Mary Jane, na szczęście nie zdradza swego mocodawcy, czyli Kindreda. Aktorka bez większej dociekliwości zgadza się na dalszy udział w jego przedsięwzięciu, choć ten ostatnio zainscenizował inwazję kosmitów na Nowy York – dziwne też, że nic nie słyszała o jego rzekomym zabójstwie w psychiatryku. W dobie mobilnego internetu prawdziwy reżyser nie wie zaś, że ktoś kręci pod jego nazwiskiem głośny film. Trzeba przyznać, że dużo tu naciąganych wydarzeń.

Bezsprzecznie bardzo mocnym punktem komiksu o Mary Jane są rysunki Carlosa Gomeza, które w połączeniu z kolorami Carlosa Lopeza tworzą żywe ilustracje z wyrazistymi sylwetkami i solidną mimiką twarzy. Cieszą oczy. Podsumowując, to dopiero początek i może być lepiej, bo widać, że historia już skręca w kierunku superbohaterskich wyzwań – w końcu do Hollywood wybiera się paczka Savage Six z Vulturem na czele. Na razie 4 pajączki, ale dane na kredyt zaufania.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1

The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1

The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1

The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1

The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1 The Amazing Mary Jane #1


Related Articles

About Author

Dawidos