komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #88

The Amazing Spider-Man #88Numer: The Amazing Spider-Man #88
Tytuł: The Arms of Doctor Octopus!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1970
Data wydania: Wrzesień 1970
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: John Romita
Tusz: Jim Mooney
Kolory: Jim Mooney
Litery: Sam Rosen
Okładka: John Romita
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.15
Przedruk PL: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #98 – The Amazing Spider-Man: Śmierć Stacych

Streszczenie

Na wystawie w Muzeum Nauk Przyrodniczych prezentowane są mechaniczne macki Dr. Octopusa, który odbywa karę w dalekim więzieniu w Chicago. Jednak Otto Octavius daje radę nawiązać psychiczny kontakt z mackami, które nagle zaczynają się poruszać i uciekają z wystawy, aby oswobodzić swojego właściciela. Szalejące po mieście macki zauważa Spider-Man, który stara się je zatrzymać. Niestety superbohater zmuszony jest ratować budynek przed zawaleniem i uprząż znika mu z pola widzenia.

Peter wraca do domu, aby trochę postudiować, a nazajutrz z samego rana udaje się na ESU. Do gabinetu wzywa go profesor Miles Warren, który zwraca uwagę na jego częstą absencję i radzi mu poprawić stopnie. Po zajęciach na uczelni Parker idzie z Gwen do kawiarni. Tymczasem mechaniczne macki docierają do więzienia i łącząc się z Octopusem, wypuszczają zbrodniarza na wolność.

Z lotniska O’Hare w Chicago odlatuje samolot 747 wiozący Generała Su i jego doradcę Kapitana Fonga do NYC na misję dyplomatyczną w ONZ. Ochroną zajmuje się John Jameson, któremu jako zaproszony pasażer towarzyszy ojciec Jonah Jameson. Na pokład samolotu dostaje się zbiegły Dr. Octopus. Szaleniec bierze pasażerów za zakładników i żąda 10 milionów dolarów za ich uwolnienie.

O porwaniu dowiaduje się Peter, który w redakcji “Daily Bugle” pyta Betty, gdzie jest Jameson. Razem z Robertsonem dociera na lotnisko JFK, gdzie ląduje przejęty przez Octopusa samolot. W czasie gdy Robbie rozmawia z Georgem Stacym o napiętej sytuacji (na lotnisku są też demonstranci protestujący przeciwko przyjazdowi Su do NYC), Peter przebiera się za Spider-Mana i dzięki pajęczej sieci niepostrzeżenie wchodzi na pokład samolotu. Zaklejając Octaviusowi oczy, umożliwia zakładnikom bezpieczną ucieczkę.

W czasie szamotaniny macki Octopusa uderzają w panel sterowania samolotu, uruchamiając jego start. Spider-Man wyskakuje na zewnątrz, a wiozący Octopusa samolot rozbija się i wybucha.

Recenzja

Przygotujcie się na mocne wrażenia, bo oto powraca jeden z najlepszych i najgroźniejszych wrogów Spider-Mana – Doctor Octopus! Ostatnio Otto Octavius pojawił się w The Amazing Spider-Man #56, kultowym komiksie, w którym to Spider-Man rozpoczął z nim kryminalną współpracę! Ostatecznie Otto znów musiał przełknąć gorycz porażki i został zabrany przez komandosów pod wodzą Johna Jamesona.

88 numer cyklu to głównie świetny komiks akcji, mało skupiający się na wątku życia prywatnego Petera Parkera. W przypadku takich wrogów jak Green Goblin czy obecny tu Dr. Octopus, trudno się dziwić, że tak tworzone są komiksy z ich udziałem. W końcu to oni przyciągają największą uwagę czytelników.

Genialnym posunięciem było osadzenie części akcji w samolocie, czyli środku transportu często wykorzystywanym w filmach sensacyjnych i kryminalnych, gdzie ów środek jest przejmowany przez terrorystów tudzież inną niebezpieczną bandę oprychów. Tu rolę zbira odgrywa Dr. Octopus.

Muszę jednak przyznać, że zbyt szybko Stan Lee przeprowadził akcję odbicia samolotu przez Spider-Mana. Śmiało można to było rozłożyć na dwie części, fundując czytelnikom o wiele większe emocje. Cóż, mówi się trudno. Ale komiksowi i tak wystawiam wysoką ocenę, bo 5 pajączków. Miło po raz kolejny popatrzeć na szamotaninę Spider-Mana z Doc Ockiem.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #88 The Amazing Spider-Man #88 The Amazing Spider-Man #88

The Amazing Spider-Man #88 The Amazing Spider-Man #88 The Amazing Spider-Man #88


Related Articles

About Author

Dawidos