komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #19

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #19Numer: Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #19
Tytuł: Again, the Enforcers!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1978
Data wydania: Czerwiec 1978
Scenariusz: Bill Mantlo
Rysunki: Sal Buscema
Tusz: David Hunt
Kolory: M Titus
Litery: Jim Novak
Okładka: Ernie Chan
Redaktor: Jim Shooter
Redaktor naczelny: Jim Shooter
Cena: $0.35
Przedruk PL: brak

Streszczenie

Opuszczony magazyn. Montana i Fancy Dan znęcają się nad kukłą Spider-Mana. Nagle pojawia się Lightmaster i przedstawia im nowego Oxa (poprzedni poległ w walce – Daredevil #86). Świetlista postać pragnie śmierci Spider-Mana. Tymczasem w Daily Bugle Peter denerwuje Jamesona tłumaczeniem się, dlaczego nie ma zdjęć z Los Angeles.

W kawiarni z dala od siebie siedzą dwie pary, Flash i Sha Shan oraz Hector i Holly. Thompson otwiera list od Bufforda Hollinsa, z którego dowiaduje się, że w rodzinnym miasteczku, Razorback został powitany jak prawdziwy bohater. Nagle do kawiarni wpadają Enforcers. Przestępcy chcą, by pojawił się Spider-Man. W chwili, gdy zjawia się policja, zatrzymuje ona ruch wokół kawiarenki. W zatrzymanym autobusie siedzi Peter, dowiaduje się o co chodzi i czego chcą przestępcy. Natychmiast wkracza do akcji.

Spidey wypuszcza wszystkich zakładników, by móc ze spokojem zająć się oprychami. W środku zostaje tylko Hector, który liczy na to, że będzie mógł pomóc Pająkowi jako White Tiger. Ku jego zdumieniu Pająk radzi sobie bez problemu. Po pokonaniu wszystkich Spidey ucieka przez szybę w dachu. Z kawiarni wychodzi sam Ayala, który udziela wywiadu dziennikarzom. Mówi, że przestępców powstrzymał Spider-Man. Wiadomości te ogląda Lightmaster, który jest przekonany, że udało mu się odkryć największy sekret Pająka, czyli jego tożsamość.

Recenzja

Kolejny numer Spectacular Spider-Man przynosi ze sobą nową historię i powrót starych przeciwników. Widzimy Lightmastera i Enforcers w których składzie pojawił się całkiem nowy Ox. Przypomnę, że ten poprzedni zginął w Daredevil #86. Kim jest obecny? Skąd wziął go Lightmaster? Dlaczego ten świetlisty przeciwnik sam nie wziął udziału w napadzie na kafejkę? Właściwie to, dlaczego Enforcers wybrali takie miejsce na rozbój jak kawiarnia, a nie na przykład bank? Te pytania mogą się wydawać bez znaczenia, jednak po przeczytaniu tego numeru pozostaje pewien niedosyt. Odnoszę wrażenie jakby Mantlo sam nie bardzo wiedział jak znaleźć odpowiedzi na niektóre z tych pytań i wrzucił wszystko do jednego koszyka tworząc dość dziwaczne wydarzenie jakim jest napad na kawiarenkę.

Jedyne co trzyma mnie pozytywnie nastawionego do całości są takie elementy jak list od Razorbacka. Dobrze, że autor nie zapomina o postaciach przedstawionych w poprzednich numerach. Fajnie zapowiadającym się wątkiem są przypuszczenia Lightmastera co do tożsamości Spider-Mana, jednak zobaczymy co z tego wyjdzie.

Za rysunki podobnie jak w poprzednich Spectacular Spider-Manach odpowiada Sal Buscema, który ponownie przedstawił rysunki wyraźnie i nie zapomniał o szczegółach.

Podsumowując, numer mnie nie zaskoczył, a jedynie pozostawił kilka niedopowiedzeń. Zobaczymy co dalej, bo jak na razie to całkiem średnio.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #19 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #19 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #19


Related Articles

About Author

Majk