komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #20

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #20Numer: Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #20
Tytuł: Where Were You When the Lights Went Out?
Wydawnictwo: Marvel Comics 1978
Data wydania: Lipiec 1978
Scenariusz: Bill Mantlo
Rysunki: Sal Buscema
Tusz: David Hunt
Kolory: Don Warfield
Litery: Irving Watanabe
Okładka: Ernie Chan
Redaktor naczelny: Jim Shooter
Cena: $0.35
Przedruk PL: brak

Streszczenie

Spider-Man podsłuchuje jak policja przesłuchuje Enforcers. Niczego się nie dowiaduje. Przestępcy próbują uciec, jednak nie dają rady policyjnym zabezpieczeniom. W drodze do domu Pająk zastanawia się, kto stoi za przestępcami, skąd, ten ktoś wiedział, gdzie może go znaleźć, oraz jaki będzie jego następny krok. Kiedy Spidey wchodzi przez okno dachowe do łazienki, przesiąknięty wodą deszczową sufit zawala się z powodu jego ciężaru. Budzi to gospodynie czynszówki, panią Muggins, która udaje się do mieszkania Parkera i widząc zniszczenia, każe lokatorowi naprawić szkodę. Tymczasem w opuszczonej fabryce żarówek Lightmaster wspomina jak zmienił się ze zwykłego profesora Edwarda Lansky’ego w postać władającą światłem. Dzięki temu, że wie, iż Hector Ayala jest Spider-Manem, może dokonać swojej zemsty.

Następny dzień. Flash i Sha Shan przedstawiają Peterowi Hectora i jego dziewczynę Holly Gillis. Parker i Ayala pamiętają się z protestów przed uniwersytetem (Spectacular Spider-Man #3). Nagle pojawia się Lightmaster. Tworzy ze światła klatkę, w której zamyka Hectora, po czym nazywa go Spider-Manem. Uderza go promieniem światła, co powoduje, że naszyjnik Ayaly zostaje zerwany i spada na ziemię. Peter stara się interweniować, jednak Lansky odpycha go światłem, po czym porywa Hectora. Parkerowi udaje się zarzucić pajęczy nadajnik na porwanego. Pająk zabiera ze sobą naszyjnik White Tigera i rusza na ratunek.

Później. Spider-Man odnajduje kryjówkę Lightmastera. Widzi zarówno Lansky’ego jak i Hectora, który odczuwa ból spowodowany brakiem amuletu. Pająk zaczyna domyślać się kim on naprawdę jest. Lansky, używając swojej mocy, podłącza się do telewizji i zaczyna przemowę, w której ujawnia kim jest Spider-Man. W tym czasie Peter podrzuca amulet przyjacielowi, który wykorzystuje nieuwagę Lightmastera i zmienia się w White Tigera. Przed kamerami przyznaje się do swojej prawdziwej sekretnej tożsamości. Całe to zajście widzą w telewizji Flash, Sha Shan i Holly Gillis, która nie może znieść, że została okłamana przez Hectora. Wspólnymi siłami White Tiger i Spider-Man pokonują Lightmastera. Peter tłumaczy, że Lansky nie mógł dłużej utrzymać swojej struktury molekularnej i teraz zanika. Bohaterowie nie mogą mu w żaden sposób pomóc.

Recenzja

Co my tu mamy? Jakiś złoczyńca? Jest. Spider-Man? Jest. Team-Up dwóch bohaterów? Jest. Akcja? Też jest. Jest nawet ujawnienie sekretnej tożsamości jednego z herosów, a mianowicie White Tigera. To nie wyszło mu na dobre. Zdziwiła mnie reakcja jego dziewczyny. Mam nadzieje, że w następnym numerze dowiemy się co dalej będzie z tą parą. W sumie poza wyznaniem Hectora w telewizji, to nie znajduje w komiksie czegoś szczególnego.

Rysunki nie zawodzą, szczególnie dobrze prezentuje się pierwszy szczegółowy kadr. Na uwagę zasługuje też okładka, która przedstawia Lightmastera i Pająka. Widzimy świetnie rzucone cienie podkreślające figurę Spider-Mana i cztery kolory, to wszystko składa się na bardzo fajnie wyglądający cover.

Mógłbym ocenić ten numer trzema pajączkami co by odzwierciedlało jego przeciętność, jednak bohaterowie nie demaskują się codziennie, dlatego uważam, że za to wydarzenie i świetną okładkę należą się 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #20 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #20 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #20


Related Articles

About Author

Majk