komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #45

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #45Numer: Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #45
Tytuł: Wings of Fire, Wings of Fear
Wydawnictwo: Marvel Comics 1980
Data wydania: Sierpień 1980
Scenariusz: Roger Stern
Rysunki: Marie Severin
Tusz: Steve Mitchell
Kolory: Glynis Wein
Litery: Michael Higgins
Okładka: Alan Weiss
Redaktor: Dennis O’Neil
Redaktor naczelny: Jim Shooter
Cena: $0.40
Przedruk PL: brak

Streszczenie

Vulture cieszy się ze swojej pozycji króla przestępców i z tego, że za chwile zginie Spider-Man. Osłabiony gazem i skuty łańcuchami Pająk wjeżdża do pomieszczenia z piecem. Drzwi zamykają się. Resztką sił wstaje i odskakuje tuż przed piecem, co powoduje, że trumna odsuwa się i blokuje mechanizm pieca. Tymczasem przestępcy świętują. Zjawia się Alfred, który przyniósł figurkę w ramach dowodu na lojalność wobec Vulture’a. Adrian Toomes nie daje się nabrać i atakuje go. Przyznaje, że wiedział o jego ambicjach na króla przestępców i wykorzystał to. Nagle pomieszczenie z piecem eksploduje i wypada z niego Spider-Man. Cały pokój zaczyna płonąć. Alfred ucieka. Sęp zabiera swojego bratanka Malachai’a i odlatuje. Reszta przestępców zostaje odcięta od drzwi wyjściowych. Spider-Man odzyskuje siły, rozrywa krępujące go łańcuchy, pomaga przestępcom wyjść z płonącego budynku, splątuje ich siecią i pozostawia na łaskę policji.

W zaułku Vulture i Malachai nie zauważają czającego się Alfreda, który po chwili wyciąga broń, wychodzi z ukrycia i strzela w kierunku Adriana. Ciało Sępa zasłania Malachai, przez co ginie. Vulture wpada w niepohamowany gniew po stracie bratanka i zaczyna okładać Alfreda pięściami. Nagle zjawia się Spider-Man, który atakuje Sępa. Rozpoczynają walkę, która przenosi się w powietrze. Tymczasem policja zajmuje się Alfredem, który z obawy przed zemstą Vulture’a błaga, by go zamknęli za zabójstwo Malachai’a. Wyrównany pojedynek Spider-Mana z Sępem przenosi się na Grand Central Station. Pojawienie się policji zajmuje na chwilę Spider-Mana, co wykorzystuje Adrian, by uciec. Z ogromną szybkością wpada we wzmocnioną szybę i pada na ziemię. Pająk słyszy jak jego przeciwnik mamrocze o zabójstwie jego bratanka, co przywołuje w nim wspomnienia śmierci Gwen Stacy i wujka Bena. Zostawia Sępa na łaskę policji i odchodzi.

W redakcji Daily Globe Peter przeprasza, że nie zrobił zdjęć pojedynku Spider-Mana z Vulturem. Redaktor naczelny przyznaje, że nie można mieć aż takiego szczęścia, by robić zdjęcia każdej dobrej historii.

Recenzja

Przed nami ciąg dalszy historii z Sępem w roli króla podziemia. Dostajemy całkiem porządną fabułę. Widzimy jak Sęp traci swoją nowo zdobytą pozycję oraz jak ginie jego ukochany bratanek, który pomógł mu po ostatniej walce ze Spider-Manem (Spectacular Spider-Man #5). Nie znajduje jakichś szczególnych błędów w fabule, jednak nie podoba mi się to, że Vulture ma siłę większą niż młody człowiek regularnie trenujący w siłowni.

Od strony graficznej jest trochę gorzej. Twarze postaci często są dziwnie wykrzywione, a miejscami wyglądają zabawnie. Akrobacje Pająka i oddanie ruchu postaci prezentują się dobrze. W paru scenach możemy doszukać się znikającego cienia, jednak nie rzuca się to w oczy i możemy to pominąć. Walka Spider-Mana z Vulturem prezentuje się całkiem nieźle.

Ogólnie rzecz biorąc, komiks wypada całkiem dobrze. Historia ma sens i oprócz tego dostajemy długi pojedynek Pajączka z Sępem, który kończy się wygraną w bardzo niecodzienny sposób tego pierwszego.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #45 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #45 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #45


Related Articles

About Author

Majk