komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #50

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #50Numer: Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #50
Tytuł 1: Dilemma!
Tytuł 2: A Killer Elite!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1981
Data wydania: Styczeń 1981
Scenariusz: Roger Stern
Rysunki: John Romita Jr, Denys Cowan
Tusz: Jim Mooney, Dave Humphrys, Joe Rubinstein
Kolory: Ben Sean, Christie Scheele
Litery: Jim Novak
Okładka: Frank Miller, Joe Rubinstein
Redaktor: Dennis O’Neil
Redaktor naczelny: Jim Shooter
Cena: $0.50
Przedruk PL: brak

Streszczenie

Dilemma!

Spider-Man trzyma Smugglera na wyciągniętej ręce. Idzie wzdłuż korytarza i zastanawia się co robić. Tymczasem pozostali bandyci dochodzą do siebie i przygotowują zasadzkę, w którą wpada ich szef – Smuggler. Peter ponownie pokonuje zbirów i wymienia pojemnik z siecią na ostatni jaki pozostał mu w pasie. Związuje wszystkich, a ich szefa zabiera na policję, by ci zajęli się oprychami związanymi w kryjówce. Podczas jazdy na dachu kolejki metra Smugglerowi udaje się wydostać. Rozpoczynają walkę. Przeciwnik Pająka wpada na tory, przez co zostaje porażony prądem. Spider-Man stwierdza, że normalnego człowieka by to zabiło, jednak ten zdołał przeżyć i jest nieprzytomny. Robotnicy będący w pobliżu informują bohatera o tym, że wezwali policję.

Następnego ranka Peter i Debra odwiedzają May i Nathana w domu spokojnej starości, skąd udają się do restauracji. Przez cały czas są śledzeni przez tajemniczą postać. W restauracji Peter ma wątpliwości co do nowego związku May, jednak zostawia je dla siebie. Przypomina sobie, jak zdobył moce przez które zginął jego wuj. Jego rozmyślania przerywa Debra, a po chwili odzywa się pajęczy zmysł. Peter obawia się, że coś jest nie tak z pięcioma kelnerami, którzy równocześnie zaczęli iść w ich stronę. Parker rzuca się na jednego z nich, chwyta za włosy i ściąga mu maskę. Pod sztuczną twarzą krył się kosmita. Pozostali ściągają maski i rozpoczynają walkę. Okazuje się, że przybyszom chodzi o sekret May dotyczący osoby Dutcha Mallone’a. Peter pamięta tę osobę. Jest to przestępca, który kupił ich stary dom, gdzie ukrył swoje skarby, które później zaginęły (The Amazing Spider-Man #200). Ostatecznie Peter mówi, że on wie wszystko o tej postaci. Kosmici zabierają go ze sobą na swój statek i odlatują. Okazuje się, że bogactwo, które było ukryte w domu potrzebuje Mysterio, który ma zamiar wydobyć wszelkie potrzebne informacje z Petera.

A Killer Elite

Blackbyrd powstrzymuje White Tigera przed atakiem na informatora, Lou Gunthera. Od niego dowiadują się o pogłoskach o rzekomym mięśniaku spoza miasta, który może być odpowiedzialny za śmierć rodziny Hectora. Lou podaje miejsce dwóch potencjalnych kryjówek. White Tiger udaje się do pierwszej, jednak zastaje tam jedynie bezdomnego. W drugiej na rozkaz pewnego mężczyzny bohater zostaje zaatakowany przez dwóch oprychów. Osoba, która wydała rozkaz posiada kolczastą kulę zamiast dłoni i nazywa siebie Gideon Mace.

Recenzja

To już pięćdziesiąty numer Spectacular Spider-Mana. Na tę okazję Peter wybiera się do kawiarni z Debrą, May i Nathanem świętować zaręczyny cioci. Początek komiksu stanowi zakończenie numeru z ostatniego Spectacular Spider-Mana, a dalej dostajemy nawiązanie do wątku z innego jubileuszowego Pająka, a mianowicie z The Amazing Spider-Man #200. Trochę dziwnie, że poruszają wątek tam zakończony i do tego w tak dziwny sposób – Mysterio potrzebuje kasy i korzysta z pomocy kosmitów, których mieliśmy okazję ostatni raz zobaczyć w The Amazing Spider-Man #2. Te alieny stanowią dużą niespodziankę dla czytelników, bo po tylu latach wreszcie jakiś scenarzysta sobie o nich przypomniał. Ostatnio pomagali Tinkererowi, a teraz skumali się z Mysterio. Cieszy fakt, że nawet ich statek został wiernie odwzorowany. W tak jubileuszowy numer nie mogło zabraknąć przypomnienia o tym, jak Peter zdobył swoje moce. Właściwie każdy czytelnik dobrze wie jak do tego doszło, jednak wydaje się, że Roger Stern musiał, po prostu musiał to nam jeszcze raz przypomnieć, tak na wypadek, gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości.

W ostatnim numerze mieliśmy okazję przeczytać krótką historyjkę z White Tigerem i tym razem nie jest inaczej. Otrzymujemy 5 stron, na których Hector Ayala szuka człowieka odpowiedzialnego za śmierć jego rodziców i siostry. Zaskoczył mnie początek, gdzie Tiger wciąż chce uzyskać informacje poprzez użycie siły, mimo iż w ostatnim numerze na ostatniej stronie z tego zrezygnował. Dalej poznajemy nowego oprycha z kolczastą kulą zamiast dłoni, nazywającego siebie Gideon Mace, który ma zamiar oczyścić miasto z superherosów.

Kolejnym smaczkiem na jubileusz jest obecność rysownika Johna Romity Jr., który zajął się częścią ze Spider-Manem. Wywiązał się z tego zadania wyśmienicie. Nie mam żadnych zarzutów. Za narysowanie historii White Tigera zabrał się ponownie Denys Cowan, który rozjaśnił nieco atmosferę poprzez ograniczenie ilości cienia. Niestety wciąż nie chce mu się rysować porządnego tła i na wielu kadrach widzimy jedynie jeden kolor.

Przyszedł czas na kilka słów podsumowania. 50 numer Spectacular Spider-Mana obfituje w smaczki. Począwszy od zapomnianych przez wielu scenarzystów ufoludków, przez ponowne przypomnienie narodzin Pająka, po klasycznego przeciwnika jakim jest Mysterio, a na gościnnym rysowniku kończąc. Część z White Tigerem nie ujmuje jakości komiksu, ani też nie dodaje. Historia tam przedstawiana jest ważna ze względu na przyszłe numery, ale wyprzedzać faktów nie zamierzam, tak więc pozostaje mi wystawić ocenę. Uważam, że 4,5 pajączka będzie oceną w sam raz.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #50 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #50


Related Articles

About Author

Majk