komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #51

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #51Numer: Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #51
Tytuł 1: Aliens and Illusions!
Tytuł 2: The Menace of Gideon Mace!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1981
Data wydania: Luty 1981
Scenariusz: Roger Stern
Rysunki: Marie Severin, Denys Cowan
Tusz: Jim Mooney, Dave Humphrys
Kolory: Christie Scheele
Litery: Jim Novak
Okładka: Frank Miller, Joe Rubinstein
Redaktor: Dennis O’Neil
Redaktor naczelny: Jim Shooter
Cena: $0.50
Przedruk PL: brak

Streszczenie

Aliens And Illusions!

Mysterio żąda od Petera informacji na temat skarbu Dutcha Mallone. Słyszy jedynie, że skarb został zjedzony przez Silverfish (The Amazing Spider-Man #200). Niezadowolony z udzielonej odpowiedzi żąda prawdy. Wrzuca Parkera do maszyny nazywającej się Psycho-Dome. Wewnątrz Peter zostaje dręczony różnymi iluzjami, jednak nie poddaje się i postanawia udawać, że zemdlał. Podczas, gdy kosmici przenoszą go do celi, Mysterio wpada na inny pomysł.

W domu opieki May rozpacza, że może już nigdy nie zobaczyć Petera. Nathan próbuje ją uspokoić. Debra wychodzi, by zebrać myśli, jednak zostaje porwana przez dwóch osobników.

W celi Peter zauważa mrówkę, a że jego pajęczy zmysł nie czuje, aby w pomieszczeniu znajdowały się kamery, przebiera się w kostium i przez wentylacje udaje się na zwiedzanie statku. Zauważa jednego z kosmitów, którego zaskakuje i ściąga mu maskę. Okazuje się, że kosmici są ludźmi. Przerażony człowiek opowiada Pająkowi swoją historię. Cała trójka jest kaskaderami i ludźmi od efektów specjalnych. Po ich pierwszej, przegranej walce ze Spider-Manem (The Amazing Spider-Man #2) jeden z nich przysiągł, że pokona Pająka. Spider-Man słusznie skojarzył go z Mysterio. Po usłyszeniu historii krępuje oprycha pajęczyną i zabiera się za następnego przebierańca. Dociera do pokoju, skąd Mysterio kontroluje swoje sztuczki, gdzie na wielkim ekranie widzi, że jego przeciwnik trzyma Debrę. Wykorzystując jego technologię Spider-Man oszukuje Mysterio i dwójkę pozostałych przebierańców, tworząc kilka swoich holograficznych kopii. Debra postanawia interweniować i chwyta przedmiot, który ma pod ręką i niszczy kulę Mysterio, po czym wykorzystuje chwilę i ucieka. Odnajduje telefon, skąd dzwoni na policję i informuje ich o wszystkim.

Tymczasem Spider-Man atakuje swojego przeciwnika i kończy walkę jednym silnym ciosem. Znajduje Debrę, której mówi, gdzie znajdzie Parkera, następnie wchodzi do szybów wentylacyjnych. Chwile później Debra znajduje w celi Petera.

The Menace Of Gideon Mace!

Człowiek nazywający siebie pułkownikiem Gideon Mace przyznaje się przed White Tigerem do zamordowania jego rodziny. Przeprasza za to, jednak uważa, że było to konieczne. Hector Ayala wyrywa się oprychom i w napływie wściekłości rozprawia się z ludźmi Mace’a, jednak ostatecznie wpada w jego pułapkę i otrzymuje od niego kilka strzałów z broni palnej. Gideon przyznaje, że White Tiger dobrze walczył, po czym dodaje, że oczyści Nowy Jork z super-herosów.

Recenzja

Druga część historii Spectacular Spider-Man przedstawiająca Mysterio i obcych odkrywa przed nami tajemnicę pochodzenia zarówno Mysterio jak i kosmitów. Przypomnę, że jest to trzeci numer w którym możemy znaleźć te istoty. Pierwszy raz spotkaliśmy się z nimi w Amazing Spider-Man #2.

Motywem jaki kieruje Mysterio jest chęć zagarnięcia skarbu, który ukryty został przez przestępcę w domu Parkerów. O tym wątku właściwie szybko zapominamy, bo ani Peter ani Mysterio nie wspominają o tym później.

Dochodzimy do tajemnicy Mysterio i kosmitów. Scenarzysta połączył ze sobą te postacie, mówiąc nam, że Mysterio był jednym z nich, jednak posiadał większe ambicje co do pokonania Spider-Mana. Pomysł mi się podoba, jestem pewien, że Stan Lee o tym nie pomyślał tworząc postaci kosmitów i Mysterio.

Kolejną rzeczą wartą zwrócenia uwagi jest zachowanie Debry. Cieszy mnie fakt, że scenarzysta nie pozostawił jej bierną zakładniczką, która czeka na wybawienie, a obdarzył ją własną inwencją twórczą, dzięki czemu potrafiła wykorzystać okazję i sama siebie oswobodziła i uciekła. O dziwo, jeśli chodzi o komiksy z herosami to takie rzeczy rzadko się zdarzają, bo jak wiadomo bohaterowie są od ratowania dam w opresji.

W komiksie dodatkowo znajduje się ciąg dalszy historii z White Tigerem. Dowiadujemy się, że Gideon Mace odpowiedzialny jest za śmierć rodziców Hectora. Największym wydarzeniem jednak jest to, że Hector otrzymuje kilka kul. Nie wiemy czy już umarł. Historia w przyszłym numerze łączy się z komiksem o Spider-Manie. Dobrze, że scenarzysta postanowił podzielić ostatnie dwa numery Spectaculara na dwa komiksy i przedstawił osobno historię White Tigera.

Od strony graficznej jest całkiem dobrze. Co prawda, za komiks ze Spider-manem nie odpowiada już John Rokita Jr., a znany z wcześniejszych numerów Jim Mooney. Nie mam do jego rysunków zastrzeżeń. Nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale też nie są odpychające. Historią White Tigera zajął się ten sam Denys Cowan. Tu jedynie mogę mieć pretensje do tła jakie najczęściej stanowi jeden kolor. Jakoś idzie to przeżyć i mimo to możemy zorientować się gdzie toczy się akcja.

Podsumowując. Mogę powiedzieć, że numer ma dużo plusów i znikomą ilość minusów. Uważam, że ze spokojem zasługuje na notę 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #51 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #51 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #51


Related Articles

About Author

Majk