komiksy: 1936 komiksy polskie: 193 seriale animowane: 112 biografie: 59

Kultowe Komiksy Spider-Man #1

Kultowe Komiksy Spider-Man #1Numer: Kultowe Komiksy Spider-Man #1
Tytuł: Całkiem Nowy Dzień
Wydawnictwo: Hachette Polska Sp. z o.o. 2019
Data wydania: 10 Kwiecień 2019
Scenariusz: Dan Slott, Marc Guggenheim, Bob Gale, Zeb Wells
Rysunki: Phil Jimenez, Steve McNiven, Greg Land, Phil Winslade, Miek Deodato Jr., Salvador Larroca
Tusz: Andy Lanning, John Dell, Dexter Vines, Jay Leisten, Phil Winslade, Mike Deodato Jr., Salvador Laroca
Kolory: Jeremy Cox, Morry Hollowell, Dave Stewart, Justin Ponsor, Chris Chuckry, Rain Beredo, Jason Keith, Stephane Peru
Litery: Rui Alves, Hugo Jesus
Okładka: Steve McNiven
Redaktor: Dominik Szcześniak
Redaktor naczelny: Arkadiusz Wróblewski
Tłumacz: Jakub Jankowski
Cena: brak informacji

Opis

Być może całkiem nowy dzień rozpoczyna się świtem, ale życie wcale nie staje się prostsze! Peter Parker – czy to w kostiumie, czy nie – musi stawić czoła fali świeżych problemów, począwszy od utraty płynności finansowej, a skończywszy na napływie nowych złoczyńców, takich jak Overdrivem Mister Negative i nikczemny Menace. Tymczasem pojawienie się na scenie olśniewającego rudzielca komplikuje sprawy jeszcze bardziej. Kim tak naprawdę jest tajemnicza Jackpot?

Zawartość

 

Dodatki

• Nowy Świt – wstęp (1 strona)
• Wywiad: Rozmowa z Danem Slottem o kształcie Całkiem Nowego Dnia i Pomysłach na Spider-Mana (6 stron)
• Galeria Okładek (2 strony)

Recenzja

Kultowe Komiksy Spider-Man. Kolekcja, która miała ukazać się w naszym pięknym kraju, jednak, niestety skończyło się na testowym rzucie czterech numerów, które to dostępne były tylko w wybranych obszarach Polski.

Co wybrano na pierwszy tom? Otóż padło na historię rozpoczynającą nowy okres w życiu Spider-Mana, a mianowicie początek Brand New Day. Niestety uważam ten czas i te opowieści za jedne z najgorszych w dziejach Spider-Mana. Tworzony na potęgę: wydawany trzy razy w miesiącu przez trzy różne zespoły scenarzystów i rysowników zmieniających się co opowieść. Taka biegunka wydawnicza nie mogła się udać.

Brand New Day to również wysyp nowych postaci takich jak Jackpot, Overdrive, Mr. Negative, Menace, a także wielu innych. Niektóre udane bardziej, inne mniej.

Można wiele zarzucić scenarzystom w tym okresie. Peter portretowany był w sposób jakby cofnął się w rozwoju i to nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Krótko przed BND, Peter przeżył wydarzenia w The Other, gdzie rozwinął nowe pajęcze zdolności, tutaj w magiczny sposób wszystkie zmiany zostały cofnięte, a przez wydarzenia otwierające BND, cały świat zapomniał, że Peter to Spider-Man (do publicznego zdemaskowania doszło w historycznym Civil War #2). Na domiar złego nasz bohater zachowuje się bardzo infantylnie i nieodpowiedzialnie, co jest do niego niepodobne.

A zatem. Nie wiem kto tam na górze zdecydował, że właśnie ta historia ma posłużyć za reklamówkę kolekcji, ale moim zdaniem, to chybiony pomysł.

Po lekturze tego tomu otrzymamy jeszcze wywiad z jednym ze scenarzystów BND – Danem Slottem – przez wielu uważany (m.in. przeze mnie) za jednego z najgorszego scenarzystów wszech czasów piszącego Spider-Mana i co zabawne, piszącego Pająka wiele lat od czasu wydania oryginału tej historii.

A teraz trochę o samej kolekcji. Kolekcja z założenia zawierać miała same najlepsze (i najpopularniejsze) historie z Pająkiem, grzbiety tomów układać się miały w przepiękną panoramę autorstwa Marko Djurdjevica – pochodzi ona z łączonych wariantów okładek do zeszytów: the Amazing Spider-Man #643the Amazing Spider-Man #647. Teraz jedynie oczami wyobraźni można zobaczyć jak wyglądałaby na półce.

Minusem kolekcji jest brak zachowania chronologii, czy to wydawniczej, czy też wydarzeń. Otóż Pierwszy zeszyt to BND, a drugi to Zmysły, a zatem wydarzenia dziejące się dużo wcześniej. A przecież można to wszystko poukładać chronologicznie, zachowując kolejność wydawanych historii.

Wielka szkoda, że po czwartym, testowym tomie Hachette nie zdecydowało się wydać tej kolekcji. Czy na sprzedaż miał wpływ wybór pierwszej historii? Osobiście, jaka by nie była, to bym ją zbierał. A zatem jak ocenić ten tom? Z jednej strony historia jest słaba i odpychająca (za sprawą BND na długi czas przestałem czytać komiksy ze Spider-Manem), a z drugiej, pomysł na kolekcję jest jak najbardziej na plus. Podejmując tą niełatwą decyzję, skłaniam się ku 3,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Kultowe Komiksy Spider-Man #1 Kultowe Komiksy Spider-Man #1 Kultowe Komiksy Spider-Man #1


Related Articles

About Author