komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Superior Octopus

Superior OctopusNumer: Superior Octopus
Tytuł: The Superior Octopus
Tytuł 2: Check In
Wydawnictwo: Marvel Comics 2018
Data wydania: Grudzień 2018
Scenariusz: Christos Gage & Jed MacKay
Rysunki: Mike Hawthorne & Mark Bagley
Okładka: Travis Charest
Pomocnik redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

The Superior Octopus
San Francisco. Banda Night Shift (Digger, Dansen Macabre, Brothers Grimm, Skein oraz Waxmen) napada na autokar. Akcję udaremnia doskonale przygotowany Superior Octopus. Ma dla przestępców propozycję nie do odrzucenia: chce płacić im za informacje oraz brak przestępczej aktywności. Ci wyrażają zgodę.

Auto Empire. W swojej kryjówce Otto Octavius przygotowuje się, by wrócić do pracy na Uniwersytecie Horizon jako profesor Elliot Tolliver. Tam przypadkiem trafia na swoją dawną miłość, Annę Marie Marconi. Po kłopotliwym dla niego spotkaniu wspomina dawne dzieje (Superior Spider-Man) i przysięga przed sobą, że tym razem powstrzyma swoje uczucia, by jej nie skrzywdzić. Dzięki temu, że są blisko siebie, to będzie mógł jej zapewnić bezpieczeństwo. Tymczasem Anna widzi w telefonie newsa dotyczącego Superior Octopusa i nabiera podejrzeń co do Tollivera.

Noc. Na moście Bay Bridge dochodzi do wypadku, gdzie w heroiczny sposób Octopus ratuje zagrożonych. Jeden z obecnych na miejscu strażaków zwraca mu uwagę, że współpracował z Hydrą. Otto szybko zmyśla, że był kontrolowany, jednak wie, że musi zmienić tożsamość, gdyż obecnie źle się kojarzy.

Wchodząc do swojej kryjówki, Octavius zastaje Arnima Zolę oraz oddział Hydry. Przestępca ze świadomością w ciele robota stara się wymusić na Otto posłuszeństwo, gdyż z Hydry nie można wyjść. W chwili, gdy ten się sprzeciwia, dochodzi do walki. Zjawia się Gorgon, klon stworzony przez Zolę. Po krótkiej potyczce Otto zostaje zamieniony w kamień i rozbity na drobne kawałki. Sekundę później Gorgon traci głowę, którą ściął mu stojący za plecami Octopus. Następnie niszczy Zolę, wysyłając tym samym wiadomość do jego pozostałych ciał, że Otto i jego baza mają być pozostawieni w spokoju.

Przechadzając się po swoim laboratorium, Otto podchodzi do tub klonujących i rozmyśla nad tym, jak wykorzystując technologię Milesa Warrena połączoną z technologią Inheritors dotyczącą klonowania i przenoszenia świadomości, stał się nieśmiertelny. Jest przekonany, że nikt nie jest w stanie go powstrzymać.

Scenariusz: Christos Gage
Rysunki: Mike Hawthorne
Tusz: Wagfe von Grawbadger
Kolory: Jordie Bellaire
Litery: Clayton Cowles

Check In
Earth-001, były Loomworld. Web Warriors świętują zakończenie swojej misji. Zwrócili wszystko, co Inheritors ukradli innym światom. Wszyscy wracają do swoich światów, jednak z Karnem pozostaje Captain Britain, który nie ma gdzie wracać. Nagle włączają się alarmy. Okazuje się, że ktoś używa technologii klonującej Inheritors na Earth-616. Z kamer zamontowanych w robotach Spider-Bots, które posyłali do skażonego radioaktywnością świata (Spider-Geddon #0), by pilnować Inheritors, dowiadują się, że ci zbudowali maszynę do komunikacji ze swoją technologią i zamierzają odtworzyć swoje ciała. Captain chce jak najszybciej zniszczyć tę technologię. Prosi, by Karn jak najszybciej zebrał członków Web Warriors.

Kontynuacja wydarzeń w Spider-Geddon #1.

Scenariusz: Jed MacKay
Rysunki: Mark Bagley
Tusz: Craig Yeung
Kolory: Dono Sanchez-Almara & Protobunker
Litery: Clayton Cowles

Recenzja

Przed nami komiks będący wstępem zarówno do wielkiego wydarzenia w historii Spider-Mana, mam na myśli tu oczywiście Spider-Geddon, jak i do serii, która ukaże się po jej zakończeniu, a mianowicie drugiego tomu Superior Spider-Man.

Otto Octavius ostatni raz widziany był w Amazing Spider-Man #800, gdzie przybrał nowe imię i nazwisko: Elliot Tolliver. San Francisco to jego baza operacji, co sprawia, że nie mamy co liczyć na częste krzyżowanie się dróg Octaviusa z Pająkiem (zarówno z Peterem, jak i Milesem). Już od samego początku widzimy, jak działa Superior Octopus: jest przebiegły i przygotowany na każdą ewentualność.

Ciekawym rozwiązaniem jest opłacanie oprychów dla informacji z zastrzeżeniem, by ci się nie wychylali. Motyw o tyle interesujący w przypadku Octaviusa, że kiedyś muszą mu się skończyć oszczędzone pieniądze (ukradzione z czasów działalności jako Doktor Octopus), bo raczej nie będzie w stanie utrzymać sekretnej bazy i szeregu przestępców z pensji wykładowcy Uniwersytetu Horizon (chyba, że zarabia tam krocie). Podoba mi się również podejście scenarzysty – zwykli ludzie pamiętają wcześniejsze wydarzenia i dają do zrozumienia Octopusowi, że w tym kostiumie będzie mu ciążyć przeszłość (Secret Empire). To samo tyczy się Anny Marconi – nie jest głupia i łączy ze sobą pewne fakty.

To nie koniec plusów, jakie mogę przyznać Gage’owi. Nie zapominając o przeszłości (wspomniana współpraca z Hydrą w czasie Secret Empire), prezentuje jednocześnie powiązanie ze Spider-Geddon. Umiejętnie łączy wątki i zapowiada nam ciekawą serię na przyszłość.

Zanim przejdę do szaty graficznej komiksu wspomnę, że po historii Elliota mamy też krótki wstęp do Spider-Geddon, w którym groźba powrotu Inheritors staje się realna. Warto zapoznać się również z wydanym wcześniej Spider-Geddon #0, gdzie w ramach dodatkowej historii prezentowane są wydarzenia poprzedzające obecną. Trzeba przeczytać obie, by w pełni cieszyć się nadchodzącym eventem.

Skoro już przy Spider-Geddon #0 jestem, to nie mogę pominąć faktu, że w tym komiksie niemałą rolę odgrywa Otto Octavius, ale tym razem w kostiumie Superior Spider-Mana. Liczyłem na to, że Superior Octopus odpowie na pytanie: jak Otto wrócił do pajęczego kostiumu, ale jak widać na to trzeba poczekać. Tutaj warto zwrócić uwagę, że oba numery mocno się zazębiają: główna historia w Superior Octopus ma miejsce przed Spider-Geddon #0, natomiast historia dodatkowa ma miejsce po wydarzeniach z dodatku Spider-Geddon #0.

Strona graficzna jest przyjazna dla oka. Kadry są wyraźne i odpowiednio dynamiczne. Miejscami można doszukać się niedociągnięć. Użyto dość neutralnej palety barw, choć mam nadzieję, że nowy komiks Superior Spider-Man będzie pod tym względem mroczniejszy. To było odnośnie do głównej historii, natomiast za dodatkową odpowiada guru i weteran Spider-Mana: Mark Bagley – osoba odpowiedzialna za całą masę Amazing Spider-Manów oraz za pierwszą setkę Ultimate Spider-Mana. Dopatrzyłem się drobnych niedociągnięć w jego rysunkach. Najwidoczniej miał gorszy dzień.

Komiks zdecydowanie bije na głowę wszystkie inne wydawane obecnie ze Spider-Manem (bądź jego odpowiednikami). Lektura obu historii zdecydowanie zachęca do sięgnięcia zarówno po Spider-Geddon, jak i po przyszłą serię Superior Spider-Man. Ten zeszyt zdecydowanie zasługuje na 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Superior Octopus Superior Octopus Superior Octopus

Superior Octopus Superior Octopus Superior Octopus

Superior Octopus Superior Octopus Superior Octopus

Superior Octopus Superior Octopus Superior Octopus


Related Articles

About Author

Dawidos