komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Champions #1

Champions #1Numer: Champions #1
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2016
Data wydania: Grudzień 2016
Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Humberto Ramos
Tusz: Victor Olazaba
Kolory: Edgar Delgado
Litery: VC’s Clayton Cowles
Okładka: Humberto Ramos & Edgar Delgado
Asystent redaktora: Alanna Smith
Redaktor: Tom Brevoort
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Avengers walczą z Wrecking Crew. Po wygranej walce pozostaje wiele zniszczeń i niechęć uratowanego społeczeństwa do superherosów. Ms. Marvel chce pomóc w odbudowie, jednak pozostali bohaterowie tłumaczą, że nie są od tego i nie mają środków na usunięcie gruzów. Ms. Marvel nie jest przekonana do takiego bohaterstwa. Decyduje się więc opuścić drużynę.

Po tych wydarzeniach przygnębiona Kamala Khan pisze do Novy (Sam Alexander) i Spider-Mana (Miles Morales), by spotkali się z nią w ustalonym miejscu. Niedługo później cała trójka spotyka się na moście George’a Washingtona. Dwójka młodych herosów sądzi, że Ms. Marvel będzie próbowała przekonać ich, by powrócili do Avengers. Ku ich zdziwieniu dziewczyna chce rozpocząć coś lepszego niż wspomniana drużyna, aby ludzie znów uwierzyli w herosów. Spider-Man zna pewną osobę, która może im w tym pomóc.

Kentucky, Bartlesburg. Do zawalonej kopalni, w której przebywają uwięzieni górnicy, próbuje dostać się Hulk (Amadeus Cho), którego zdalnie instruuje siostra, Maddy Cho. Ku jego zdziwieniu zjawia się trójka młodych herosów: Ms. Marvel, Spider-Man i Nova. Wspólnymi siłami udaje im się uratować górników. Po całej akcji proponują Hulkowi robotę, jednak najpierw chcą pomóc odbudować szyb górniczy.

Georgetown, Washington, 3 godziny później. Młodzi herosi docierają pod dom Visiona. Cho zna Viv, córkę androida, i uważa, że może być bardzo pomocna przy wyszukiwaniu wydarzeń, przy których mogą pomóc. Viv od razu wyszukuje w internecie sprawę porwanych młodych dziewczyn, które nadały krótki film z prośbą o pomoc. Korzystając ze swoich funkcji, namierza miejsce, gdzie są przetrzymywane.

Stocznia w Baltimore. Osobnik przebrany za klauna (Pagliacci) rozmawia z zamawiającym dziewczyny uwięzione w kontenerze. W chwilach, gdy zapewnia kupującego o bezpieczeństwie transakcji, on i jego ludzie zostają zaatakowani przez młodych herosów. Bohaterowie wspólnymi siłami szybko pokonują przeciwników i ratują porwane, jednak jedna z nich jest od pewnego czasu martwa. Hulk nie wytrzymuje złości i ciska o ścianę przestępcą. Jest gotowy go zabić, do czego podburzają go zgromadzeni ludzie, transmitujący całe wydarzenie w internecie. Hamuje go Ms. Marvel, tłumacząc, kim są. Dziewczyna, przemawiając w imieniu herosów, wyjaśnia, jaki przyświeca im cel i co zamierzają dalej robić.

Na koniec przemowy prosi, by ludzie pomogli im być mistrzami (Champions) w tym, co robią. Ku swojemu zdziwieniu nastolatkowie otrzymują przez internet olbrzymie wsparcie społeczne. Kamala jest przekonana, że właśnie rozpoczęli coś wielkiego.

Recenzja

Oto i jest. Swoista kontynuacja All-New, All-Different Avengers. Coś w rodzaju All-New Ultimates. Młodzi herosi, będący odpowiednikami „starych”, łączą siły, by zmienić świat.

Marvel, szukając sposobu na sprzedaż większej ilości komiksów, wierzy w potencjał nowej generacji, w młodych herosów, którzy przyjęli nazwy po starszych kolegach. W tym zeszycie scenarzysta przedstawia nam członków założycieli Champions. Tu warto podkreślić, że nie mają oni nic wspólnego z poprzednimi Champions. W skład nowej drużyny wchodzą: Kamala Khan (Ms. Marvel), Miles Morales (Spider-Man), Sam Alexander (Nova), Amadeus Cho (Hulk) oraz Viv (córka Visiona).

Od pewnego czasu Marvel prowadzi dziwną politykę podmiany kultowych herosów na nowe odpowiedniki, które jak widać są bardzo odmienne. Idąc z prądem politycznej poprawności, wszyscy poza Novą są innego koloru skóry bądź innego wyznania. Nigdy nie popierałem politycznej poprawności, a już szczególnie w komiksach. Dlaczego tak mocno podkreślano to, że drugim Spider-Manem będzie czarnoskóry chłopiec? Dlaczego tak mocno podkreślono, że Ms. Marvel jest muzułmanką, mimo iż bardzo wielu bohaterów jest niewiadomego wyznania. Nowy Hulk jest Azjatą. Uważam, że chcąc napędzić sprzedaż, trzeba robić rzeczy szokujące – jeśli w ogóle takie rzeczy jak czyjeś wyznanie lub inny kolor skóry kogoś szokuje. Marvel miał zapewne taki zamiar – zwiększyć wpływy gotówki, bazując właśnie na tych aspektach i robiąc wokół nich szum. A jeszcze większy szum zrobi, zbierając te osobowości w jednej drużynie. Szczerze mówiąc i tak na końcu najważniejsza dla czytelnika będzie treść komiksu.

Jak wypada fabuła obecnego zeszytu? Otóż nie najgorzej. Młodzi herosi mają dość standardowych działań bohaterów, czyli walki i zostawiania po sobie bałaganu. Ci zamierzają być bliżej ludzi. Scenarzysta pokazuje również, że młodzi są też nowocześni i komunikują się ze sobą smsami, korzystają z internetu i grają w gry sieciowe. Mają też swoje rozterki. Jako głowę drużyny Mark Waid ustanowił Ms. Marvel. Pod koniec zeszytu pokazał kilka kadrów z innymi młodymi herosami. Czy zasilą oni Champions? Czas pokaże.

Humberto Ramos odpowiada za rysunki w tym zeszycie. Wielu zapewne kojarzy nazwisko, gdyż mogliśmy podziwiać jego prace w The Spectacular Spider-Manie wydanym przez Dobry Komiks. Artysta ma dość nietypową kreskę, jednak bardzo dobrze potrafi przy jej pomocy zilustrować wszelkie napięcie mięśni oraz siłę ścisku (np. dłoni). Przy tym wszystkim jest to również wyraziste i jak trzeba dynamiczne. Odbiega jednak od realizmu, co czyni postacie lekko gumowatymi. Jedno trzeba zaznaczyć – ten styl nie nadaje się do komiksów poważnych – na szczęście ten do takich nie należy.

Całość można podsumować jako pozytywny początek. Dobrze dobrany rysownik i doświadczony scenarzysta tworzą udane duo. Myślę, że pierwszy zeszyt zasługuje na 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1

Champions #1 Champions #1 Champions #1


Related Articles

About Author

Dawidos