komiksy: 1387 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #699

The Amazing Spider-Man #699 Numer: The Amazing Spider-Man #699
Tytuł: Dying Wish: Outside the Box
Wydawnictwo: Marvel Comics 2013
Data wydania: Luty 2013
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Humberto Ramos
Tusz: Victor Olazaba
Kolory: Edgar Delgado
Litery: VC’s Chris Eliopoulos
Okładka: Paolo Rivera
Pomocnik redaktora: Ellie Pyle
Redaktor: Stephen Wacker
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Superior Spider-Man #1

Streszczenie

Cela Doktora Octopusa. Lekarze przywracają akcję serca nieprzytomnemu więźniowi w komorze. Po odzyskaniu przytomności Peter, uwięziony w rozpadającym się ciele swego największego wroga, zastanawia się, w jaki sposób ten tak go przechytrzył. Wyobraża sobie, że Otto szarga teraz jego dobre imię – okrada banki, morduje Avengers, usiłuje zgwałcić Mary Jane oraz otruwa May i Jay’a, by przejąć ich majątek. Wtedy uświadamia sobie, że ma jednak dostęp do jego wspomnień i tam postanawia poszukać odpowiedzi. Odtwarzając je w pamięci, odkrywa, że jego częsty kontakt osobisty z technologią Doc Ocka (The Amazing Spider-Man #600, #672, #683) umożliwił wrogowi “zmapowanie” jego mózgu, a następnie zamianę osobowości przy pomocy sterowanego myślami małego octobota, który śledził go (The Amazing Spider-Man #697) i włamał się do jego “głowy”, dokonując między nimi transferu umysłów. Zły na siebie za nieostrożność Peter wpada na pomysł przejęcia kontroli nad octobotem, który doprowadził go do takiego stanu.

Kiedy Peter skupia myśli i zaczyna sterować na odległość robocikiem, z sąsiedniej celi przemawia do niego Lizard. Jaszczur, wiedzac, że jego sąsiadowi zostało raptem kilka godzin życia, ujawnia przed nim swój sekret – lekarstwo zadziałało (The Amazing Spider-Man #691) i jest teraz Connorsem uwięzionym w ciele gada, co traktuje jako swoją zasłużoną karę. Peter jest w szoku, rozumiejąc jednak doskonale położenie Curta.

Przejmując znowu kontrolę nad robotem, Peter stwierdza, że nie może powiadomić Avengers, bo ci mu nie uwierzą. Uznaje, że lepiej poszperać w pamięci Otto, by znaleźć jakiś plan awaryjny. Do gustu przypada mu ten o sygnaturze Master Planner Contingency Sigma 6.0, który wciela w życie poprzez octobota wpisującego odpowiednią komendę w komputerze w jednej z redakcji. Po tej operacji octobot wyczerpuje się, za to na ekranach w kryjówkach kilku super-łotrów pojawia się twarz Doktora Octopusa oferującego hojną zapłatę za ich usługi.

Peter czeka cierpliwie na rozwój wydarzeń, choć jego organy odmawiają powoli posłuszeństwa. Kiedy prosi Boga o wsparcie, nie chcąc tutaj skonać, do więzienia zapuszczają się Hydro-Man, Scorpion i Trapster, którzy przeprowadzają spektakularną akcję odbicia “Doc Ocka” z celi. Przestępcy podłączają ledwie żywego więźnia do przenośnego systemu podtrzymywania życia i informują, że jego plan zakłada odbicie jeszcze dwóch osób, by utworzyć nową Sinister Six. Peter, przerażony tym, co się dzieje, oznajmia, że ich prioryterem jest teraz ucieczka. Odmawia uwolnienia zarówno Spencera Smythe’a, jak i Morbiusa. Proponuje jednak wolność Lizardowi i angaż do drużyny, jednak Connors celowo udaje bezmyślną bestię, by pozostać w swojej celi. Zabrania też w jakikolwiek sposób wyrządzić krzywdę strażnikom i lekarzom, twierdząc, że nie mają na to czasu.

Najeźdźcy teleportują się do jednej z kryjówek Doc Ocka. Peter zamierza wpierw odzyskać swoje ciało, a potem powstrzymać swoich “wybawicieli”, którym oznajmia, że ich zadaniem jest teraz pochwycenie żywcem Spider-Mana.

Recenzja

Po wstrząsającym i rozgrzewającym fora dyskusyjne zakończeniu poprzedniego numeru otrzymujemy dalszą część historii, tym razem skupiającej się na wytłumaczeniu, w jaki sposób doszło do zamiany ciał Spider-Mana i Doktora Octopusa. Ten komiks jak w pigułce ukazuje długofalową realizację “planu ostatniej szansy”, którego podwaliny Otto Octavius budował od czasu zachorowania na nieuleczalną chorobę. Mamy okazję przekonać się o tym, oglądając jego wspomnienia wertowane przez Petera Parkera,”zapuszkowanego” w rozsypującym się ciele Doc Ocka. Jest więc sporo nawiązań do ostatnich epickich opowieści, w których pojawił się Doktor Octopus badź też została wykorzystana jego technologia.

Ta rysunkowa historia jest też przykładem bardzo ciekawego odwrócenia ról. Oto ledwie żywy Peter Parker jest zdany na łaskę swoich niegdysiejszych przeciwników, a jego jedynym wyjściem jest symulowanie współpracy z nimi, co jednocześnie naraża go na złamanie świętych dla niego zasad moralnych i grozi wystawieniem życia postronnych, niewinnych osób na bezpośrednie zagrożenie. To rzeczywiście totalny upadek fizyczny, psychiczny i moralny zarazem. Jednym słowem: rynsztok.

Jedynym minusem tej opowieści jest przyjęcie założenia, że Otto Octavius genialnie nie wpadł na pomysł, że skoro wykorzystuje pamięć Spider-Mana, to Peter Parker może zrobić to samo z jego wspomnienami i w ten sposób znaleźć jakiś punkt zaczepienia pozwalający na ułożenie planu walki o odzyskanie swega ciała.

Zanim będziemy mieli przyjemność przeczytać ostatni numer serii, to po drodze czeka nas numer dodatkowy, przedstawiający na nowo historię życia Michaela Morbiusa, a po części nawiązujący do wydarzeń z tego komiksu. Bez dwóch zdań, piąteczka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #699 The Amazing Spider-Man #699 The Amazing Spider-Man #699


Related Articles

About Author

Dawidos