komiksy: 1420 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #50.LR

The Amazing Spider-Man #50.LRNumer: The Amazing Spider-Man #50.LR
Tytuł: Fallen Order
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Grudzień 2020
Scenariusz: Nick Spencer & Matthew Rosenberg
Rysunki: Federico Vicentini
Tusz: Federico Vicentini
Kolory: Marcio Menyz
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Sara Pichelli & Rachelle Rosenberg
Asystent redaktora: Tom Groneman & Lindsey Cohick
Pomocnik redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

W statku podwodnym opętani przez Kindreda członkowie Order of The Web tłuką Spider-Mana. Tymczasem w domu Dr Kafki “oczyszczony” z grzechów Norman Osborn opowiada lekarce o swoim poczuciu winy za zło, jakiego się dopuścił jako Green Goblin. Psychiatra przypomina, że nie wydała go dotąd policji za jego tajne plany na stanowisku dyrektora Ravencroft, ponieważ przekonał ją, że na szali jest życie ludzi.

Na pokładzie statku Kindred przemawia przez Madame Web do pobitego Spider-Mana, który zaczyna żałować, że zignorował zagrożenie ze strony demona, choć wiedział, że to on stał za krucjatą Sin-Eatera i atakiem na Osborna. Opętana Julia Carpenter uderza Parkera. Zniewolony Miles Morales rzuca się na Petera, rozbijając szybę, przez co do wnętrza kapsuły transportowej dostaje się woda.

W swoim domu Kafka pyta Osborna o Kindreda, który jest rzekomo jego synem. Norman potwierdza, że demonem jest Harry. Opowiada o wizycie Kindreda w Ravencroft, gdy przebywał tam jako pacjent (The Amazing Spider-Man #3031), i wyraża żal za to, jak rozmawiał wtedy z synem i jak traktował go przez całe życie. Dodaje, że wie, co zrobi teraz Harry, i zaczyna płakać, że nie jest w stanie go ocalić.

Pod wodą Spider-Man odzyskuje przytomność i wyciąga kapsułę na powierzchnię, aby nie pozwolić utonąć przyjaciołom, którzy stali się marionetkami Kindreda. Wycieńczony bójką pada na ziemię i zostaje schwytany przez Order of The Web. Spider-Girl wypuszcza pająki, które kąsając go, wstrzykują mu jad zdolny zabić małego słonia. Ponieważ Kindred ma swoje sprawy do załatwienia, opętani zostawiają zwijającego się z bólu Petera, którego demon “zaprasza” na spotkanie twarzą w twarz, gdy ten wydobrzeje.

W domu Kafka, wysłuchawszy opowieści Osborna, zgadza mu się pomóc i proponuje, że skoro sam nie może porozumieć się z synem, to tak jak w terapii rodzinnej należy zaangażować mediatora, najlepiej kogoś bliskiego, godnego zaufania, który będzie w stanie do niego dotrzeć. Tymczasem na lotnisku ląduje Mary Jane Watson, która w ramach urlopu od pracy aktorki postanowiła wrócić do Nowego Yorku.

Recenzja

Last Remains, epicka saga wieńcząca pierwszą erę Nicka Spencera na łamach tytułu-legendy, prezentuje długo wyczekiwany konflikt Spider-Mana z prześladującym go od dawna demonicznym Kindredem. Według twórców historia ma tak duży rozmach, że wydawnictwo zdecydowało się na wydanie bonusowych komiksów ze zdublowanym numerem i dopiskiem .LR po nim. Mają one rozszerzać całą opowieść i skupiać się na drugoplanowych postaciach, podczas gdy osią głównej historii będzie walka Spider-Mana i Kindreda.

Głównym bohaterem – świadomie bez przedrostka anty-, bo w świetle ostatnich wydarzeń ten zwrot jest w pełni uprawniony – okazuje się Norman Osborn, który po “oczyszczeniu” przez Sin-Eatera stał się człowiekiem żałującym popełnionych zbrodni i złego traktowania własnego syna. Jego rozmowa z Dr Kafką potwierdza z imienia tożsamość Kindreda, lecz poza tym niewiele wnosi, poza niecodziennym widokiem spowiadającego się Osborna. Przygotowuje jednak grunt pod “wejście” kolejnej ważnej postaci.

W komiksie nie brakuje też Spider-Mana, a nawet można śmiało powiedzieć, że poświęcono mu połowę zeszytu. Czytelnicy mogą przyjrzeć się desperackiej walce, jaką stoczył on z opętanymi przyjaciółmi z Order of the Web na pokładzie podwodnego statku Osborna. To właśnie przez tę brutalną bójkę (świetna scena z jadowitymi pająkami) wylądował wycieńczony pod drzwiami Doktora Strange’a w The Amazing Spider-Man #50. Dosyć ważna sekwencja, bo można dłużej posłuchać, co Kindred ma mu do powiedzenia.

Na koniec trzeba odnieść się do ważnej figury, o której była mowa w wątku dotyczącym Osborna i Kafki. Ostatnie dwie strony komiksu, pokazujące powrót do Nowego Yorku znanej i blisko związanej z uniwersum Spider-Mana bohaterki, ucinają dyskusję o tym, czy warto czytać te bonusowe opowieści, czy też można je sobie odpuścić. Wychodzi na to, że będą one czymś więcej niż marketingową zagrywką, bo istotnym elementem układanki, jaką jest Last Remains. Duży plus też za rysunki Federico Vicentini. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #50.LR The Amazing Spider-Man #50.LR The Amazing Spider-Man #50.LR

The Amazing Spider-Man #50.LR The Amazing Spider-Man #50.LR The Amazing Spider-Man #50.LR

The Amazing Spider-Man #50.LR The Amazing Spider-Man #50.LR The Amazing Spider-Man #50.LR


Related Articles

About Author

Dawidos