komiksy: 1540 komiksy polskie: 98 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #78.BEY

The Amazing Spider-Man #78.BEYNumer: The Amazing Spider-Man #78.BEY
Tytuł: Beyond: Tie-In
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Styczeń 2022
Scenariusz: Jed MacKay
Rysunki: Elenora Carlini
Tusz: Elenora Carlini
Kolory: Federico Blee
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Leinil Francis Yu & Sunny Gho
Asystent redaktora: Lindsey Cohick & Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Teraz. Maxine Danger pyta umorusane krwią Misty Knight i Colleen Wing o to, co się wydarzyło.

Rano. Ben Reilly szkoli się w sali ćwiczeń z symulacją komputerową Avengers Murder Mansion, w której musi zmierzyć się potwornymi wersjami superbohaterów. Kiedy wpada na Knight, trening dobiega końca. Misty i Colleen tłumaczą, że test miał uzmysłowić mu, że jego pajęczy zmysł może stać się „ślepy” przy wielu zagrożeniach naraz. Maxine prosi instruktorki o rozmowę na boku. Okazuje się, że ma dla nich misję – mają schwytać potwora-robota ochrzczonego mianem Obsidian Star, który szaleje w Downtown.

Superszybkim samochodem Daughters of the Dragon docierają na miejsce. Z pistoletu do więzienia obiektów w kieszonkowym polu bitwy Misty strzela w potwora, ale ten doskakuje do nich na tyle blisko, że cała trójka trafia do… Avengers Murder Mansion. Knight kontaktuje się z Maxine i żąda wyjaśnień. Ta tłumaczy, że ich położenie to wynik interakcji egzotycznego źródła energii Obsidian Stara z pochodzącą od Kree technologią Beyond. Aby się stąd wydostać, przyjaciółki muszą znaleźć stwora i odebrać mu generator.

Po wejściu do nawiedzonej rezydencji detektywki, uzbrojone w bronie i gadżety przekazane im przez Beyond Corporation, przecierają sobie szlak w drodze do celu, znacząc go trupami koszmarnych wcieleń członków Avengers, którzy z powodu technologii Kree są czymś więcej niż tylko symulacją komputerową. Ubroczone krwią wrogów kobiety główkują, jak odnaleźć Obsidian Stara. Colleen orientuje się, że stwór nie znajduje się w przeklętym domu – to on jest domem, w którym są uwięzione, a więc w każdej chwili może je zabić.

Daughters of the Dragon rzucają się biegiem w kierunku drzwi wyjściowych. Po drodze Misty odbezpiecza i upuszcza na podłogę granat antymaterii. Pocisk wybucha chwilę po tym, jak przyjaciółki wyskakują z posiadłości. Wysadzenie domu sprawia, że wracają do normalnej rzeczywistości, gdzie pośród gruzów znajdują leżącego nieprzytomnie Obsidian Stara. Bioniczną ręką Misty wyciąga z piersi stwora źródło energii.

Teraz. Maxine pyta instruktorki, gdzie jest przedmiot, które miały zdobyć. Colleen okłamuje szefową, że nic nie znalazły, choć Misty wyjęła czarną gwiazdkę, czego firma nie zobaczyła, gdyż wybuch bomby antymaterii wyłączył monitoring. Danger wścieka się, że zmarnowały kosztowne prototypy broni dla nieudanej misji. Te odpowiadają, że uratowały ludzi i pokonały stwora, a o to przecież chodziło, i biorą dzień chorobowego. Na „zwolnieniu” przekazują Spectrum gwiazdę Obsidian Stara. Monica Rambeau wie, co z nią począć.

Recenzja

W ramach projektu przedstawiającego powrót Bena Reilly’ego do roli Spider-Mana wydawnictwo Marvel sięga po tradycję zdublowanych numerów z umieszczonym po kropce skrótem. Komiksy z dopiskiem BEY w numeracji mają koncentrować się na wątkach drugoplanowych postaci występujących w megahistorii Beyond. Pierwszy z „dubli” serwuje opowieść o Daughters of the Dragon – detektywistycznym duecie złożonym z Misty Knight i Colleen Wing, zatrudnionych przez Beyond Corporation trenerek Spider-Bena.

Wybór tych właśnie superbohaterek na instruktorki korporacyjnego Spider-Mana był niespodziewanym ruchem, który mało kto mógł przewidzieć. W piątym tomie Amazing Spider-Mana do 75 numeru nie były one obecne, a z Benem Reillym nie miały wiele wspólnego, więc można powiedzieć, że dosłownie spadły z nieba. Aczkolwiek Ben poznał Misty, gdy oboje dołączyli do Space Friends, drużyny Iron Mana, która zadebiutowała w styczniu 2021 roku, stąd wiadomo, że ich znajomość rozpoczęła się jeszcze przed Beyond.

Tyle tytułem wyjaśnienia „kto z kim”. W tym komiksie Spider-Ben pojawia się na samym początku, ale odgrywa marginalną rolę, za to w oryginalnej scenerii symulacji komputerowej, w której walczy z Avengers będącymi skrzyżowaniem superbohaterów z postaciami z kultowych horrorów. Na ten pomysł wpadły Misty Knight i Colleen Wing, więc detektywkom nie sposób odmówić bujnej wyobraźni. Dalej to one już grają pierwsze skrzypce, udając się na misję zleconą przez złowieszczą Maxine Danger.

Misja jest już taka sobie – jakiś potwór nieznanego pochodzenia, jakieś źródło energii i jakieś naukowe komplikacje, których przyczyna tkwi w splątaniu jakichś cudacznych technologii. A w tym wszystkim powtórka z rozrywki, czyli nie do końca zrozumiały technicznie powrót do nibysymulacji Avengers Murder Mansion, aczkolwiek w krwawym wydaniu za sprawą uzbrojonych po zęby Daughters of the Dragon.

Najciekawsze w tym komiksie jest zakończenie, które płynnie łączy się z niedawnym odkryciem z 78 numeru, w którym okazało się, że duet przyjaciółek prowadzi własną grę w szpiegowskim stylu, w porozumieniu z osobą z zewnątrz Beyond Corporation (nic dziwnego, bo Maxine, z którą Misty i Colleen mają konfliktowe relacje, słusznie wzbudza podejrzenia). Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby czytelnicy mogli poznać cele tej współpracy, a także odkryć, jakie znaczenie ma przedmiot ukryty przez główne bohaterki. 3 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #78.BEY The Amazing Spider-Man #78.BEY The Amazing Spider-Man #78.BEY

The Amazing Spider-Man #78.BEY The Amazing Spider-Man #78.BEY The Amazing Spider-Man #78.BEY

The Amazing Spider-Man #78.BEY The Amazing Spider-Man #78.BEY The Amazing Spider-Man #78.BEY


Related Articles

About Author

Dawidos