komiksy: 1642 komiksy polskie: 114 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #85

The Amazing Spider-Man #85 (#886)Numer: The Amazing Spider-Man #85 (#886)
Tytuł: Beyond: Chapter Eleven
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Marzec 2022
Scenariusz: Cody Ziglar
Rysunki: Paco Medina
Tusz: Walden Wong, Wayne Faucher, Paco Medina, Andrew Hennessy, Victor Olazaba, Roberto Poggi
Kolory: Espen Grundetjern
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Arthur Adams
Asystent redaktora: Lindsey Cohick & Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Siedziba Beyond. Po uśpieniu Luisa inscenizujący ćwiczenia Doktor Octopus zabiera recepcjoniście kartę tożsamości. Eksplorując centrum R&D, znajduje dowody na to, że korporacja opracowała wiele wynalazków na podstawie jego badań z Parker Industries. W końcu natyka się na Misty Knight i Colleen Wing. Tymczasem na miejsce zmierza Spider-Man. Lecąc, rozmawia zdalnie z Marcusem o misji.

Po zamknięciu strażniczek w jednym z laboratoriów Doc Ock wjeżdża windą na wyższe piętro i rozprawia się z ochroniarzami, aby dostać się do gabinetu Maxine Danger. Dyrektorka nie wykazuje jednak strachu o własne życie i twierdzi, że złodziejem jest Otto, a nie ona. W chwili gdy Octavius przymierza się do jej zabicia, przez okno wpada Spider-Ben i pięścią posyła Octopusa na ścianę. Przybyła Dr Kafka przypomina Benowi o sesji i zostawia go, by dokończył walkę z Octaviusem.

Pojedynek Spider-Mana i Doktora Octopusa przenosi się do pomieszczenia z broniami do walki z Octaviusem. Korzystając z wynalazków korporacji (magnetyczny pistolet, dysze przędzalnicze), Reilly rozbraja przeciwnika. Otto posyła przeciwko niemu odłączone macki, które mają wybuchnąć, lecz bohater odrzuca je na bok, chwyta złoczyńcę i przez dziurę w ścianę zabiera go na dach sąsiedniego budynku. Tam pokonuje Ocka, bijąc go po twarzy, gdy ten nazywa go mięsem armatnim Beyond.

Po zakończeniu walki obity Octavius stara się przekonać Spider-Bena, że korporacja wybrała go, bo jest słaby i może trzymać go na smyczy jak pieska. Na dowód przekazuje mu skradziony dysk z danymi dotyczącymi sekretów Maxine i Beyond. Reilly nie chce mu uwierzyć, lecz Otto zapewnia, że nie kłamie. Po przejrzeniu dysku, który zawiera jego profil psychologiczny, Ben puszcza Octaviusa wolno.

Później. Ben okłamuje Maxine, że Otto uciekł, a dysk uległ zniszczeniu na skutek planu awaryjnego złoczyńcy. Reilly pyta przełożoną, dlaczego Beyond go wybrała. W odpowiedzi słyszy, że z powodu jego determinacji i silnej woli. Po wyjściu z gabinetu szefowej Ben wraca do Janine, streszcza jej przebieg misji i prosi ją o wyczyszczenie maski. Następnie udaje się do łazienki, gdzie wściekły rozbija lustro.

Recenzja

W jedenastym odcinku wydarzenia przedstawiającego powrót Bena Reilly’ego do roli pełnoprawnego Spider-Mana twórcy kontynuują opowieść o wymierzonej w Beyond ofensywie Doktora Octopusa. W związku z tym można spodziewać się kolejnej rundy w walce Doc Ocka i Spider-Bena. I to rewanżu, gdyż pierwszy pojedynek zakończył się przegraną Pająka. Poza akcją komiks przynosi też kilka odpowiedzi.

Zakończenie poprzedniego numeru sugerowało, że Otto Octavius planuje jakiś deal z Maxine Danger odnośnie do jego projektów podkradzionych przez Beyond Corporation. Tymczasem okazuje się, że za jego motywacją nie kryje się nic oryginalnego, tylko małostkowość – chce się zemścić i jest gotów ją zabić. Swoją drogą, niektóre wynalazki Beyond opracowane na bazie idei Dr Octopusa są naprawdę nieziemskie!

Co do przedstawionej w tym numerze walki superbohatera i superzłoczyńcy, ogląda się ją całkiem przyjemnie. Rozbrajającym momentem tej sekwencji jest wejście dr Kafki, która przypomina Benowi o najbliższej wizycie! Ciekawym urozmaiceniem są wynalazki zaprojektowane z myślą o zwalczaniu Octopusa, również Doc Ock wyciąga asa z rękawa. A Paco Medina solidnie to wszystko ilustruje.

Finał tej konfrontacji również nie należy do typowych. Przynosi też odpowiedź na to, co znajdowało się na skradzionym przez Octaviusa dysku, a dokładniej wskazuje jedną z takich rzeczy, lecz istotną z punktu widzenia Spider-Mana. Można się tylko dziwić naiwności Bena. Bo czy naprawdę myślał, że za jego wyborem przez Beyond nie stoją powody odmienne od tych, które mu oficjalnie podano? No właśnie.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #85 (#886) The Amazing Spider-Man #85 (#886) The Amazing Spider-Man #85 (#886)

The Amazing Spider-Man #85 (#886) The Amazing Spider-Man #85 (#886) The Amazing Spider-Man #85 (#886)


Related Articles

About Author

Dawidos