komiksy: 1909 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #84

The Amazing Spider-Man #84 (#885)Numer: The Amazing Spider-Man #84 (#885)
Tytuł: Beyond: Chapter Ten
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Marzec 2022
Scenariusz: Cody Ziglar
Rysunki: Paco Medina
Tusz: Paco Medina
Kolory: Espen Grundetjern
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Arthur Adams
Asystent redaktora: Lindsey Cohick & Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Beyond Branch #C-47. Doug Siravanta rozmawia z Keithem, kolegą z pracy, o swoim transferze tutaj w ramach degradacji za to, że bez pozwolenia wziął dla partnera nowy lek z laboratorium firmy. Nagle w centrum bazy danych zjawia się Doktor Octopus, którzy bierze personel jako zakładników.

Beyond Tower. Ben ma kolejną sesję z Dr. Ashley Kafką. Terapeutka zakłada mu obręcz, dzięki której może zobaczyć w myślach twarz wujka Bena, wymazaną w jego koszmarach. To przywraca mu motywację do działania. Dziękuje lekarce za pomoc. Pod wieczór Ben i Janine w eleganckich strojach wybierają się na randkę. Jadąc samosterującym autem, dyskutują o wspólnym życiu w programie Beyond.

Kiedy mają się pocałować, dzwoni Marcus, który informuje Bena o ataku Doktora Octopusa na placówkę Beyond i zaznacza, że Maxine życzy sobie, by Reilly zajął się tą sprawą niezwłocznie. Ben przerywa więc randkę z ukochaną, zakłada kostium i rusza na misję. Na miejsce dociera akurat w chwili, gdy Doc Ock otwiera przejście do dysku z najcenniejszymi tajemnicami korporacji.

Rozpoczyna się walka. Doug i Keith na prośbę Bena ewakuują się do pokoju bezpieczeństwa. Otto wyjaśnia Spider-Manowi, że Beyond mu coś ukradł i zbudował swoją potęgę na kłamstwie. Nagle macki Octopusa odmawiają posłuszeństwa. Okazuje się, że Pająk przypiął mu stworzony przez Beyond aparacik, który zaburza komunikację Octaviusa z ramionami. Rozbrojony Otto i tak sięga po dysk, po czym naciska przycisk uruchamiający system bezpieczeństwa. Po serii ataków Spider-Ben pada nieprzytomny.

Beyond Tower. Ben budzi się w ambulatorium, gdzie czuwa przy nim Marcus. Maxine pojawia się jako hologram, by wyrazić niezadowolenie z niepowodzenia misji. Szefowa każe im priorytetowo zająć się odszukaniem Ocka i odzyskaniem nośnika. Ben pyta, co znajduje się na dysku. Maxine, nie zdradzając szczegółów, odpowiada, że poufne informacje, które mogłyby wykończyć ich firmę. Tymczasem w siedzibie Beyond po drugiej stronie miasta zjawia się Doktor Octopus, by spotkać się z Maxine Danger.

Recenzja

10 rozdział Beyond – kolejnego w dziejach Marvela wydarzenia wprowadzającego zastępstwo Petera Parkera przez Bena Reilly’ego w roli Spider-Mana – kontynuuje jeden z kluczowych wątków poruszonych w The Amazing Spider-Man #80.BEY, drugim z bonusowych numerów tego eventu. Jest nim konflikt Doktora Octopusa z Beyond, który nieuchronnie prowadzi do starcia Doc Ocka z pracującym dla korporacji Spider-Manem. Owa konfrontacja stanowi właśnie atrakcję tego numeru.

Komiks zaczyna się i straszno, i śmieszno, bo z jednej strony trudno dworować sobie z tego, że Doktor Octopus bierze kilku pracowników Beyond jako zakładników, z drugiej jak tu nie zaśmiać się z odkrycia, że jednym z tych nieszczęśników jest Doug, znajomy Spider-Mana, który niedawno miał pecha zetknąć się z innym klasycznym superzłoczyńcą – Kravenem Łowcą. To szczegół, ale warty odnotowania.

Początkowe strony tego komiksu nastrajają optymistycznie – po inspirującej sesji terapeutycznej Spider-Bena u doktor Kafki główny bohater wybiera się na romantyczny wieczór z Janine. Ich rozmowa o blaskach i cieniach życia w programie Beyond to kolejny dowód na to, że tworzą oni dobraną parę, której relację śledzi się z przyjemnością i szczerze jej kibicuje. Choć zapewne Marvel wcześniej czy później coś namiesza w ich związku, to na razie podczas lektury można cieszyć się szczęściem zakochanych.

W tym numerze miłość to jednak wątek zupełnie poboczny, bo głównym jest atak Doktora Octopusa na placówkę Beyond i jego pojedynek ze Spider-Benem. Dużo dobrego robią tu wyraziste rysunki Paco Medina. Poza tym Doc Ock pokazuje na co go stać, a gdy zostaje niby pokonany, wciąż nie składa broni. Aczkolwiek pomysł z atakiem systemu bezpieczeństwa na Pająka wydaje się niezbyt przemyślany, bo czy Beyond nie powinna zadbać o to, by jej czempion był zabezpieczony przed taką ewentualnością?

Po przeczytaniu komiksu wszyscy pewnie będą chcieli dowiedzieć, co to za tajemnice skrywa dysk, o który jest tyle zachodu, i jakie plany Octopus ma wobec Maxine Danger, dyrektor wysoko postawionej w hierarchii Beyond i przełożonej obecnego Spider-Mana. Nic, trzeba czytać dalej. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #84 (#885) The Amazing Spider-Man #84 (#885) The Amazing Spider-Man #84 (#885)

The Amazing Spider-Man #84 (#885) The Amazing Spider-Man #84 (#885) The Amazing Spider-Man #84 (#885)


Related Articles

About Author

Dawidos