komiksy: 1771 komiksy polskie: 134 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #87

The Amazing Spider-Man #87 (#888)Numer: The Amazing Spider-Man #87 (#888)
Tytuł: Beyond: Chapter Thirteen
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Marzec 2022
Scenariusz: Zeb Wells
Rysunki: Carlos Gómez
Tusz: Carlos Gómez
Kolory: Bryan Valenza
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Arthur Adams
Asystent redaktora: Lindsey Cohick & Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Dzień 0. Felicia Hardy spotyka się ze Stevem Rogersem w swojej ulubionej knajpie Catwiches. Prosi go, by pomógł jej przygotować Petera Parkera do powrotu do roli superbohatera tak, by ten nie zginął.

Dzień 1. Black Cat i Kapitan Ameryka przygotowują dla Petera sprawdzian, który wykaże, czy jest gotowy wznowić działalność superbohatera. Parker prosi o swój kostium. Felicia, która dostała jego strój od Mary Jane, odmawia, przypominając, że to Ben Reilly jest teraz Spider-Manem. Tymczasem w pokoju obserwacyjnym 395 Beyond Corporation lekarka bada pamięć Reilly’ego, pokazując mu zdjęcia superłotrów, aby sprawdzić, czy po ponownej „regulacji” umysłu może już wrócić do pracy.

Dzień 2. Z torbą na głowie Parker ćwiczy pod okiem Black Cat bujanie się na sieciach po mieście.

Dzień 3. Peter przyspiesza w przemieszczaniu się po mieście, lecz uderza o stolik w restauracji.

Dzień 4. W ramach testu z szybkości Peter goni Felicię. W budowanym wieżowcu Beyond trenerka zarządza przerwę i wręcza Parkerowi wodę, jaką Kapitan Ameryka spakował do jej plecaka. Hardy stwierdza, że Peter ledwo ją dogonił, a przecież ma supermoce, których ona nie ma. Parker przypomina o jej mocy przynoszenia innym „pecha” i zwraca uwagę, że zaczęła nazywać go Spider-Manem.

W pokoju obserwacyjnym 816 Beyond Corporation dyrektor Maxine Danger przesłuchuje dr Ashley Kafkę na okoliczność jej zdrady. Lekarka domaga się uwolnienia. Maxine przypomina jej, że prawdziwa Kafka nie żyje, a ona jest klonem, której badania krwi sfałszowano, aby inni uważali ją za oryginał. Oczekuje od niej dalszej współpracy i zapewnia, że w razie jej niesubordynacji i tak Beyond zrobi z niej użytek. W tym momencie pokazuje jej pojemnik z tajemniczą zawartością, która wywołuje u niej przerażenie.

Dzień 5. Black Cat organizuje kolejne ćwiczenie dla Petera, tym razem z umiejętności współpracy. Wraz ze swoimi wspólnikami (Bruno, Doc) odjeżdża autem ze skradzionym towarem, a Parker z torbą na głowie i Kapitan Ameryka mają ich dopaść. Tymczasem Ben przechodzi test z rozpoznawania superzłoczyńców.

Dzień 6. Na dachu Parker ćwiczy walkę wręcz z Rogersem, czemu przypatruje się z leżaka Felicia. Steve zwraca uwagę, że brakuje mu szybkości, ale jest pewny, że ją odzyska, tylko musi trenować. Zachęca go do dalszej walki. W tym czasie Reilly kończy badania, ale kiedy lekarka żegna go mottem o mocy i odpowiedzialności, ten nie rozpoznaje i nie potrafi go dokończyć. Pod wieczór Peter usiłuje powstrzymać na dachu włamywaczy, których udają Steve i Felicia, ale ponosi porażkę. Mimo to prosi o kolejną próbę.

Epilog. Po wspólnej misji z Black Cat odziana w kostium kociej włamywaczki Mary Jane wraca do swojego mieszkania, gdzie zastaje siedzącą na krześle Janine Godbe z dyskiem Beyond w ręku. Dziewczyna Bena Reilly’ego oznajmia, że muszą porozmawiać.

Recenzja

Po wywróceniu status quo Bena Reilly’ego i Janine Godbe w poprzednim odcinku Beyond trzynasty rozdział megahistorii splatającej losy dwóch Spider-Manów przenosi uwagę czytelników na postać przechodzącego rekonwalescencję Petera Parkera. Co ciekawe, nie oznacza to kolejnej akcji w szpitalnych murach. Bohater jest już bowiem na tyle zdrowy, że może wymknąć się z lecznicy i nawet podjąć trening! A o to, by wrócił do formy, postarają się zadbać… Captain America i Black Cat. Niecodzienna i poruszająca sytuacja, prawda?

Program treningowy, jaki z myślą o Peterze opracowali Steve Rogers i Felicia Hardy, scenarzysta podzielił na 6 dni. I maksymalnie go urozmaicił – są ćwiczenia z akrobacji na sieciach, szybkości, team-upu, walki wręcz czy interwencji na miejscu dokonywanego „przestępstwa”. Ta różnorodność pozwala zabłysnąć rysownikowi. Carlos Gómez oczywiście nie zawodzi, kreskując świetne sylwetki na tle imponującej scenerii miasta.

Dialogi praktykanta z mentorami wypadają naturalnie i oddają charakter postaci. Są też akcenty humorystyczne. W towarzystwie ideowych herosów, jakimi są Kapitan Ameryka i Spider-Mana, sprytna Black Cat nie omieszkuje przypomnieć kompanom o swoim statusie antybohaterki. Plus motyw, dzięki któremu ten numer przebił się w mediach, czyli chwilowy powrót… Bombastic Bag-Mana z The Amazing Spider-Man #258! Tak, ponownie czytelnicy mogą zobaczyć Petera z… torbą na głowie zamiast maski.

Koncentracja scenariusza na Parkerze i ćwiczeniach zafundowanych mu przez duet widoczny na okładce komiksu nie równa się całkowitemu odejściu fabuły od burzliwych perypetii jego klona. Nie są to pierwsze minuty po zabiegu wymazania ostatnich wspomnień. Kontynuacja wątku Bena jest nieco przesunięta w czasie, dzięki czemu można zobaczyć pierwsze oznaki tego, jak „grzebanie” mu w głowie wpłynęło na jego pamięć. Wygląda na to, że ostał się w nim zawodowy superbohater, lecz nie wychowanek nauk wujka Bena!

Kolejny wątek poboczny dotyczy dr Ashley Kafki, która wydaje się, że również przekroczyła Rubikon w relacjach z Beyond. W scenie jej rozmowy z Maxine Danger wraca temat intrygującego pojemnika z tajemniczą zawartością, który po raz pierwszy pojawił się w The Amazing Spider-Man #81. Co to jest? Oto pytanie za 100 punktów. Zamieszczony na końcu komiksu epilog podejmuje zaś wątek wykradzionego Beyond dysku. Team-up Mary Jane i Janine – dziewczyn Spider-Manów? Sounds fun! 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #87 (#888) The Amazing Spider-Man #87 (#888) The Amazing Spider-Man #87 (#888)

The Amazing Spider-Man #87 (#888) The Amazing Spider-Man #87 (#888) The Amazing Spider-Man #87 (#888)

The Amazing Spider-Man #87 (#888) The Amazing Spider-Man #87 (#888) The Amazing Spider-Man #87 (#888)


Related Articles

About Author

Dawidos