komiksy: 1909 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #88

The Amazing Spider-Man #88 (#889)Numer: The Amazing Spider-Man #88 (#889)
Tytuł: Beyond: Chapter Fourteen
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Kwiecień 2022
Scenariusz: Zeb Wells
Rysunki: Michael Dowling
Tusz: Michael Dowling
Kolory: Bryan Valenza
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Arthur Adams
Asystent redaktora: Lindsey Cohick & Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Ranek. O 08:30 Maxine Danger informuje Bena Reilly’ego, że Janine z nieznanych powodów odeszła, i obiecuje mu, że ją znajdą. O 08:45 przesłuchuje Marcusa Momplaisira, którego Janine wzięła za zakładnika, zanim uciekła z dyskiem pełnym sekretów Beyond. O 09:00 rozmawia z zarządem zaniepokojonym kradzieżą dysku i zapowiada uruchomienie Protokołu Halifax, by rozwiązać zaistniały problem. O 10:00 spotyka się z naukowcami pracującymi przy Halifax Protocol – kreacji superłotra przez kontakt z grzechami Normana Osborna. O 11:30 przygląda się zmutowanej kobiecie, którą chrzci mianem Queen Goblin.

Po lunchu o 12:00 Maxine wraca do zamkniętego w pokoju przesłuchań Marcusa, przy którym nie kryje radości, że ucieczka Janine dała jej pretekst do inicjacji projektu, nad którym pracowała od miesięcy. Informuje go, że namierzyli już dziewczynę Bena. W tym czasie Mary Jane Watson przyprowadza Janine Godbe do Glorii Grant w Daily Bugle, a Ben przechodzi odprawę i rusza na misję odnalezienia ukochanej.

Beyond. Marcus, słysząc o ukradzionym dysku Beyond i wizycie Janine w Daily Bugle, pyta Maxine, czy robią coś nieetycznego. Szefowa opowiada mu o Jasonie Halifaxie, prezesie przedsiębiorstwa naftowego, którego wielka rezydencja w Broxton w Oklahomie, w której znaleziono ciała, została zniszczona w wyniku potyczek metaludzi podczas inwazji Osborna na Asgard, co sprawiło, że o sprawie zwłok w posiadłości wszyscy zapomnieli. Przypomina, że Beyond zarabia na chęci klientów, by rzeczy znikały i nikt o nie nie pytał. Marcus stwierdza, że do takich akcji potrzebuje nie tylko superbohaterów, ale także superłotrów.

W laboratorium Beyond naukowcy kończą programowanie Queen Goblin. Ta wchodzi na szybowiec i uzbrojona w płonącą buławę wyrusza na zleconą misję. Kiedy Mary Jane i Janine dyskutują w redakcji Daily Bugle o sprawie dysku, jaki chcą przekazać Glorii do śledztwa, i swoich związkach uczuciowych, wysłanniczka Beyond przypuszcza atak na piętro, gdzie się znajdują. Jej celem jest dysk. Maxine kończy rozmowę z Marcusem i pozostawia go w zamknięciu. Każe swoim ludziom wysłać Spider-Mana do DB.

Daily Bugle. Queen Goblin, z której opowieści o skamlących pacjentach skrzywdzonych w dzieciństwie wynika, że jest nią dr Ashley Kafka, stara się zastraszyć MJ i Janine. Ta druga rzuca się po leżący na podłodze dysk. Kiedy napastniczka zamierza ją roztrzaskać berłem, powstrzymuje ją Spider-Ben i rozpoczyna z nią walkę na pięści. Kontrolowana przez Maxine i naukowców Queen Goblin atakuje go dronami z podzielonej lotni, a następnie rusza za Janine z dyskiem. Ben chwyta ukochaną siecią, przez co ta gubi dysk, który Kafka następnie miażdży butem. Reilly ciska w nią biurkiem i zabiera Janine z budynku, wykazując się obojętnością na to, że zostawia Mary Jane na pastwę Queen Goblin.

Recenzja

Czternasta część Beyond przynosi pierwszy występ nowej przeciwniczki Spider-Mana (na ten moment Bena Reilly’ego), o której debiucie trąbiły media komiksowe, publikując komunikaty prasowe i promocyjne grafiki podesłane przez Marvela. W końcu powiększenie rodziny szalonych Goblinów to nie lada wydarzenie w uniwersum Spider-Mana i dlatego rozgłos wokół Queen Goblin, bo niej mowa, nie budzi akurat zdziwienia. Najważniejsze pytanie brzmi jednak – czy jest to postać udana? A i owszem. Ma swoje przymioty.

Przypatrzmy się po kolei atrybutom Queen Goblin. Wygląd – czerwona skóra (żeński Red Goblin) w złoto-czarnej zbroi tworzy wystrzałowe połączenie. Broń – sztywne berło zakończone z obu stron płonącymi głowami w kształcie dyni, z możliwością przemiany w elastyczną broń obuchową miażdżącą, prezentuje się i groźnie i efektownie. Pojazd – czerwono-czarny szybowiec z funkcją podziału na dwa niezależne drony też jest cool. Geneza – mieszanka magii i nauki i to bez… serum Goblina! Tożsamość – żaden Osborn!

Podsumowując, Queen Goblin to nieszablonowa przedstawicielka Goblinów, z powodu nie tylko designu, ale także pochodzenia. Co ciekawe, nie jest ona jak Menace, której prawdziwa tożsamość przez długi czas pozostawała tajemnicą. Numer z jej debiutem w zasadzie potwierdza, kto nią jest, zresztą na podstawie jej własnych słów oraz tropów z poprzedniego numeru. Co najwyżej dobrze byłoby postawić kropkę nad „i”, aby nie było cienia wątpliwości. Zobaczymy, co superłotrzyca pokaże jeszcze w kolejnych dwóch numerach.

Komiks, poza gwiazdą w osobie Queen Goblin i wyjaśnieniem, czym był tajemniczy pojemnik w dyspozycji Maxine Danger, zawiera też inne wątki, które popycha w interesującym kierunku. Po pierwsze, oferuje team-up partnerek Spider-Manów (Janine Godbe & Mary Jane Watson) i przenosi centrum wydarzeń (walki o dysk) do Daily Bugle. Po drugie, expressis verbis wykłada politykę Beyond, odwołując się do… nieznanej afery z odległych czasów crossoveru Siege! Po trzecie, ujawnia skalę ograbienia Spider-Bena z moralności.

Zakończenie komiksu jest dosyć nietypowe. Choć finałowa walka (w końcu pierwsze starcie Spider-Mana i Queen Goblin) mogłaby być bardziej widowiskowa, to zaprezentowany na dwóch ostatnich stronach cliffhanger należy do naprawdę osobliwych. Bo jeśli przedłużenie zagrożenia ze strony superłotra dla osób z otoczenia superbohatera wynika z… obojętności tegoż obrońcy, to wiedz, że coś się dzieje! 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #88 (#889) The Amazing Spider-Man #88 (#889) The Amazing Spider-Man #88 (#889)

The Amazing Spider-Man #88 (#889) The Amazing Spider-Man #88 (#889) The Amazing Spider-Man #88 (#889)

The Amazing Spider-Man #88 (#889) The Amazing Spider-Man #88 (#889) The Amazing Spider-Man #88 (#889)

The Amazing Spider-Man #88 (#889) The Amazing Spider-Man #88 (#889) The Amazing Spider-Man #88 (#889)


Related Articles

About Author

Dawidos