komiksy: 1908 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #89

The Amazing Spider-Man #89 (#890)Numer: The Amazing Spider-Man #89 (#890)
Tytuł: Beyond: Chapter Fifteen
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Kwiecień 2022
Scenariusz: Patrick Gleason
Rysunki: Mark Bagley
Tusz: Andrew Hennessy & John Dell
Kolory: Bryan Valenza
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Arthur Adams
Asystent redaktora: Lindsey Cohick & Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Wcześniej. Beyond Manhattan Facility. Maxine Danger przygląda się przez szybę, jak naukowcy wstrzykują Ashley Kafcę preparat z grzechami Green Goblina. Kobieta mutuje w Queen Goblin, po czym zabija naukowców, zabiera zbroję oraz wyposażenie i wylatuje z Beyond Tower ku zachwytowi Maxine.

McCarthy Medical Center. Lois zabiera Petera do jego łóżka, chwaląc jego postępy w odzyskiwaniu formy. Po wyjściu pielęgniarki Parker, który po kryjomu trenuje z Kapitanem Ameryką i Black Cat, zaczyna wspinać się po ścianie, gdy nagle do pokoju wchodzi Black Cat. Kiedy rozmawiają o treningu, który odbędzie się dziś bez Capa, telewizor nadaje wiadomości z ataku nowej Goblin na Daily Bugle. Peter zamierza ruszyć do akcji. Felicia odradza mu ten pomysł, a gdy ten się upiera, pęta go siecią w łóżku i wyskakuje przez okno.

Daily Bugle. Siejąca zniszczenie Queen Goblin wyrzuca ludzi z budynku. Chwyta trzymającą się kawałka ściany Mary Jane, chcąc poddać ją swojemu Spojrzeniu Goblina. Jej uwagę zwraca wołający o pomoc niejaki Walter James Wilcox. Kafka zabija maczugą zwisającego z gzymsu mężczyznę. W odpowiedzi MJ uderza ją w twarz. Kiedy zabójczyni chce się odegrać, zjawia się Black Cat i kopniakiem strąca ją z lotni.

Felicia zabiera MJ do budynku. Watson opowiada jej, co wydarzyło się przed atakiem na redakcję, w tym o dziwnym zachowaniu Bena, który zostawił ją na pastwę Queen Goblin. Hardy prosi MJ o ewakuację ludzi i rusza zająć się napastniczką. Kafka uderza ją kulą w twarz, chwyta za szyję i wypróbowuje na niej swój wzrok. Po zajrzeniu w umysł Hardy wyciąga na wierzch wszystkie jej porażki, by uświadomić kobiecie, że jest nic niewart. Pogrążona w transie Felicia za namową Kafki zeskakuje z lotni, aby odebrać sobie życie.

Spadającą Black Cat łapie siecią stojący na dachu… Peter wyposażony w wyrzutnie, jakie Felicia zostawiła na szafce w jego pokoju w szpitalu. MJ dołącza do dwójki. Z plecaka Felicii wyciąga kostium Spider-Mana i obie kobiety dają Peterowi błogosławieństwo na jego założenie. Cat ma jednak wątpliwości, czy Pająk jest gotów zmierzyć się z Queen Goblin. Ten obiecuje, że zajmie się oprawczynią, a potem odnajdzie Bena. Wspinając się po ścianie, zapewnia o swojej kondycji, bo przecież dał radę uwolnić się z sieci.

5 minut wcześniej. Peter szamocze się w łóżku, nie mogąc wyrwać się z pajęczych więzów. Kiedy media donoszą o walce Black Cat i Queen Goblin, do jego pokoju wchodzi Janine Godbe, którą skierował tu Ben. Dziewczyna Reilly’ego oświadcza, że potrzebują jego pomocy niezależnie od tego, czy jest gotowy, czy też nie, i rozcina nożem krępującą go sieć. Okazuje się zatem, że ktoś inny uwolnił Petera, a nie on sam.

Recenzja

Piętnasty rozdział wydarzenia osnutego wokół korporacji Beyond, a zarazem drugą część debiutu nowej Goblin, czyta się z prawdziwą przyjemnością. Komiks zaspokaja po równo oczekiwania różnych grup czytelników. Fanom śledzącym uważnie rozwój fabuły dostarcza potwierdzenia tożsamości Queen Goblin. Miłośnikom zwrotów akcji zapewnia niezłe widowisko ze starannie rozpisanymi dla kluczowych postaci rolami. Natomiast koneserom naprawdę dobrych rysunków serwuje powrót legendy – Marka Bagleya!

Poprzedni numer zakończył się szokującym wydarzeniem, jakim było pozostawienie Mary Jane Watson na pastwę Queen Goblin przez Spider-Bena. Jego kontynuacja nie zaczyna się od rozwiązania tegoż cliffhangera. Komiks najpierw odsłania genezę głównej antagonistki, a następnie pokazuje, co słychać u hospitalizowanego Petera Parkera, który nieoczekiwanie przejmuje stery w tej historii w zastępstwie nieobecnego tu Bena Reilly’ego. Dopiero trzeci w kolejności jest dalszy ciąg akcji z Queen Goblin i MJ.

Rozróba przy budynku Daily Bugle to najmocniejszy punkt tego komiksu. Twórcy nie szczędzą czytelnikom brutalnych widoków – Queen Goblin zrzuca przypadkowych nieszczęśników z dużej wysokości, a Mary Jane trzyma się kurczowo, czego popadnie, aby nie podzielić ich marnego losu, aż w końcu wpada w ręce sprawczyni tego zamieszania. Kiedy, mimo niekwestionowanej odwagi, wydaje się, że jej żywot zaraz dobiegnie końca, na ratunek przychodzi jej Black Cat, która stawia czoła Queen Goblin (okładka nie blefuje!).

Starcie dwóch kobiet w kostiumach autorzy wykorzystują, aby zaprezentować kolejną moc debiutującej superłotrzycy. Spojrzenie Goblina to ciekawa wariacja Pokutnego Wzroku Ghost Ridera. Zamiast grzechów wyciąga z duszy czy umysłu wszelkie kompleksy i porażki delikwenta/ki, aby nabrał on/ona poczucia beznadziejności swojego istnienia. Stąd już tylko krok do próby samobójczej, czego stajemy się świadkami w bardzo poruszającej scenie zwieńczonej klasyczną interwencją niespodziewanego bohatera.

Komiksowi, który czyta się szybko i z wypiekami na twarzy, wybitnie pomagają rysunki, które wykonał Mark Bagley, artysta zajmujący szczególne miejsce w sercach fanów Spider-Mana. Jest w tym numerze kilka momentów, których epickość podkręcają właśnie prace tego rysownika – wylot Queen Goblin z siedziby Beyond, Mary Jane, a następnie Black Cat w uchwycie nowej Goblin, przegląd porażek w umyśle Felicii Hardy, wejście Petera Parkera i oczywiście powrót Spider-Mana ze wspinaczką po ścianie. 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #89 (#890) The Amazing Spider-Man #89 (#890) The Amazing Spider-Man #89 (#890)

The Amazing Spider-Man #89 (#890) The Amazing Spider-Man #89 (#890) The Amazing Spider-Man #89 (#890)


Related Articles

About Author

Dawidos