komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #59

The Amazing Spider-Man #59 (#860)Numer: The Amazing Spider-Man #59 (#860)
Tytuł: Negative Space, Part Two
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Kwiecień 2021
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Marcelo Ferreira
Tusz: Wayne Faucher
Kolory: Morry Hollowell & Andrew Crossley
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

W schronisku Martin Li opowiada May Parker o swojej przeszłości handlarza ludźmi, śmierci prawdziwego Li i duchu Mr. Negative’a, który chce do niego wrócić. Tymczasem w mieszkaniu synowej Norman Osborn namawia przez drzwi Liz Allan, by wraz z synem odwiedziła pojmanego Harry’ego.

F.E.A.S.T. Po wysłuchaniu opowieści uciekiniera May otwiera właz do podziemnych tuneli, aby mogli uciec z zaatakowanego przez Inner Demons schroniska. Podczas gdy ochraniający ich Spider-Man walczy zawzięcie z samoregenerującymi się wojownikami Mr. Negative’a, Osborn zaprowadza synową i wnuka do zamkniętego w klatce Kindreda w Instytucie Ravencroft.

W końcu walka w F.E.A.S.T. dobiega końca, gdy jeden z zamaskowanych członków gangu zauważa wychodzącą z włazu May i bierze ją za zakładniczkę. Gdy przestępca grozi Spider-Manowi, że ją zabije, interweniuje Li. Martin zgadza się pójść dobrowolnie, aby uratować May i zakończyć bitwę. Dziękując jej za wszystko, wychodzi na zewnątrz schroniska, aby połączyć się z demonem Mr. Negative’a.

Po transformacji Li w Mr. Negative’a schronisko nachodzi Wilson Fisk z oddziałem SWAT. Funkcjonariusze aresztują cały gang. Spider-Man podejrzewa burmistrza o niecne plany, ale nic nie może zrobić. Po odjeździe służb superbohater żegna się z May i znika, by jako Peter wrócić i uczulić ciotkę na podobne sytuacje w przyszłości. Kobieta zamierza mimo wszystko dalej pomagać ludziom i ufać im.

Ravencroft. Liz rozpacza nad stanem zmienionego w demona Harry’ego. Targany emocjami Normie ucieka na dach. Norman rusza za chłopcem, aby porozmawiać z nim jak dziadek z wnukiem. Podczas pogawędki wręcza mu zdjęcie z sobą i małym Harrym na Coney Island. Pada pomysł, by wybrali się wspólnie do jednego z tamtejszych parków rozrywki. Kiedy wracają do budynku, obserwuje ich Spider-Man.

Ratusz. Mr. Negative i Fisk dobijają targu. Gangster przekazuje burmistrzowi Tabliczkę Śmierci i Entropii w zamian za “zwrot” terytorium w Chinatown i Lower East Side. Fisk składa mu kolejną propozycję – jeszcze większe wpływy pod warunkiem, że wykradnie Tabliczkę Życia i Przeznaczenia (ukrytą przez Spider-Mana i Boomeranga), która połączona z siostrzaną tabliczką pozwoli Kingpinowi wskrzesić ukochaną osobę. O tę nagrodę Negative będzie musiał jednak rywalizować z takimi gangsterami jak Owl, Hammerhead, Crime-Master, Silvermane, Madame Masque, Tombstone, Diamondback i Black Mariah.

Recenzja

Powrót klasycznego BND-owego superzłoczyńcy, dramat rodziny Osbornów i zapowiedź bezpardonowego wyścigu po bezcenny artefakt o wielkiej mocy. Tak można streścić drugi rozdział pierwszej w uniwersum Spider-Mana opowieści rozgrywającej się po schwytaniu Kindreda. Komiks czyta się lekko i bez zbędnych dłużyzn, jednak bez takiego zainteresowania, jak przy pierwszej części, bo tylko przywraca status quo ante.

Co się tyczy wątku Mister Negative’a, wszystko rozegrało się według przewidzianego scenariusza, choć chyba lepiej byłoby, żeby “rozwód” pozostał w mocy albo demon wstąpił w kogoś innego. Byłaby chociaż jakaś zmiana. Na taki pomysł zabrakło jednak wyobraźni, a może i miejsca, więc postać ta wraca na dawne tory. Przynajmniej walka Spider-Mana z wojownikami Inner Demons była atrakcyjnym widowiskiem.

W sprawie Kindreda komiks nie przynosi żadnych nowych tropów, natomiast niewątpliwie dobrze się stało, że rodzina Harry’ego została wtajemniczona w jego ostatnie “ekscesy”. Otwiera się bowiem pole do wyjaśnienia zagadki, jak dobry Harry i zły Kindred mogli w ostatnich czasach koegzystować. Trudno powiedzieć, kiedy przyjdą konkretne odpowiedzi – czy będą stopniowo dawkowane w kolejnych numerach, czy też może wątek ten zostanie na razie odłożony na półkę? Druga opcja jest bardziej prawdopodobna.

Kontynuując temat Osbornów, warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestie osobistych relacji. Na początku recenzji była mowa, że komiks przywraca “dawniejszy stan rzeczy”. To prawda, ale jeśli szukać dowodu podważającego tę tezę, to właśnie na przykładzie tej rodziny. Pragnący odkupić grzechy Norman Osborn, który zamiast robić z wnuka kolejnego Goblina, chce być dla niego po prostu fajnym dziadkiem? Tego jeszcze nie było i byłoby ciekawie, gdyby scenarzysta co jakiś czas rzucił okiem na dobre oblicze Osborna.

W najbliższym czasie na pewno można spodziewać się po komiksach ze Spider-Manem scen rodem z gangsterskich produkcji. Pod patronatem Kingpina szykuje się bowiem rozgrywka o to, kto pierwszy zdobędzie dla niego poszukiwany od dawna skarb. I Mr. Negative będzie miał w tym swój niemały udział, co stanowi merytoryczne uzasadnienie dla jego powrotu. W przyszłym numerze nastąpi jednak “przerwa” od tych klimatów, ponieważ ma być on dedykowany związkowi Spider-Mana i Mary Jane. 3,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860)

The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860)

The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860)

The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860)

The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860) The Amazing Spider-Man #59 (#860)


Related Articles

About Author

Dawidos