komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #62

The Amazing Spider-Man #62 (#863)Numer: The Amazing Spider-Man #62 (#863)
Tytuł: Wag the Gog
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Maj 2021
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Patrick Gleason
Tusz: Patrick Gleason
Kolory: Edgar Delgado
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Patrick Gleason
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Park. Wysłani przez Kingpina najemnicy usiłują aresztować Boomeranga, któremu towarzyszy jego pupil. Na rozkaz burmistrza Bullseye strzela ze snajperki z dachu w obrożę inhibicyjną Goga, przez co stworek rozrasta się do gigantycznych rozmiarów. Na miejsce dociera Spider-Man, który zabiera urządzenie i rusza za robiącym rozróbę kosmitą. Po kalibracji obroży zarzuca ją na szyję wspinającego się po wieżowcu Goga i zmniejsza pupila. Spadającego stworka łapie w locie i zalicza twarde lądowanie na dachu auta.

Restauracja. Podczas lunchu Robbie rozmawia z synem o jego związkach uczuciowych i ostatniej tajemniczej dziewczynie, która ma charakterek. Ojciec radzi Randy’emu, by dał szansę tej relacji. Dyskusję przerywa Jonah Jameson, który składa starszemu Robertsonowi propozycję zamieszczenia wyskakujących reklam Threat & Menaces na stronach “The Daily Bugle”. Joe odmawia, wywołując wściekłość JJJ, który oskarża przyjaciela o poczucie wyższości i zazdrość, po czym oburzony wychodzi z restauracji.

Mieszkanie MJ. Spider-Man i Boomerang oddają malutkiego Goga pod opiekę Mary Jane, aby przez tydzień mogli załatwić sprawę z Fiskiem, nie martwiąc się o życie zwierzaka. Na dachu przejęty losem stworka Boomerang pragnie zemsty i odlatuje, chcąc wyrównać rachunki z Kingpinem. Tymczasem przemawiający do Kindreda w Instytucie Ravencroft burmistrz szczyci się, że już wkrótce zdobędzie obie Tabliczki i spełni swoje pragnienie bez pomocy demona, który nim wcześniej wzgardził.

Ulica. Tombstone wsiada do limuzyny i każe Jamesowi, swojemu szoferowi, zawieźć się pod adres, pod którym mieszkają Fred Myers, Peter Parker i Randy Robertson. Ponieważ Fisk zabronił nękać Parkera, gangster zamierza uderzyć w Myersa, krzywdząc jego drugiego współlokatora – syna swojego wroga. W tym czasie Gloria Grant przekazuje w redakcji Robbiemu wyniki śledztwa w sprawie Beetle i wręcza mu folder z wywołanymi z kamer zdjęciami, na których widać córkę Tombstone’a w towarzystwie chłopaka.

Po dotarciu na miejsce Tombstone postanawia skorzystać ze schodów pożarowych, aby wejść na dach i dostać się do mieszkania Myersa przez świetlik. Lincoln zamierza uprowadzić Randy’ego, aby schwytać Boomeranga, a gdy tego dokona, planuje zabić zakładnika, aby zemścić się na Robertsonie. Kiedy jest już u szczytu drabiny, staje jak wryty. Podobnej reakcji doświadcza patrzący na fotografie Robbie w redakcji. Na dachu całują się ze sobą Randy i Beetle. Okazuje się, że syn Robertsona i córka Tombstone’a są parą.

Recenzja

Drugi rozdział komiksu o krucjacie Kingpina w walce o swoje najskrytsze pragnienie splata główny wątek (polowanie Fiska na Spider-Mana i Boomeranga, posiadaczy Tabliczki Życia i Czasu) z wątkiem pobocznym dotyczącym jednej z drugoplanowych postaci w obsadzie tytułowego superbohatera. Ta pierwsza część składowa fabuły za bardzo nie posuwa się do przodu (ale spokojnie, przed nami jeszcze trzy części i przygotowany osobno finał), za to ta druga zapowiada komiksowy melodramat w szekspirowskim stylu.

W tym numerze zaplanowany przez Kingpina zamach na Goga nabiera sensu, bo okazuje się, że miał sprowokować Boomeranga do pochopnej reakcji i tak się stało. Czyli był to środek do osiągnięcia konkretnego celu, a nie zemsta dla samej zemsty, w jakiej lubują się psychopatyczni złoczyńcy. Natomiast scena poskromienia Goga przez Pająka została potraktowana po macoszemu. Spider-Man, ot tak, zarzuca gigantyczną obrożę, jakby była ona piórkiem, na szyję wspinającego się Goga i po kłopocie.

Cudnie, że scenarzysta znalazł w tej opowieści miejsce dla Mary Jane. Chyba dotąd nie miała ona sposobności opiekować się zwierzakiem pozaziemskiego pochodzenia. Dla rozładowania napięcia głównej akcji byłoby zabawnie w kolejnych częściach historii zajrzeć do mieszkania MJ i zobaczyć, jak jej idzie opieka nad nietypowym pupilem. Z pobocznych postaci są też Jameson, który ostro starł się z Robertsonem. Nie zapomniano także o epizodycznym występie Kindreda, który cały czas jest więziony w Ravencroft.

Ciekawie zapowiadającym się wątkiem jest miłość Randy’ego Robertsona i Janice Lincoln (Beetle), których rodziny są dla siebie odwiecznymi wrogami – konflikt ojca chłopaka i ojca dziewczyny ciągnie się od lat i jest doskonale znany stałym czytelnikom. Ewidentnie autor inspiruje się motywem “Romea i Julii”, nieśmiertelnego dramatu Szekspira, opowiadającego o tragicznej miłości kochanków ze zwaśnionych rodzin. Zakończenie komiksu w tych właśnie klimatach wyszło zgrabnie i humorystycznie. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #62 (#863) The Amazing Spider-Man #62 (#863) The Amazing Spider-Man #62 (#863)

The Amazing Spider-Man #62 (#863) The Amazing Spider-Man #62 (#863) The Amazing Spider-Man #62 (#863)

The Amazing Spider-Man #62 (#863) The Amazing Spider-Man #62 (#863) The Amazing Spider-Man #62 (#863)

The Amazing Spider-Man #62 (#863) The Amazing Spider-Man #62 (#863) The Amazing Spider-Man #62 (#863)


Related Articles

About Author

Dawidos