komiksy: 1436 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #63

The Amazing Spider-Man #63 (#864)Numer: The Amazing Spider-Man #63 (#864)
Tytuł: King’s Ransom, Part One
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Czerwiec 2021
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Federico Vicentini
Tusz: Federico Vicentini
Kolory: Alex Sinclair
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Ravencroft. Norman Osborn pokazuje milczącemu Kindredowi ich wspólne zdjęcie, chcąc, by Harry się przed nim wreszcie otworzył. Nie wie, że obserwuje ich Wilson Fisk, który włamał się do systemu monitoringu szpitala. Burmistrzowi towarzyszy Baron Mordo, który w zamian za Tabliczkę Śmierci i Entropii zgadza się przymusić uwięzionego w instytucie demona do spełnienia życzenia Kingpina.

Nowy York. Spider-Man i Boomerang, zbierając fragmenty Tabliczki Linii Życia, wpadają w sam środek wojny gangów Hammerheada i Owla, którzy rywalizują ze sobą o to, kto dostarczy artefakt Kingpinowi. Tymczasem Tombstone, na widok córki całującej się z synem Robertsona, rezygnuje z porwania go. W redakcji “Daily Bugle” ojciec Randy’ego w reakcji na zdjęcia pary prosi Glorię o dyskrecję i wychodzi.

Po ucieczce Boomeranga z fragmentem Tabliczki i uwięzieniu walczących gangów w pajęczynie Spider-Man spotyka się z fanami, którzy śledzili jego poczynania w internecie. Do superbohatera dołącza uradowany Jonah Jameson z portalu Threats and Menaces, który transmitował walkę. Dzięki występom w sieci Pająk wyjawia prawdę o planach Fiska, sprawiając, że wskaźnik poparcia dla burmistrza zaczyna spadać.

Robbie Roberton przychodzi do mieszkania Randy’ego. Pokazując mu zdjęcie jego pocałunku z Janice Lincoln/Beetle, każe synowi zerwać z córką Tombstone’a. Chłopak stara się bezskutecznie przekonać ojca, że dziewczyna jest na drodze ku resocjalizacji. Tymczasem w swojej rezydencji Tombstone, demolując własny gabinet, zabrania córce spotykać się z synem Robertsona. Janice buntuje się i ucieka z domu.

Później. Randy spotyka się z Peterem w barze, a Janice z przyjaciółkami z gangu Syndicate (Francine Frye, Lorina Dodson, Trapstr, Carolyn Trainer) w restauracji. Oboje chcą poradzić się w sercowych sprawach. Od Parkera syn Robertsona słyszy, że musi wyraźnie postawić granice w działalności przestępczej Beetle. Od swoich wspólniczek córka Lincolna dostaje zaś radę, by nie pozwoliła chłopakowi zmieniać siebie na siłę.

Pod wieczór kochankowie opowiadają sobie w łóżku o reakcjach ojców. Romantyczna atmosfera pryska, gdy Randy wspomina o resocjalizacji Janice. Ta oznajmia, że źle odebrał jej słowa i zaczyna zbierać się do wyjścia. Podczas narastającej sprzeczki mieszkanie odwiedzają Crime Master i Madame Masque ze swoimi ludźmi. Beetle staje w obronie Randy’ego i rzuca się na Mastera, ale nokautuje ją Masque, której jest fanką.

Kiedy napastnicy szykują się do uprowadzenia dwójki, Peter i Fred wracają do domu po naradzie w sprawie Tabliczki Życia i Czasu, której odnalezione fragmenty ukryli w magazynie Myersa w innym budynku. Uzbrojeni przestępcy na usługach Crime Mastera i Madame Masque otwierają ogień z broni laserowej w stronę nowo przybyłych lokatorów, doprowadzając do eksplozji w kamienicy.

Recenzja

Po dwuczęściowym wprowadzeniu z debiutem Spider-Mana w nowym kostiumie rozpoczyna się formalnie, o czym informuje tytuł tego komiksu, historia o wojnie gangów wznieconej poszukiwaniami przez Kingpina artefaktu zwanego Tabliczką Życia i Czasu. W tle tego zaciętego konfliktu rozgrywa się melodramat o zakazanej miłości między synem Robertsona a córką Tombstone’a, a także wymierzona w demonicznego Kindreda zakulisowa intryga. Pierwszy rozdział King’s Ransom może nie szokuje, ale nieco zaskakuje.

Największe zaskoczenie ma miejsce na samym początku komiksu. Okazuje się, że Fisk zawarł układ z “dobrym znajomym” Dr Strange’a, aby ten “przycisnął” Kindreda. Pojawienia się eksperta od demonów mało kto się spodziewał, więc szykuje się interesujący rozwój wydarzeń. W planach Fiska można się jednak trochę pogubić – czy do spełnienia życzenia wystarczy mu sam Kindred, czy sama Tabliczka? A może i jedno, i drugie? Jest jeszcze druga Tabliczka, którą zamierza oddać. Czyli potrzebuje tylko jednej? Zagmatwane.

Pierwsza bitwa stoczona w ramach wywołanej przez Kingpina wojny to demonstracja skuteczności nowego kombinezonu Spider-Mana oraz sensowności jego występów w sieci (może bezpośrednio przedstawiać opinii publicznej swoją wersję wydarzeń). I pod tym względem spełnia swoje zadanie. Natomiast od strony wizualnej mogłaby być nieco lepiej dopracowana – gdy rysownik na jednej stronie rozrysowuje ją na kilka kadrów, traci ona swoją przejrzystą kreskę, gdzieś gubią się szczegóły i ma się wrażenie chaosu.

Graficzne niedoskonałości gangsterskich porachunków to jednak tylko wypadek przy pracy, bo Federico Vicentini koniec końców jest utalentowanym ilustratorem. Znakomity jest jego dwustronicowy kadr przypominający najważniejsze wydarzenia z historii konfliktu Robertsona i Lincolna. A końcowa walka w mieszkaniu Petera, Freda i Randy’ego wyszła mu znacznie lepiej niż poprzednie sceny akcji.

Skoro już tym duecie mowa, to wątek ojców nieakceptujących związku swoich dzieci, jak i młodych kochanków, którzy wywodząc się z dwóch różnych światów (pracownik socjalny i superprzestępczyni), muszą pokonać dzielące ich różnice, wciąga i nieźle się czyta. Wnosi bowiem pewną świeżość w klasyczną komiksową naparzankę, prezentuje ciekawy konflikt wartości z lekkim przymrużeniem oka i przypomina, ile potencjału kryje w sobie drugoplanowa obsada uniwersum Spider-Mana. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864)

The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864)

The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864)

The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864)

The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864)

The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864) The Amazing Spider-Man #63 (#864)


Related Articles

About Author

Dawidos