komiksy: 1552 komiksy polskie: 103 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #67

The Amazing Spider-Man #67 (#868)Numer: The Amazing Spider-Man #67 (#868)
Tytuł: Chameleon Conspiracy, Part 1
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Sierpień 2021
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Marcelo Ferreira & Carlos Gomez
Tusz: Wayne Faucher & Marcelo Ferreira, Carlos Gomez
Kolory: Morry Hollowell & Andrew Crossley
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

The Hiding Place, więzienie w Symkarii. Teresa Parker ogłusza strażników i włamuje się do celi Chameleona. Więzień nie kryje zadowolenia z jej obecności. Siostra Spider-Man bez słowa oddaje w jego stronę strzał.

Coffee Bean, Nowy York. Zszokowany ciążą dawnej dziewczyny Peter gratuluje Betty, która wróciła z Europy po długim śledztwie w sprawie globalnego spisku. Dziennikarka, prosząc Parkera o jak największą dyskrecję, zdradza mu, że ojcem jej przyszłego dziecka jest Ned Leeds, który okazał się też jej informatorem. Po odnowieniu związku Betty musiała wrócić do pracy, a Ned zejść do podziemia dla własnego bezpieczeństwa. Jej mąż nie wie jeszcze o ciąży, więc ma to być dla niego niespodzianka na ich dzisiejszym spotkaniu.

Na wieść o tej historii spanikowany Peter wybiega z kawiarni, tłumacząc się obowiązkami na uczelni. Po przebraniu się w kostium wraca myślami do śmierci stworzonego przez Jackala klona Neda, który zginął w walce z Taskmasterem i Black Antem. Postanowił ukryć jego powrót, a następnie zgon przed Betty, ale nie miał pojęcia, że Leeds skontaktował się wcześniej z „żoną”. Teraz rozumie ostatnie słowa denata, który chcąc chronić Betty, próbował go przed czymś ostrzec (The Amazing Spider-Man #15).

The Hiding Place. Postrzelony w ramię Chameleon sygnalizuje Teresie, że nie przybyła tutaj, by go zabić w ramach zemsty za śmierć kochanka, ale żeby odkryć sekrety swoich rodziców. Mistrz kamuflażu przypomina, jak na zlecenie Harry’ego Osborna stworzył repliki Richarda i Mary Parkerów, by zadać bratu Teresy ból. Agentka uderza go z całej siły w twarz i znów zaczyna mierzyć do niego z pistoletu, ale niewzruszony Chameleon kontynuuje wywód, bo wie, że kobieta pragnie dowiedzieć się, czy nie jest jednym z robotów.

Empire State University. W laboratorium Peter Parker i Jamie Tolentino poddają kolejnemu testowi The Clairvoyant, wynalazek, który potrafi przewidywać przyszłość. Po nieudanej próbie Jamie, twórca urządzenia, irytuje się, że nie mogą zasilić go energią ze źródła, o którym Peter nie chciał mu powiedzieć (The Amazing Spider-Man #34). Parker zarzuca mu zaś, że wielokrotnie wykorzystywał przyrząd bez jego wiedzy. Nie chcąc się tłumaczyć, Jamie opuszcza pracownię, nie kryjąc żalu, że wciągnął Petera do tego projektu.

Po podróży autobusem i kradzieży batonika ze sklepu Jamie wraca do mieszkania w bloku położonym w ubogiej dzielnicy. Okazuje się, że mieszka z małą siostrą, Rosamie, której przekazuje czekoladowy wyrób, i chorującą na niewydolność nerek matką. Aby opłacić rachunki za jej leczenie, naukowiec musi uruchomić The Clairvoyant, bo dzięki niemu może szybko i dużo zarobić na grach hazardowych.

Po wyrzuceniu śmieci do kontenera Jamie spotyka Chance’a, który przyszedł odebrać od niego dług za numer, jaki Tolentino aka The Clairvoyant wywinął na statku-kasynie The Palace, gdzie używał swego wynalazku do wygrywania pieniędzy do czasu, aż ten przestał działać. Pracujący dla organizacji Foreignera superłotr rozkazuje inżynierowi zbudować drugi komputer do przewidywania przyszłości, bo inaczej zabije jego rodzinę. Jamie ugina się pod szantażem, ale tłumaczy, że potrzebują odpowiedniego źródła energii, a jedyne, jakie przychodzi mu do głowy, to pilnie strzeżony po ataku Lethal Legion reaktor The Catalyst.

Symkaria. Wracająca do formy Silver Sable pokonuje podczas treningu swoich sparing partnerów. Jej ukochany, Foreigner, nie kryje szczęścia z powrotu kobiety do zdrowia. Sable dziękuję mu za miłość i wsparcie, ale zwraca uwagę, że jego ostatnie inwestycje drenują skarbiec Symkarii. Kochanek zapewnia, że pożyczka była konieczna, i może być spokojna o to, że środki pieniężne z budżetu państwa nie zostaną zmarnowane. Jak twierdzi, trafiła im się bowiem życiowa szansa.

Nowy York. Peter postanawia spotkać się z Betty i wyznać jej całą prawdę o Nedzie. Po przybyciu do jej mieszkania przeprasza ją za przerwaną w kawiarni rozmowę i mówi, że muszą porozmawiać. Kobieta uważa, że powinni porozmawiać w trójkę i zaprasza gościa do środka, gdzie wita go… Ned Leeds!

The Hiding Place. Chameleon dalej dręczy Teresę myślą, że jeśli go zabije, nie dowie się, czy jest prawdziwym człowiekiem, czy tylko syntetycznym androidem. Córka Parkerów rezygnuje z zastrzelenia łotra i zabiera go pod inną celę. Chameleon twierdzi, że osoba za tymi drzwiami zna odpowiedzi na jej pytania i to właśnie z myślą o tym więźniu wypytywał jej ukochanego Davida o współrzędne więzienia. Drzwi celi otwierają się i Chameleon przedstawia agentce skazańca. To Karl Fiers/The Finisher, morderca jej rodziców!

Epilog. Doktor Octopus budzi się w celi w nieznanym miejscu. Kindred, przemawiając do niego za pośrednictwem wija w jego głowie, wyjawia mu, że obaj pragną tego samego – odkrycia prawdy. Tłumaczy, że Otto stracił niektóre wspomnienia, ponieważ zawarł pakt z diabłem (Mephisto), a on z doświadczenia wie, że takie układy dla nikogo nie kończą się dobrze. Objaśnia, że Otto nie jest jego więźniem. Po otworzeniu zdalnie drzwi zaprasza Octaviusa do jego nowej kryjówki i zawiera z nim umowę – przywróci mu pamięć w zamian za stworzenie i pokierowanie kolejnym wcieleniem Sinister Six!

Recenzja

Po numerze spinającym klamrą wątki King’s Ransom flagowa seria o Spider-Manie wkracza w kolejną fazę. Tym razem mowa o starcie Chameleon Conspiracy, trzyczęściowego komiksu z zaplanowanym na specjalne wydanie finałem. Pierwszy rozdział tej szpiegowsko-politycznej historii, której wątkiem głównym jest spisek uknuty przez Chameleona, to prawdziwa uczta dla czytelnika. Mnóstwo szokujących zwrotów akcji, niespodziewane powroty, odpowiedzi na kilka starych pytań i oczywiście zupełnie nowe zagadki.

Na fabułę składają się trzy linie narracyjne. Pierwsza dotyczy Teresy Parker, siostry Spider-Mana, która poprzez przesłuchanie Chameleona pragnie odkryć prawdę o samej sobie. Druga koncentruje się na Peterze mierzącym się z demonami przeszłości w związku z ciążą swojej bliskiej przyjaciółki. Trzecia zaś odkrywa sekrety Jamiego Tolentino, twórcy przełomowego wynalazku i współpracownika Parkera. Każda z nich wciąga, niesie dużo emocji i niespodzianek, nakręcając zainteresowanie rozwojem wypadków.

W ramach przewodniego szpiegowskiego motywu scenarzysta rozdrapuje stare rany po dawnej intrydze Harry’ego Osborna i Chameleona w sprawie rodziców Petera i Teresy. Co jednak istotne, rzuca spory cień wątpliwości na pochodzenie siostry Spider-Mana, do której gościnnej obecności czytelnicy przygód Pająka już się przyzwyczaili, akceptując ją jako członka rodziny tytułowego bohatera. Ale czy faktycznie ona do niej należy?! Jakby tego było mało, tajemnica samej śmierci Parkerów okazuje się nie do końca rozwiązana!

Co się tyczy Betty, jej ciąży i dziennikarskiego śledztwa, autor najpierw funduje przypominajkę zdarzeń, które doprowadziły do obecnej sytuacji (ta jego dbałość o ciągłość wydarzeń jest naprawdę godna podziwu – dzięki jego staraniom cały tom serii czyta się jak wielowątkową powieść z typową dla sagi akcją), a następnie miesza mocno w przeszłości drugoplanowej obsady Spider-Mana. Choć tożsamość ojca dziecka Betty zostaje podana na tacy, to widok tej postaci całej i zdrowej wywraca wiedzę o jej historii do góry nogami.

Komiks poświęca też dużo uwagi Jamiemu, koledze Petera z uczelni. Nie tylko ujawnia jego nazwisko, ale także sytuację rodzinną, a co za tym idzie, i jego motywacje. Trochę jednak trudno uwierzyć w to, że tak utalentowany naukowiec dziaduje do tego stopnia, że musi kraść ze sklepu batoniki dla młodszej siostry! Z postacią Jamiego ściśle związany jest wątek The Clairvoyant, urządzenia, które potrafi przewidywać przyszłość, a ten z kolei łączy się zgrabnie z intrygą superłotrów (Chance, Foreigner), a nawet i z samą Symkarią (Silver Sable). Trzeba oddać autorowi, że w tworzeniu wielopiętrowych układanek ma talent.

Po zapowiedzi kolejnego numeru czytelnik otrzymuje jeszcze bonus w postaci trzystronicowego epilogu. Obowiązkowo trzeba go przeczytać, bo to zajawka nadchodzącego miniwydarzenia Sinister War, a występujący w nim Doktor Octopus odbywa kolejny interesujący dialog z Kindredem, który stał się jego mocodawcą. Z tej rozmowy wynika, że demon również kiedyś zawarł pakt z diabłem i miał z tym potem kłopot, dzieli więc podobne doświadczenia co Doc Ock. Czyli kolejny trop w sprawie jego genezy.

Szkoda jedynie, że grafika komiksu budzi zastrzeżenia. Zazwyczaj, gdy nad jednym numerem pracuje dwójka rysowników, efekt bywa średni i tak jest właśnie w tym przypadku. O ile ilustracje Carlosa Gomeza to widok bardzo przyjemny dla oczu, o tyle rysunki Marcelo Ferreiry prezentują bardzo nierówny poziom. Teresa Parker i Chameleon wyglądają ok, ale już Peter, Betty czy siostra Jamiego to karykatury. Gdyby nie te wizualne bolączki, komiks byłby bliski otrzymania najwyższej noty. A tak, to „tylko” 5,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868)

The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868)

The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868)

The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868)

The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868)

The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868) The Amazing Spider-Man #67 (#868)


Related Articles

About Author

Dawidos