komiksy: 1447 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #68

The Amazing Spider-Man #68 (#869)Numer: The Amazing Spider-Man #68 (#869)
Tytuł: Chameleon Conspiracy, Part 2
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Sierpień 2021
Scenariusz: Nick Spencer & Ed Brisson
Rysunki: Marcelo Ferreira, Carlos Gomez & Ze Carlos
Tusz: Wayne Faucher, Carlos Gomez & Ze Carlos
Kolory: Morry Hollowell & Andrew Crossley, Erick Arciniega
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

The Hiding Place, więzienie w Symkarii. Teresa Parker w obecności Chameleona poznaje The Finishera, mordercę jej rodziców (The Amazing Spider-Man Annual #5). Agentka otwiera ogień do więźnia, lecz kule przez niego przechodzą. Karl Fiers twierdzi, że ma jej dużo do zaoferowania, tylko musi dla niego coś zrobić.

Nowy York, mieszkanie Betty Brant. Ned Leeds zapewnia zszokowanego jego powrotem Petera Parkera, że wszystko mu na spokojnie wyjaśni. Mężczyzna opowiada, że podczas wyprawy z Parkerem do Niemiec uknuł plan, by stać się prawdziwym Hobgoblinem, a nie być marionetką w rękach Rodericka Kingsley’a. W tym celu wybrał się potajemnie do jednej z europejskich rezydencji Normana Osborna, skąd wykradł serum Goblina. Po jego wypiciu został wkrótce zaatakowany i zamordowany przez najemników Foreignera.

Okazało się jednak, że serum Goblina, tak samo jak w przypadku Osborna, po pewnym czasie przywróciło Leedsa do życia. Zmartwychwstały Ned wydostał się z grobu i spotkał kogoś, kto udzielił mu pomocy, zaoferował schronienie oraz dał szansę pomagania innym, a także wymierzenia sprawiedliwości ludziom, którzy go zabili. Mąż Betty tłumaczy, że ze względów bezpieczeństwa nie może jednak powiedzieć, co robił w tym czasie, ani dlaczego nie mógł wcześniej wrócić.

Na pytanie Petera, dlaczego teraz wrócił, głos zabiera Betty. Kobieta tłumaczy, że zajmowała się wielkim tematem – historią prowadzonej z Rosji kampanii dezinformacyjnej, z którą powiązania miał Foreigner. Podczas śledztwa Brant otrzymała pokaźny materiał dowodowy od informatora, który się z nią skontaktował. Za zgodą redakcji wyruszyła do Europy, aby spotkać się ze swoim źródłem, którym okazał się jej rzekomo zmarły mąż. Po odnowieniu związku Betty zaszła w ciążę i teraz znów czeka ich wspólna przyszłość.

Po wysłuchaniu historii Peter życzy im szczęścia, ale pyta, jak może pomóc w całej sprawie. Para tłumaczy, że odkryła powiązania Foreignera z pracownikiem Empire State University o nazwisku Jamie Tolentino, który zbudował The Clairvoyant. Na wieść o tym Peter przeprasza małżonków i wybiega z ich mieszkania. Nie ma czasu rozmyślać o powrocie Neda, tylko od razu w kostiumie rusza na ratunek koledze z uczelni.

Empire State University. Jamie, któremu polecenia wydają zdalnie Foreigner i Chance, udaje się do laboratorium Curta Connorsa. Zmienionemu w jaszczura naukowcowi, pracującemu przy Isotope Genome Accelerator, wykrada niepostrzeżenie kartę dostępu do pomieszczenia z reaktorem The Catalyst, którego złoczyńcy potrzebują do zasilenia The Clairvoyant. Po zabraniu plakietki doktora Tolentino spotyka się w toalecie ze Slydem, superłotrem, który ma pomóc mu w kradzieży reaktora.

W tym celu Jamie wchodzi do strzeżonego laboratorium i kiedy zagaduje strażników o temperaturę w pomieszczeniu, Slyde wkrada się do środka, omija wiązki laserów systemu alarmowego, zmniejsza The Catalyst do miniaturki przy użyciu cząstek Pyma i podmienia reaktor na urządzenie wyświetlające jego hologram. Plany krzyżuje im jednak Spider-Man, który po wizycie u Connorsa wpada do laboratorium. Slyde rzuca się na niego. Chwilę później do środka wdzierają się Foreigner, Chance i armia Jack O’Lanternów.

Epilog, tropikalna wyspa. Doktor Octopus z zegarkiem w ręku czeka na pojawienie się dobrego znajomego. Za jego plecami materializuje się z piasku Sandman i dołącza do niego. Przemawiający do umysłu naukowca Kindred gratuluje mu sukcesu i twierdzi, że muszą jeszcze zwerbować czterech superłotrów.

Recenzja

Środkowy rozdział historii Chameleon Conspiracy, wbrew tytułowi, nie poświęca zbyt wiele uwagi wątkowi, w którym główną rolę odgrywa mistrzowsko posługujący się kamuflażem superzłoczyńca. Jedynie początek komiksu dotyczy Chameleona, Teresy Parker i Karla Fiersa, jednak niczego nowego nie wnosi, odkładając wyjaśnienia o przeszłości trójki zapewne na trzeci rozdział opowieści na łamach tej serii, tudzież na finał wyróżniony specjalnym wydaniem w formacie Giant-Size. Warto go jednak przeczytać z innego powodu.

Tym powodem jest retrospekcja objaśniająca powrót Neda Leedsa do świata żywych. Wydawało się, że odpowiedzi nie przyjdą tak szybko, ale scenarzysta pozytywnie zaskoczył czytelników, na dodatek odrabiając pracę domową z kanonu wydarzeń i sięgając po znane z przeszłości motywy uwiarygadniające całą historię (siatka Normana Osborna w Europie, regeneracyjne serum Green Goblina). Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to relacja samego Leedsa. Na ile jest ona prawdziwa i czy zdająca ją osoba to faktycznie TEN Leeds? Trudno orzec. Jeśli potwierdzi się w 100 procentach, to pozostaję tylko życzyć Nedowi i Betty szczęścia.

Czytelnik może roztrząsać w swojej głowie sprawę zmartwychwstania męża Betty Brant, lecz tytułowy bohater nie ma na to czasu, bo musi ruszyć na ratunek koledze z uczelni. Tylko czy on tego ratunku naprawdę potrzebuje? Od tej sceny do niemal samiutkiego końca komiksu fabuła porusza już wątek Jamiego Tolentino, przymuszonego przez Chance’a i Foreignera do kradzieży reaktora The Catalyst. Gościnnie pojawia się Lizard, a także Slyde, superłotr dawno niewidziany na stronach komiksów o Spider-Manie. Rysownik Ze Carlos na dwustronicowym kadrze świetnie zilustrował włamanie tego wygimnastykowanego złoczyńcy do laboratorium ESU.

W scenach na uczelni nie uświadczymy za dużo walk, bo gdy w końcu zjawia się Spider-Man i rzuca się na Slyde’a, komiks kończy się klasycznym cliffhangerem. Na jego podstawie można przypuszczać, że następny rozdział historii zrekompensuje nam ten deficyt scen akcji. Ale hola, hola, to jeszcze nie koniec, bo po stronie z okładką kolejnego numeru serii scenarzysta skrobnął jeszcze dwie stronki epilogu przygotowującego mentalnie do wydarzenia z Doktorem Octopusem i jego bandą superłotrów. Werbunek trwa. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869)

The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869)

The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869)

The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869)

The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869) The Amazing Spider-Man #68 (#869)


Related Articles

About Author

Dawidos