komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Tajne Wojny

Tajne WojnyNumer: Tajne Wojny
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Egmont 2018
Data wydania: Listopad 2018
Scenariusz: Jonathan Hickman
Rysunki: Esad Ribic & Paul Renaud
Tusz: Esad Ribic & Paul Renaud
Kolory: Ive Svorcina
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Alex Ross
Redaktor: Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Marcin Surowiecki
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Marek Starosta & Jakub Syty (fragmenty)
Cena: 79,99 zł

Opis

Świat Marvela, ktory znacie, właśnie się skończył!

Multiwersum przestało istnieć. Za chwilę bohaterowie staną do beznadziejnej walki o dwie ostatnie Ziemie. I przegrają. Z tego, co ocaleje, narodzi się niesamowita planeta, znana jako Bitewny Świat. To miejsce, gdzie pilnie strzeże się granic, porządek utrzymuje armia Thorów, a buntowników porzuca się na pastwę potworów czających się po drugiej stronie Tarczy. Miejsce, które trwa tylko dzięki żelaznej woli jednego człowieka, tak potężnego, że stał się bogiem. Kto odważy się rzucić mu wyzwanie?

Zawartość

 

Dodatki

• Od redakcji (1 strona)
• Galeria okładek (22 strony)

Recenzja

Tajne Wojny zostały wydane przez Egmont. Tylko czym jest owy komiks? Jakie ma znaczenie? Po co i dlaczego? Tego wszystkiego dowiecie się z tej recenzji.

Tajne Wojny to naprawdę wielkie wydarzenie w Marvelu i to nie tylko w głównym uniwersum. Dotyczy ono wszystkich komiksowych rzeczywistości, a w szczególności głównego (Ziemia-616) oraz Ultimate (Ziemia-1610). Dla tej drugiej to szczególnie ważne wydarzenie, ale o tym później.

Od dłuższego czasu Marvel miał to w planach. Wydane również przez Egmont tomy z serii Avengers przybliżały nam zjawisko inkursji wszechświatów, aż do pozostania tych dwóch głównych, najbardziej poczytnych uniwersów. Tu warto zaznaczyć, że w rolę zbawiciela ludzkości wcielono Dr. Dooma oraz Dr. Strange’a jako jego pomocnika. Następnym krokiem Hickmana było obdarowanie Victora tym, czego zawsze pragnął – boskimi mocami i pozycją bóstwa. Garstka herosów, która przeżyła ostatnią inkursję, jak zwykle, próbuje naprawić świat i to pomimo, iż nie wszyscy tego chcą. A co jeśli Strange ma rację i Doomowi bardzo dobrze wychodzi zabawa w boga?

Hickman postawił przed sobą nie lada wyzwanie, jednak jest to scenarzysta z dużym doświadczeniem i pokaźnym dorobkiem ciekawych i rozbudowanych historii. Tutaj nie jest inaczej. Czytając ma się ochotę zagłębić w Bitewny Świat i sięgnąć po inne tytuły związane z Tajnymi Wojnami. Głodnych wiedzy zapraszam na stronę crossoveru i kompendium o tym świecie bądź do pozostałych tytułów Egmontu.

Tajne Wojny otrzymały świetną fabułę, która rozwija się i sprawia, że chce się czytać dalej, jednak w tym wszystkim czuję się trochę rozczarowany zakończeniem. Mieliśmy dostać całkiem poważne zmiany w uniwersum, tymczasem wszyscy wracają do swoich żyć jak gdyby nigdy nic. Natomiast dla uniwersum Ultimate event ten wyznacza kres. By uratować dorobek tych dziesięciu lat, Marvel przeniósł co bardziej udane postaci z tego świata na Ziemię-616. Wśród wyróżnionych znalazł się Miles Morales, czyli drugi Spider-Man. Trochę mi szkoda uniwersum Ultimate, bo stanowiło ciekawą odskocznię od tego, co znamy w tradycyjnych historiach.

Wielkie wydarzenie i jego główna miniseria nie mogą być byle jak rysowane. Esad Ribic staje na wysokości zadania i prezentuje nam bardzo dobre plansze, którym niczego nie brakuje. To samo tyczy się okładek, do których zatrudniono supergwiazdę – Alexa Rossa. Bonusowo, na samym końcu, otrzymujemy galerię zarówno podstawowych okładek, jak i wariantów.

Polskie wydanie bardzo dobrze się prezentuje. Zamyka pewien rozdział i otwiera nowy Marvel Now – o tym też przeczytamy na końcu w kilku słowach od redakcji. Nie znalazłem żadnych błędów w tłumaczeniu, a jego jakość jest w pełni zadowalająca. Myślę, że spokojnie ten pokaźny tom może otrzymać 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Tajne Wojny Tajne Wojny Tajne Wojny


Related Articles

About Author