komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

Amazing Spider-Man, Tom 1

Amazing Spider-Man, Tom 1Numer: Amazing Spider-Man, Tom 1
Tytuł: Szczęście Parkera
Wydawnictwo: Egmont 2017
Data wydania: Lipiec 2017
Scenariusz: Dan Slott & Christos Gage, Joe Caramagna
Rysunki: Javier Rodriguez, Humberto Ramos, Giuseppe Camuncoli, Chris Eliopoulos
Tusz: CAlvaro Lopez, Victor Olazaba, John Dell i Cam Smith, Chris Eliopoulos
Kolory: Javier Rodriguez, Edgar Delgado, Antonio Fabela, Jim Charalampidis
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Alex Ross
Redaktor: Jacek Drewnowski, Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Małgorzata Wnuk
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Piotr W. Cholewa, Marek Starosta (fragment)
Cena: 39,99 zł

Opis

Powrót bohatera wszech czasów!

Nie tylko świat się zmienił od czasu, gdy Amazing Spider-Man zniknął z ulic Nowego Jorku. Peter Parker również stał się kimś innym, a w dodatku otrzymał szansę na drugie życie, której nie zamierza zmarnować. Tymczasem powracają jego dawni wrogowie – silniejsi, zdradliwsi i bardziej szaleni niż kiedykolwiek. Electro i Czarna Kotka pragną zemsty!
Co więcej, Peter dokonuje odkrycia, które wywróci jego świat do góry nogami. Wygląda na to, że radioaktywny pająk, któremu Spider-Man zawdzięcza swoje moce, ugryzł jeszcze kogoś… Kim jest Silk i gdzie ukrywała się przez te wszystkie lata?

Zawartość

 

Dodatki

• Galeria okładek (4 strona)
• Zapowiedź kolejnego tomu (1 strona)

Recenzja

Zaraz po zakończeniu the Superior Spider-Mana na siódmym tomie Egmont kontynuuje wydawanie przygód Pajączka w nowej odsłonie. Przechodzimy do starego szyldu „The Amazing Spider-Man”, tyle, że tu zabrakło „the”. Co się stało? Dlaczego wycięto „the”? Komuś przeszkadzało? Nie dowiemy się. Jednak dziwnie to wygląda biorąc pod uwagę, że the Superior Spider-Man posiadał „the”. Taki tam drobny mankament i zarazem moje czepialstwo.

Zanim przejdę do fabuły, wspomnę jeszcze, że na numer składa się pierwszych sześć zeszytów the Amazing Spider-Man vol. 3. Jednakże numer #1 nie jest w pełni przedrukowany zabrakło trzech krótkich historyjek: „Homecoming, Sort Of “, “Kaine” oraz “Amazing Reality”, o bohaterach, którzy dostali własne serie bądź mini-serie. I faktycznie, nie musimy ich znać, by cieszyć się w pełni z tego tomu.

Po odzyskaniu swojego ciała Peter Parker budzi się w nowym świecie: ma doktorat, prowadzi firmę i był bliski zaręczyn z Anną Marconi. Czyżby Otto był naprawdę lepszym Pająkiem niż on? Scenarzysta stara się zrównoważyć te plusy minusami w postaci złych relacji z pozostałymi superbohaterami oraz swoimi pracownikami, jednak wydaje mi się, że w ostatecznym rozrachunku Otto wypadł lepiej. Nie wiem czy tego chciał Dan Slott, ale jednak tak to pokazał.

Pierwsza część zeszytu skupia się na wprowadzeniu Petera w świat jaki zastał, natomiast druga jest to spin-off od wielkiego wydarzenia jakim jest Original Sin – Grzech Pierworodny. Peter poznaje tajemnicę skrywaną przez Ezekiela – w bunkrze chroniącym przed Morlunem umieścił młodą dziewczynę: Cindy Moon. Teraz przyszedł czas na jej oswobodzenie z dobrowolnego więzienia. I tu pierwsze co mi się nie spodobało. Zaraz po wyjściu Cindy Moon, Morlun będący gdzieś bardzo daleko wyczuwa ją. Zaraz, zaraz. Jak ktoś dobrze pamięta, podczas historii „Powrót do Domu” (the Amazing Spider-Man #30#35, bądź polskie: the Amazing Spider-Man #1, the Amazing Spider-Man #1#3, Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #1) wyraźnie zostało powiedziane, że Morlun, żeby wiedział o istnieniu jakiegoś totemu, to musi go najpierw dotknąć. W momencie jak już Peter został przez niego dotknięty, jak sam Ezekiel przyznał, bunkier już mu nie pomoże, Morlun i tak zawsze go znajdzie. Co się zmieniło? Czyżby Dan Slott coś źle zrozumiał? Pytanie kolejne: Cindy trafiła do bunkra 10 lat temu? Czyli kiedy dokładnie?

Sam pomysł na nową postać, Silk, która została ukąszona przez tego samego pająka co Peter nie jest zły, jednak jakim cudem jej pajęczy zmysł i pajęczyna są lepsze niż Petera? Wszystko byłoby ok, gdyby to był inny pająk. Tu nie dostajemy wyjaśnienia.

Głównym antagonistom pierwszego tomu jest bez wątpienia Black Cat, która wraca do swojej kryminalnej roli, a nawet więcej, rozpoczyna budowę swojego przestępczego imperium. Kiedy miałem wrażenie, że z tą postacią już nic ciekawego nie będzie się działo, tu muszę przyznać, że Slott umiejętnie zmienił jej podejście do życia i przeszła na ciemną stronę mocy.

Podsumujmy. Amazing Spider-Man, tom 1 to dobra wprowadzająca lektura stanowiąca kontynuację wydarzeń z the Superior Spider-Man. Cieszę się ogromnie, że Egmont kontynuuje wydawanie Pajączka. Myślę, że 4 pajączki będą odpowiednie.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Amazing Spider-Man, Tom 1 Amazing Spider-Man, Tom 1 Amazing Spider-Man, Tom 1

 


Related Articles

About Author